Ознака: пожар
Свет 25.12.19 | 08:41

Пожар во Чиле проголта град

Најмалку 120 куќи се уништени во пожарот кој го зафати чилеанскиот град Валпараисо, при што голем дел од населението бил евакуиран. Поради големиот пожар било прекинато...

Свет 23.12.19 | 14:32

Најмалку четворица загинати во пожар во психијатриска болница во Украина

Во пожар кој изби во психијатриска болница во источна Украина загинаа четири лица, а три се повредени, соопшти локалната полиција. Полицијата наведе дека пожарот избил...

Црна хроника 21.12.19 | 22:43

Пожар во Кисела Вода, две жени префрлени во болница

Две жени се  пpeфрлени на лекување  откако вдишале многу чад кога избувна голем пожap во згpaда во скопска населба Кисела Вода, дознава Инфомакс. Во пожарот целосно е изгорен...

Црна хроника 21.12.19 | 14:42

Жртвата која настрада во пожарот во Велес, се уште е под урнатините

Во пожарот кој избувнал ноќеска во велешката населба Варналиите изгоре една куќа, а загина и нејзиниот сопственик. Жртвата која настрада во пожарот, се уште се наоѓа...

Црна хроника 21.12.19 | 09:28

Велешанец загина во пожарот во кој изгоре заштитена куќа

Во пожарот кој избувнал ноќеска во велешката населба Варналиите изгоре една куќа, а загина и нејзиниот сопственик. Пожарот е локализиран и се работи на целосна ликвидација...

Свет 19.12.19 | 13:03

Голем пожар кај црквата „Саграда Фамилија“ во Барселона, 80 повредени

Околу 80 луѓе се повредени во голем пожар, кој избувнал во близина на црквата „Саграда Фамилија“ во Барселона, соопшти локалната служба за итни случаи. Меѓу повредените,...

Црна хроника 17.12.19 | 15:38

Изби пожар во зградата на „Хипериум“, вработените евакуирани

Избувна пожар во зградата на „Хипериум Бизнис Центарот“ во скопски Карпош. Се запалила трафостаница на ниво минус два, на место за паркирање. Веднаш се влучил алармиот,...

Црна хроника 17.12.19 | 10:31

Во „Киро Дандаро“ гореше отпадна хартија, нема материјална штета и повредени

АД печатница „Киро Дандаро“-Битола информира дека синоќа по 22 часот во еден од магацините на фабриката се случил незначителен пожар и без последици. Во изјава за МИА,...

Црна хроника 15.12.19 | 10:58

Почина 24-годишното момче кое се здоби со тешки изгореници на телото од пожарот во Тетово

Момчето кое се здоби со тешки изгореници на телото од пожарот што изби вчера во неговиот стан во Тетово почина. Младото момче беше сместено под респираторниот апарат...

Црна хроника 14.12.19 | 16:30

Експлозија на плинска боца во Тетово, 24-годишник се здобил со изгореници од четврти степен

24 -годишник со иницијали А.С се здоби со изгореници од четврти степен, во пожар кој избувна околу 11 часот во станот каде живеел на вториот кат од оваа висококатница во...

Свет 12.12.19 | 16:28

Локализиран пожарот на рускиот носач на авиони, повредени 10 лица

Пожарот на рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ е локализиран, а утврдено е дека причина за огнот е изведување заварувачки работи во првата единица за напојување,...

Свет 12.12.19 | 09:54

Најмалку осум жртви во пожар во фабрика во Бангладеш

Најмалку осум работници загинаа во пожар во фабрика за пластика во близина на главниот град на Бангладеш, Дака. Седум лица починале во болница откако биле примени со...

Црна хроника 08.12.19 | 15:33

Изгаснат пожарот на „Рузвелтова“, причините се утврдуваат

Пожар избувна денеска во стан на петти кат во зграда на улицата „Рузвелтова“ во Скопје. Со брза интервенција на пожарникарите пожарот целосно е изгаснат, изјави за...

Црна хроника 08.12.19 | 13:50

Голем пожар на Рузвелтова во Карпош 1: Се запалија два стана во зграда

Голем пожар во моментов се гасне во населбата Карпош 1. Два стана се запалиле на „Рузвелтова“ во зградата што се наоѓа над кафулето „Рузвелт“. Како што кажуваат очевидци,...

Свет 08.12.19 | 10:54

Пожар во фабрика во Њу Делхи, има и жртви

Најмалку 43 лица загинаа денеска во пожар во шесткатна фабрика во Њу Делхи. Пожарот избил додека работниците спиеле, соопштија владини претставници. Според информациите...

Свет 07.12.19 | 10:05

Пожар беснее близу Сиднеј, граѓаните велат: Не се дише

Огромниот пожар што беснее во близина на Сиднеј моментно не може да се изгасне, соопштија пожарникарските служби од Австралија, кои се борат со пожари низ целата земја,...

Црна хроника 06.12.19 | 18:10

Фрижидер предизвика голем пожар, спречена голема трагедија

Се запали подрум од куќа попладнево на улицата „Наца Пинџурова” во Кавадарци. Според очевидци, пожарникарите спречиле да изгори куќата. Од Територијалната противпожарна...

Црна хроника 05.12.19 | 17:01

Едно лице загина при пожар во барака во Скопје

При интервенција на противпожарната единица од Скопје за пожар во барака на скопската улица „Кнез Трпимир“, било пронајдено тело на едно лице. Како што информираат...

Балкан 05.12.19 | 13:20

Гори хотел во Атина

Голем пожар попладнево избувна во хотел во Атина. Како што пренесува „Катимерини“, пожарникарските екипи досега успеале да евакуираат пет лица, но се верува дека во...

Балкан 05.12.19 | 09:45

Мажот ги спасил само децата: Загина жена во пожар во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос

Во пожар што изби неколку часа по полноќ во куќарка во рамките на отворениот бегалски камп „Кара Тепе“ на грчкиот остров Лезбос, животот го загуби 27-годишна жена, јави...