Ознака: ддв
Економија 31.05.22 | 12:13

Да не се плаќа ДДВ за прехранбени производи, а за горивата да биде 5 проценти до крај на годината

Почнувајќи од утре нè очекува голем бран на поскапувања поради Владата на Република Македонија, рече денеска Бојан Стојаноски, пратеник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ...

Економија 19.05.22 | 18:19

Нов ценовен шок по први јуни, ако престанат мерките за намалено ДДВ

Владата ги прави последните анализи, кои мерки за спас од енергетската и економската криза ќе продолжат по 31 мај. Според најавите на премиерот Ковачевски се разгледуваат...

Економија 13.05.22 | 14:40

Битиќи: Пет отсто ДДВ за струјата до крајот на годината, новото тарифирање ќе биде правично

Данокот на додадена вредност (ДДВ) за електричната енергија до крајот на годината ќе остане пет отсто, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Засега,...

Економија 11.05.22 | 22:03

Преку фиктивни фактури и фирми се правел криминал со поврат на ДДВ во УЈП

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашната „Топ тема“ најави избивање на уште една афера, тешка 20 до 30 милиони евра, поврзана со повратот на ДДВ за компаниите. Потенцијална...

Економија 17.03.22 | 13:08

Побарајте си фискална: Од денеска нула отсто ДДВ за лебот, јајцата, млекото, брашното, оризот, шеќерот и маслото

Министерот за економија Крешник Бектеши преку својот фејсбук профил потсетува дека од денеска данокот на додадена вредност за основните прехранбени производи, во...

Економија 16.03.22 | 17:40

Од утре нула проценти ДДВ за основните производи за исхрана, мерката ќе важи до крај на мај

Сите маркети кои продаваат леб, брашно тип – 400, млеко со масленост од 2 проценти, од 3,2 и 3,5  проценти масленост, бел шеќер, сончогледово масло, месо и други кланични производи...

Економија 12.03.22 | 09:10

Нула ДДВ за лебот, брашното, јајцата, маслото, млекото, оризот, помала акциза за горивата

Владата на Република Македонија на својата 27 седница, врз основа на прифатените измени и дополнувања во Законот за акцизи во Собранието, донесе Одлука за определување...

Економија 11.03.22 | 23:56

Пратаниците ги изгласаа измените на Законот за ДДВ и за акцизи

Собранието доцна вечерва со 95 гласа „за“ и без ниту еден „против“ и „воздржан“ го донесе Предлот на закон за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена...

Македонија 10.03.22 | 14:03

Владата ги испрати измените на законите за ДДВ и акцизи до Собрание, побара пратениците да ги поддржат

Владата на Република Македонија денеска ги испрати до Собранието измените и дополнувањата на Законот за данокот на додадена вредност и на Законот за акцизи. Во...

Економија 09.03.22 | 14:58

Владата одобри нула ДДВ на основните прехрамбени производи

Владата донесе пакет од 26 мерки и препораки за ублажување на последиците од економската криза и руско-украинскиот конфликт. Мерките се наменети за граѓаните и за компаниите...

Балкан 13.02.22 | 23:02

Ердоган го намали ДДВ-то за основна храна, овошје и зеленчук од 8 на 1 отсто

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го намали ДДВ-то за млечните производи, овошјето, зеленчукот и другата основна храна од 8 на 1 отсто. Мерката доаѓа во позадина...

Свет 08.02.22 | 10:24

Откако го укина ДДВ-то на основните производи: Чесите масовно одат на шопинг во Полска

Граѓаните на Чешка масовно се упатија кон полските продавници откако полската влада привремено го укина ДДВ за голем број основни намирници. Чешките весници го нарекоа...

Економија 07.02.22 | 11:28

АЕТМ и МАСИТ со иницијатива за прецизирање на повластената стапка за ДДВ за софтверски решенија

Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ и Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ, заеднички предлагаат измена на Законот за...

Економија 05.01.22 | 17:59

Ковачевски: Во 2021-ва рекорден поврат на ДДВ во стопанството

Во минатата 2021 година има рекорден поврат на ДДВ во стопанството од 488 милиони евра и покачување од 22,8 отсто во споредба со претходната 2020 година, порача денеска лидерот...

Економија 02.01.22 | 20:14

Алијанса на Албанците: Да се укине ДДВ-то на струјата

Алијанса на Албанците предлага решение како да се намали ударот од поскапувањето на струјата по џебот на граѓаните. Од партијата на Зијадин Села предлагаат укинување...

Свет 27.12.21 | 10:56

Полска привремено го укинува ДДВ за храна

Полска веројатно ќе го намали данокот на додадена вредност (ДДВ) на основните прехранбени производи на нула во февруари. Мерката ќе биде дел од пакетот мерки за ублажување...

Економија 22.12.21 | 16:56

Градежниците бараат намалување на ДДВ од 18 на 5 отсто за увоз на поскапените градежни материјали

Намалување на ДДВ од 18 на 5 отсто при увоз на градежни материјали за кои ќе докажат дека се поскапени и доследно спроведување на Законот за облигациони односи во членот...

Свет 02.12.21 | 15:08

ЕУ изгубила 134 милијарди евра во ДДВ поради фискална евазија во 2019

Последната студија на службите на Европската комисија пресметала дека земјите членки на ЕУ во просек изгубиле 134 милијарди евра приходи од ДДВ во 2019 година поради „фискална...

Свет 02.12.21 | 15:05

ЕУ во 2019 година изгубила 134 милијарди евра во ДДВ поради непријавување данок и погрешни пресметки

Последната студија на службите на Европската комисија пресметала дека земјите членки на ЕУ во просек изгубиле 134 милијарди евра приходи од ДДВ во 2019 година поради „фискална...

Свет 19.10.21 | 22:32

Чешка ја прекинува наплатата на ДДВ за плин и струја

Во ноември и декември нема да се наплатува ДДВ за електрична енергија и гас, соопшти Министерството за финансии. Владата така реагира на „многу невообичаена ситуација“,...