Поранешниот кинески лидер Џијанг Земин, кој дојде на власт по протестите на плоштадот Тјенанмен, почина на 96-годишна возраст, објавија државните медиуми.

Тој беше генерален секретар на Комунистичката партија на Кина помеѓу 1989 и 2002 година, претседател на Народна Република Кина помеѓу 1993 и 2003 година и претседател на Централната воена комисија помеѓу 1989 и 2004 година.

До протестите на Тјенанмен во 1989 година, Џемин беше секретар на Шангајскиот комитет на Комунистичката партија на Кина. Во времето на студентските протести во 1989 година, Жао Чианг, генералниот секретар на кинеската комунистичка партија, се обиде да ги смири немирите преку ненасилни преговори, но Денг владееше со соборување на Жао Чианг и ставање во домашен притвор, каде што ќе остануваат со години. На 24 јуни 1989 година, Џианг Земин стана нов генерален секретар на Комунистичката партија на Кина.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.