Европското јавно обвинителство (ЕППО) вчера објави дека открило многу сложена шема за измама со ДДВ.Се заснова на продажба на популарна електронска стока со која е направена штета од над две милијарди и 200 милиони евра.

Акцијата наречена „Операција Адмирал“ во која учествуваа агенциите за спроведување на законот на 14 земји-членки на ЕУ беше спроведена во Белгија, Кипар, Франција, Германија, Грција, Унгарија, Италија, Литванија, Луксембург, Холандија, Португалија, Романија, Словачка и Шпанија, а во текот на октомври веќе беа извршени претреси во Чешка, Унгарија, Италија, Холандија, Словачка и Шведска.

Без ЕППО, би биле потребни години за да се подготви ваква операција или, поверојатно, никогаш нема да се случи. Кога станува збор за измама со ДДВ, од национална перспектива, штетите може да се проценат како релативно мали или непостоечки или дури и да останат неоткриени. Сепак, треба да ја погледнете пошироката слика, а на ЕЈПП и требаа помалку од 18 месеци од првичниот извештај за криминал до откривање на целата мрежа на организирани криминални групи, одговорни за неверојатни 2,2 милијарди евра загуби на даночните обврзници на ЕУ. Верувам дека ова е најголемата европска измама со ДДВ досега, изјави Лаура Ковеси, европска јавна обвинителка.

Португалската даночна администрација во градот Коимбра (Коимбри) ја истражуваше компанијата во април минатата година. Таа компанија продавала мобилни телефони, слушалки, таблети и други електронски уреди поради сомневање за измама со ДДВ.

Отпрвин, се чинеше дека фактурирањето и даночните пријави се во ред, но европските делегирани обвинители на Португалија решија да истражат сè детално. Така, подоцна беа воспоставени врски меѓу осомничената компанија во Португалија и близу 9.000 други правни лица и повеќе од 600 физички лица лоцирани во различни земји.

Според извештајот на ЕППО, шемата за измама функционирала на следниов начин.

Компанијата А би продавала електронски производи преку граница на друга компанија, ајде да ја наречеме Б, и тие не би морале да плаќаат данок. Компанијата А потоа би ја доставувала стоката во магацини во друга земја, а компанијата Б би ги продавала тие стоки преку Интернет. Крајните клиенти лоцирани во ЕУ нарачале стоки преку Интернет, плаќале данок на нивните пратки и ја добивале нарачаната стока на нивните адреси. Компанијата Б потоа испраќала фактури до онлајн продавниците што ја продавале стоката и добивала пари од нив, вклучително и даночни средства. Парите требаше да бидат уплатени во државниот буџет на име даноци, но наместо тоа, компанијата Б ќе ги уплати парите на офшор сметки и потоа ќе се затвори, па даночниците во секоја поединечна држава нема да можат да собираат даноци.

Она што ја издвојува оваа измама е исклучителната сложеност на синџирот на компании. Од фирми кои делуваат како навидум чисти добавувачи на електронски уреди и оние кои бараат поврат на ДДВ од националните даночни власти додека ги продаваат овие уреди преку Интернет на поединечни купувачи и последователно ги пренесуваат приходите од таа продажба во странство, пред да исчезнат самите, до оние кои ги перат приходите од ова криминално дејствие, истакнуваат од ЕСЈО, наведувајќи дека овој вид на измама е речиси невозможно да се открие од перспектива на секој поединечен член.

Врз основа на последната проценка на Европол, овие видови измами носат околу 50 милијарди евра даночни загуби на земјите-членки на Европската унија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.