Ознака: граници
Македонија 16.09.21 | 12:13

МНР: Нови ковид-правила за влез во Швајцарија, Белгија и Австрија

Министерството за надворешни работи информира дека Швајцарија, Белгија и Австрија имаат нови КОВИД-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји. Македонските...

Свет 07.09.21 | 08:35

Канада ги отвори границите за целосно вакцинирани странци

Канадските власти од денеска ги отвораат државните граници за целосно вакцинирани странци кои сега можат и туристички да патуваат во земјата. Според соопштението на...

Македонија 31.08.21 | 21:22

Камионџиите и авионскиот екипаж исклучени од мерката за задолжителен тест или сертификат на македонските граници

Владата на денешната седница ги дополни мерките за спречување на проширувањето на вирусот што ја предизвикува заразната болест КОВИД-19 со кои од 1 септември 2021 година...

Македонија 18.08.21 | 15:01

Малолетниците ќе влегуваат слободно во Македонија, не е потребен тест, сертификат или карантин

За лицата под 18 години не се потребни сертификат за вакцинација или потврда за прележан ковид-19, ниту негативен ПЦР или брз тест, одговараат од Влада на прашањето од...

Македонија 29.07.21 | 11:45

Од први јануари 2023 нема да има граници меѓу Македонија, Србија и Албанија

Ако успееме да ги надминеме административните проблеми, од први јануари 2023 година нема да има граници меѓу нашите земји. Границите ќе постојат, но нема да важат за нашите...

Свет 26.07.21 | 14:47

ЦДЦ: Европа ги вклучува портокаловите аларми поради Ковид-19

Картата на Европа повторно се менува за влез на туристите, бидејќи големи делови на Франција, Грција и цела Ирска ја менуваат бојата по последното ажурирање на Европскиот...

Македонија 02.07.21 | 09:20

Отворени сите гранични премини за Грција, ќе работат нон-стоп

По најавите дека Грција ќе ги отвори сите копнени гранични премини кон соседните земји, официјалната министерска одлука е веќе објавена во Службен весник, па така, од...

Македонија 26.06.21 | 11:51

Правилата за влез во Грција ќе важат уште една седмица, „Меџитлија“ останува затворена

Правилата за патување во Грција остануваат непроменети и продолжени за уште една седмица, согласно новата министерска одлука „Предуслови за влез во земјата за да се...

Сервиси 26.06.21 | 08:12

Утрово гужви на границите, се чека и по половина час

Зголемена фреквенција на возила изутринава се бележи на ГП Богородица излез од Македонија и на ГП Табановце за влез во земјава, каде што времето на чекање околу 30 минути....

Свет 23.06.21 | 17:09

Многу нашинци живеат таму: И оваа европска земја ги отвора границите за македонските граѓани

Австриското Министерство за здравство соопшти дека 11 нови држави се вклучени на листата безбедни земји поврзани со пандемија на Ковид-19, со што се овозможува полесно...

Македонија 04.06.21 | 09:44

Д-р Лазаров: Мора строго и многу сериозно да ги чуваме границите

Доктор Ненад Лазаров преку „Фејсбук“ упати апел до надлежните дека мора строго да се чуваат границите. Мора строго и многу сериозно да ги чуваме границите за влез во...

Здравје 04.06.21 | 09:35

Лазаров: Мора строго да ги чуваме границите, не ни треба индискиот сој во земјава

Доктор Ненад Лазаров преку Фејсбук упати апел до надлежните дека мора строго да се чуваат границите со цел да не дојде до појава на индискиот сој во земјава. Мора строго...

Свет 20.05.21 | 16:23

Сoвет на ЕУ: Се отвораат границите за вакцинираните и се олеснува влезот за државјани на трети земји

Советот на ЕУ усвои препорака за измени и дополнувања на привременото ограничување на несуштинското патување во ЕУ. Овој амандман одговара на тековните кампањи за...

Македонија 14.05.21 | 12:49

Заев излажа, Османи потврди дека не е формална одлуката на Грција за отворање на границите

Сè уште нема формална одлука на грчката Влада за отворање на границите, затоа е направен тој застој на македонско- грчката граница, одговори министерот за надворешни...

Балкан 13.05.21 | 10:40

Ќе се кренат рампите на граничните премини со Македонија: Денеска ќе биде презентиран планот за отворање на туризмот во Грција

Планот на грчката Влада за безбедно отворање на туризмот, како и кампањата на грчката национална туристичка организација, вечерва ќе бидат презентирани на прес конференција,...

Македонија 05.05.21 | 08:44

Колку дена после вакцинирање и со која вакцина можеме слободно да патуваме низ регионот

На кој начин и со која вакцина ќе можат Македонците слободно да патуваат во регионот? На 14 мај Грција ќе ги отвори границите за туристите. Тие на влезот ќе треба да покажат...

Македонија 29.04.21 | 12:46

Потврдено, со вакцина или ПЦР-тест Македонците добредојдени во Грција од 14 мај

Грција ќе ги отвори границите за нашите граѓани на 14 мај, кои ќе треба да приложат сертификат од вакцина или PCR тест не постар од 72 часа. Ова денеска го изјави министерот...

Патувања 29.04.21 | 10:51

Црна Гора дозволи слободен влез за македонските туристи, не се потребни тест или потврда

Во пресрет на летната туристичка сезона, црногорската Влада објави листа со земји на чии граѓани ќе им биде дозволен слободен влез во државата. Влез во Црна Гора без...

Македонија 28.04.21 | 15:27

Филипче после Велигден ќе зборува со грчките власти за детали околу македонските туристи

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека следната недела ќе има разговори со грчките власти по кои прецизно треба да се знае под кои услови македонските...

Македонија 27.04.21 | 09:58

САД: Шпекулации за промена на границите на Балканот можат да поттикнат нестабилност

Американскиот Стејт департмент оцени дека постои опасност „неоснованите шпекулации за промена на границите на Западен Балкан по етничка линија да поттикнат нестабилност...