Ознака: пожар
Црна хроника 27.11.20 | 10:14

За влакно избегната катастрофа: Се запали оџак во Кавадарци: Пожарникари спречија огнот да се прошири

Во куќа во центарот на Кавадарци синоќа се запали оџакот. По брзата реакција на противпожарната служба, спречена е катастрофа и не е дозволено огнот да предизвика поголеми...

Балкан 25.11.20 | 14:46

Има ли денеска потажна вест од оваа: Миња (15) беше спасена од пожар, но ја изгуби битката за живот

Миња Д.(15) која беше тешко повредена во страшниот пожар на Дорчол, пред околу еден месец, починала денеска на Универзитетската детска клиника во Тиршова. Девојчето лавовски...

Црна хроника 21.11.20 | 18:10

Пожар кај спортскиот центар во Тетово – нема информации за повредени

Тетовските пожарникари интервенираат попладнево на пожарот што се случи на улицата „Љубо Божиновски-Пиш” во индустрискиот дел во близина на спортско-рекреативниот...

Црна хроника 19.11.20 | 11:12

Пожар во работилница во Трубарево и запален котел за парно во ЕСМ Енергетика

Два пожари утринава се изгаснати на територија на општина Гази Баба. Едниот во работилница во Трубарево, а другиот во ЕСМ Енергетика во населбата Железара каде е интервенирано...

Македонија 18.11.20 | 14:13

Во Инспекторатот изгоре цела хартиена документација, се обновува на различни начини

Сè што било електронска документација е сочувано, но се тоа што е хартиена документација – тука имаме записници, решенија од спроведени надзори тоа го нема, сега ние...

Црна хроника 17.11.20 | 17:47

Избувна пожар во викенд куќа

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера 08:25 часот, во Полициска станица Драчево, било пријавено дека во село Малчиште настанал пожар во викенд куќа...

Свет 15.11.20 | 10:47

Гореле како свеќи: Потресни сцени од пожарот во Романија каде изгореа 10 пациенти, приклучени на респиратор

Најмалку 10 лица загинаа синоќа во пожар што зафати болница на северот на Романија каде се сместени пациенти кои се лекуваат од Ковид-19. Службата за итни случаи на северниот...

Балкан 14.11.20 | 22:33

Изгореа десет пациенти на респиратори

Во пожарот што избувна на одделот за интензивна нега во болница на северот на Романија, каде се лекуваат пациенти со коронавирус, загина десет лица, соопштија романските...

Црна хроника 08.11.20 | 08:39

Изгоре куќа во Кривогаштани

Шеесет и три годишен жител на Кривогаштани остана без покрив над главата откако во пожар му изгорела куќата. На 06.11.2020 во 06.00 часот во Полициското одделение Кривогаштани,...

Црна хроника 02.11.20 | 16:44

Загинал возач на „Југо 45“: Удрил во надвозник, по што автомобилот се запалил

Едно лице загина во сообраќајка несреќа што се случила вчера утрото во близина на селото Марвинци. Човекот починал откако со автомобил „Југо 45“ удрил во бетонски столб,...

Црна хроника 01.11.20 | 17:16

65 годишна жена изгоре во станот од пожар

На 31.10.2020 во 07.05 часот во СВР Тетово, Т.А.(38) од Гостивар пријавил дека во зграда на ул. “Илинденска,, во Гостивар, во која што е управител, во текот на ноќта настанал пожар...

Македонија 24.10.20 | 10:24

Тетовските пожарникари секој ден гасат по најмалку еден пожар

Од почетокот на оваа година, тетовските пожарникари интервенирале над 500 пати, а во најголем број случаи гаснеле пожари во Општина Тетово и останатите пет општини од...

Вести 18.10.20 | 16:21

Гореше маркет на „Партизанска“

На 18.10.2020 во 01.50 часот било пријавено дека во Скопје на бул.„Партизански одреди“, во маркет настанал пожар, при што биле опожарени два ладилника и дел од стаклото на...

Црна хроника 22.09.20 | 19:53

На Рузвелтова изгореа два автомобила

Два автомобили изгореле вчера на улицата „Рузвелтова“ во Скопје. На 22.09.2020 околу 03.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Франклин Рузвелт“ настанал пожар...

Црна хроника 20.09.20 | 19:38

Целосно изгоре куќа во Желино

На 19.09.2020 во 14.25 часот во Полициско одделение Групчин било пријавено дека во с.Рогле, Општина Желино, во куќа во сопственост на А.С.(28), настанал пожар, при што објектот...

Црна хроника 19.09.20 | 23:22

Голем пожар во Центар Жупа

Голем шумски пожар повеќе од пет часа беснее на планината Стогово во Општина Центар Жупа, пренесува Сител. Броштица е последното село кое е во близина на пожарот. Тамошните...

Балкан 19.09.20 | 18:41

Во Црна Гора беснеат пожари иако температурите не се високи

За два дена во Црна Гора избувнале 56 пожари во централниот и крајбрежниот дел на земјата, објави Министерството за внатрешни работи во Подгорица. Во моментов, според...

Црна хроника 19.09.20 | 16:28

Во три изутрина во автосервис запалени Мерцедес и Ауди А8

Во СВР Скопје околу 03:30 часот било пријавено дека во автосервис на ул.„Јустинијан Први“ во с.Студеничани, сопственост на Д.И.(40), настанал пожар. Опожарени се патничко...

Свет 15.09.20 | 14:25

Нов пожар во близина на пристаништето во Бејрут

Нов пожар изби во близина на пристаништето во Бејрут каде што во експлозија на 4 август загинаа 200, а повредени беа неколку илјади луѓе. Според информациите пожарот избил...

Скопје 14.09.20 | 10:31

Ирена Ристиќ: Министре Нуредини, дајте ми само момент да ги протолкувам димните сигнали

Откако утринава густ чад од дивата депонија зад СЦ „Борис Трајковски“ ги вознемири жителите на Скопје, на социјалните мрежи реагира актерката и активистка, Ирена Ристиќ. Не...