Ознака: граници
Македонија 04.06.21 | 09:44

Д-р Лазаров: Мора строго и многу сериозно да ги чуваме границите

Доктор Ненад Лазаров преку „Фејсбук“ упати апел до надлежните дека мора строго да се чуваат границите. Мора строго и многу сериозно да ги чуваме границите за влез во...

Здравје 04.06.21 | 09:35

Лазаров: Мора строго да ги чуваме границите, не ни треба индискиот сој во земјава

Доктор Ненад Лазаров преку Фејсбук упати апел до надлежните дека мора строго да се чуваат границите со цел да не дојде до појава на индискиот сој во земјава. Мора строго...

Свет 20.05.21 | 16:23

Сoвет на ЕУ: Се отвораат границите за вакцинираните и се олеснува влезот за државјани на трети земји

Советот на ЕУ усвои препорака за измени и дополнувања на привременото ограничување на несуштинското патување во ЕУ. Овој амандман одговара на тековните кампањи за...

Македонија 14.05.21 | 12:49

Заев излажа, Османи потврди дека не е формална одлуката на Грција за отворање на границите

Сè уште нема формална одлука на грчката Влада за отворање на границите, затоа е направен тој застој на македонско- грчката граница, одговори министерот за надворешни...

Балкан 13.05.21 | 10:40

Ќе се кренат рампите на граничните премини со Македонија: Денеска ќе биде презентиран планот за отворање на туризмот во Грција

Планот на грчката Влада за безбедно отворање на туризмот, како и кампањата на грчката национална туристичка организација, вечерва ќе бидат презентирани на прес конференција,...

Македонија 05.05.21 | 08:44

Колку дена после вакцинирање и со која вакцина можеме слободно да патуваме низ регионот

На кој начин и со која вакцина ќе можат Македонците слободно да патуваат во регионот? На 14 мај Грција ќе ги отвори границите за туристите. Тие на влезот ќе треба да покажат...

Македонија 29.04.21 | 12:46

Потврдено, со вакцина или ПЦР-тест Македонците добредојдени во Грција од 14 мај

Грција ќе ги отвори границите за нашите граѓани на 14 мај, кои ќе треба да приложат сертификат од вакцина или PCR тест не постар од 72 часа. Ова денеска го изјави министерот...

Патувања 29.04.21 | 10:51

Црна Гора дозволи слободен влез за македонските туристи, не се потребни тест или потврда

Во пресрет на летната туристичка сезона, црногорската Влада објави листа со земји на чии граѓани ќе им биде дозволен слободен влез во државата. Влез во Црна Гора без...

Македонија 28.04.21 | 15:27

Филипче после Велигден ќе зборува со грчките власти за детали околу македонските туристи

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека следната недела ќе има разговори со грчките власти по кои прецизно треба да се знае под кои услови македонските...

Македонија 27.04.21 | 09:58

САД: Шпекулации за промена на границите на Балканот можат да поттикнат нестабилност

Американскиот Стејт департмент оцени дека постои опасност „неоснованите шпекулации за промена на границите на Западен Балкан по етничка линија да поттикнат нестабилност...

Балкан 23.04.21 | 15:41

Од 1 мај влез во Бугарија и со вакцинација или потврда за прележан ковид-19

Од 1 мај, влез во Бугарија ќе биде дозволен на три начини – со потврда за вакцинација против Ковид-19; со негативен PCR или антиген тест; со документ за прележана инфекција...

Балкан 20.04.21 | 13:06

Теохарис: Грција ја отвораме на 14 мај

Отвораме на 14 мај и ова треба да биде јасно. На 14 мај отвораме, порача министерот за туризам на Грција Харис Теохарис од Парламентот, одговарајќи на пратеничко прашање...

Свет 18.04.21 | 10:20

Австралија не брза да ги отвори границите

Австралија не брза да ги отвори меѓународните граници и да го ризикува животот кој речиси е ослободен од коронавирусот, изјави австралискиот премиер Скот Морисон. Австралија...

Балкан 15.04.21 | 23:33

Грција од понеделник ги отвора границите за неколку земји

За неколку конкретни земји, во кои брзо напредува процесот на имунизација, Грција од понеделник ќе ги укине рестрикциите и туристите ќе можат или со сертификат за вакцинација...

Балкан 14.04.21 | 15:26

Грција го укинува карантинот за земјите од ЕУ и уште пет други, Македонија не е меѓу нив

Грција планира од следната недела да го укине карантинот за патници од Европската Унија и уште пет други земји, вклучително и Србија, кои се вакцинирани или имаат негативен...

Македонија 08.04.21 | 14:33

Филипче: Не може светот да живее со затворени граници, најголем проблем е локалната трансмисија

Не може светот да живее со затворени граници. Најголем проблем е локалната трансмисија, вака одговори министерот за здравство Венко Филипче на новинарско прашање зошто...

Македонија 31.03.21 | 18:49

По најавата за отворање на границите, Македонците ги вжештија телефоните на туристичките агенции

Македонците едвај чекаат да се отворат границите. Откако цела година останаа затворени во земјава, сите се надеваат на годишен одмор надвор од Македонија. Денеска министерот...

Македонија 22.02.21 | 09:35

Границите на Грција остануваат затворени за Македонците барем до 8 март

Задолжителниот седумдневен домашен карантин за сите кои во Грција ќе влезат на било кој начин и со било кое средство е продолжен уште две седмици, односно до 8 март 2020...

Свет 17.02.21 | 16:59

Фон дер Лајен: Затворените граници не можат да го запрат вирусот

Првиот бран од пандемијата на коронавирусот покажа дека затворањето на границите не го запре вирусот, туку донесе многу проблеми, изјави денеска на прес конференција...

Свет 11.02.21 | 20:38

Германија ги затвора границите со Австрија и со Чешка поради мутации на коронавирусот

Германија в недела ќе ги затвори своите граници со Австрија и Чешка поради опасност од ширење на мутирани видови на коронавирусот, соопшти денеска германското Министерство...