Украински дипломати бараат од властите на Литванија, Летонија и Естонија да ги затворат копнените граници со Русија и Белорусија.

Мислам дека доколку се донесе таква одлука, тогаш нема да треба да се чека одлуката на Европската Унија и целосно ќе блокираме какви било испораки за Русија – изјави амбасадорот на Украина во Полска Андриј Дешчица.

Тој додаде дека Украина исто така бара од полските власти да ја затворат полско-белоруската граница.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.