Бројот на луѓе кои побегнале од регионите Доњецк и Луганск во Русија надминал 500.000, пренесува весникот „Известија“.

До утрото на 31 март во Русија пристигнаа речиси 530.000 луѓе од територијата на Доњецк и Луганск, од кои околу 37.000 ја минале границата во текот на изминатиот ден – вели извор од агенцијата ТАСС.

Како што се наведува во извештајот, меѓу бегалците има и над 107.000 деца.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.