Ознака: ддв
Македонија 14.01.24 | 20:29

ВМРО-ДПМНЕ: УЈП призна дека постоело поврат на ДДВ со лажни фактури, што правела Лукаревска и која е нејзината улога во аферата?

„УЈП ги призна информациите на ВМРО-ДПМНЕ дека постоело поврат на ДДВ со лажни фактури, што правела Лукаревска и која е нејзината улога во аферата? УЈП преку брифинзи...

Балкан 20.11.23 | 11:23

Добра вест: Грчката Влада ќе го задржи намаленото ДДВ за транспортот и туристичките пакети?

Намаленото ДДВ во Грција од 24 на 13 отсто за транспортот и туристичките пакети, воведено во периодот на пандемијата веројатно ќе се задржи, со оглед на тоа што според...

Економија 14.10.23 | 09:10

Владата пак се предомисли: Нема повисоко ДДВ за витамините

По бурните реакции во јавноста, се враќаат старите цени во аптеките. Витамините, суплементите, додатоците за исхрана за раст и развој на децата, мултивитаминските препарати...

Вести 12.10.23 | 12:49

Бектеши: Повеќето производи остануваат со пет отсто ДДВ

Министерот за економија Крешник бектеши денеска повтори дека производите наведени во Одлуката за „гарантирана цена“ нема да бидат опфатени со предвиденото зголемување...

Економија 12.10.23 | 12:43

Повеќето производи остануваат со пет отсто ДДВ, вели министерот Бектеши

Министерот за економија Крешник бектеши денеска повтори дека производите наведени во Одлуката за „гарантирана цена“ нема да бидат опфатени со предвиденото зголемување...

Македонија 07.10.23 | 14:50

„Студентски отпор правда“ бара преиспитување на одлуката за ДДВ-то за прехранбени производи

Здружението „Студентски отпор правда“ реагира на зголемувањето на ДДВ-то за прехранбените производи и бара Владата да ја преиспита одлуката. Во реакцијата се наведува...

Економија 06.10.23 | 14:12

Битиќи: Уште на следната владина седница може да се ревидира одлуката за зголемување на ДДВ-то за десетина прехранбени производи

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека граѓаните најмногу реагираат за зголемувањето на ДДВ-то од 5 на 10 отсто за 10 прехранбени производи од вкупно...

Економија 06.10.23 | 14:10

Гацов: За разлика од кај нас во соседните земји листите на производи со ДДВ се многу појасни

Во соседните земји листите на производи со ДДВ се многу појасни со опис точно така како што очекувате во маркетите да ги најдете. За жал Македонија ова го прави преку...

Економија 01.08.23 | 18:08

Проверете си ги сметките: Почна исплатата на Мој ДДВ за второто тромесечје од годинава

Почна исплатата на Мој ДДВ за второто тромесечје од годинава. Многу граѓани беа изненадени од приливот на средства на своите сметки, со оглед дека вообичаено со исплатата...

Економија 29.07.23 | 21:32

Владата ја крие листата на прехранбени производи кои ќе поскапат со покачувањето на ДДВ

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков денеска гостуваше во „Тема на денот“ во централниот дневник на Сител телевизија, каде што меѓу другото...

Економија 20.07.23 | 14:11

Мицкоски: Ќе побараме јавна расправа за измените во законите за ДДВ, персоналниот данок на доход и данокот на солидарност

Овие закони во парламентот дојдоа со повторна злоупотреба на европското знаме, можностите се ограничени, односно се лимитирани. А тоа значи дека дебатата би била на...

Економија 19.07.23 | 14:22

Мицкоски: Измените во законите за ДДВ, персоналниот данок на доход и данокот на солидарност, не му помагаат на бизнисот, туку го оптеретуваат

Секогаш е задоволство кога се разговара со луѓето кои се дел од реалниот сектор, бизнисот. Денеска сме овде во Сојузот на стопански комори на Македонија, разговараме...

Економија 19.07.23 | 13:58

Здружението на потрошувачи „Солидарност” најавува протест ако се зголеми ДДВ-то на пелетите

Здружението на потрошувачи „Солидарност“ бара парламентарното мнозинство да го прифати амандманот со кој се предвидува ДДВ-то за пелетите да остане 5 отсто во спротивно...

Економија 16.07.23 | 10:27

Се зголемува и ДДВ за купување на пелети од 5 на 18 отсто

Неспособната власт предводена од ДУИ и СДС повторно удира по џебот на граѓаните. Наместо помош за граѓаните преку намалување на даноци, субвенционирање на основни потреби...

Економија 30.06.23 | 11:28

Од утре поскапо ДДВ на сметките за електрична енергија

Министерот за финансии Фатми Бесими денеска, како одговор на новинарско прашање, рече дека нема да има легислативни интервенции и дека ДДВ-то на сметките за електрична...

Економија 29.06.23 | 11:55

Димитриеска-Кочоска: Во буџетот ќе фалат 200 милиони евра поради намалена наплата на ДДВ

Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриеска- Кочоска во интервјуто за „Република“ ја искоментира состојбата на буџетот. Според неа,во буџетот ќе фалат околу...

Економија 27.06.23 | 21:43

Од ДДВ-то ќе зависи дали јулската сметка за струја ќе биде пониска за 4,26 отсто или повисока за 2,5 отсто

Од 1 јули годинава за 7,04 проценти ќе се намали вкупната цената на електричната енергија во првиот блок со вкалкулирана енергија и мрежарина, во вториот блок ќе биде поевтина...

Економија 26.05.23 | 09:44

Битиќи: ДДВ за електрична енергија од 10 ќе се врати на 18 отсто

Данокот на додадена вредност (ДДВ) за електрична енергија постепено ќе се зголемува, одлука ќе донесеме до крајот на јуни, изјави вицепремиерот за економски прашања...

Свет 28.03.23 | 19:58

Португалија привремено го укинува ДДВ за основните прехранбени артикли

Португалија привремено го укинува данокот на додадена вредност (ДДВ) за основната храна за да ја спречи инфлацијата. Левичарската влада на Португалија планира привремено...

Економија 27.02.23 | 12:56

Лукаревска: Зголемениот поврат на ДДВ наскоро на собраниска седница

Управата за јавни приходи со посредство на Министерството за финансии ги поднесе измените за мерката „Мој ДДВ“ за скенирање на фискални сметки со кои се предвидува...