Ознака: измама
Црна хроника 21.10.20 | 10:32

Скопјанец лажно продавал бела техника на интернет, заработил 1.500 евра

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал вчера поднесе кривична пријава против Ф.М. од Скопје, за постоење основано сомнение дека пријавениот во повеќе...

Црна хроника 19.10.20 | 15:07

Предупредете ги вашите родители, постари соседи: Измамници бараат пари за наводни сообраќајки

Министерството за внатрешни работи денеска испрати апел до граѓаните да бидат претпазливи во комуникацијата со непознати лица, која е најчесто телефонска, да не наседнуваат...

Спорт 15.10.20 | 10:44

Бог го испрати Роналдо да ги отвори очите на светот – короната е најголема измама досега

Катја Авеиро, сестрата на Кристијано Роналдо, ја изненади јавноста со својата изјава за коронавирусот. Португалецот во вторникот потврди дека е заразен со Ковид-19 и...

Црна хроника 07.10.20 | 11:56

Двајца затвореници и вработен во Идризово измамиле 26 лица

МВР поднесе кривични пријави за четири лица за сторени 26 кривични дела измама, при што се стекнале со противправна имотна корист од 177.550 денари. Во нелегалните активности...

Црна хроника 04.10.20 | 14:15

Измама: Нaивен Дебарчанец на Скопјанец му дал 1.000 долари за медицинска интервенција

Триесет годишен скопјанец заработи кривична пријава поради измама на дебранец кому му земал над 1.000 долари. -Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело...

Калеидоскоп 27.09.20 | 19:30

Бесрамна измамничка: Продавачка ги гледа муштериите во очи и им ја менува рибата што ја купуваат

Голем број продавачи на пазарите ќе направат се за да заработат некоја пара повеќе па и по цена да ги измамат купувачите. Една продавачка на риба во Кина стана хит на...

Семејство 27.09.20 | 16:39

Ја лажел жена си дека има коронавирус, па избегал со швалерката на две недели

Индиец се најде на мета на медиумите откако го излажал своето семејство за инфекција со коронавирус, што ја искористил како изговор за да избега со својата љубовница. На...

Црна хроника 08.09.20 | 16:20

Нема крај со измамите со лажна сообраќајка: На велешанец му зеле 1.500 евра

На 07.09.2020 во СВР Велес, Т.Т.(74) од Велес пријавил дека бил измамен од едно лице за сума од 1.500 евра. Според пријавеното, во 16.00 часот на фиксен телефон му се јавило лицето...

Црна хроника 02.09.20 | 17:42

Ќерка ти прегази дете-мигрант: Нова телефонска измама во Скопје

На 01.09.2020 во 21.00 часот во СВР Скопје, М.Ј.(69) од Скопје пријавил дека бил измамен од едно лице за сума од 2800 евра. Според пријавеното, околу 09.00 часот му се јавило лицето кое...

Црна хроника 25.08.20 | 16:05

Уште една измамена баба, дала 2.000 евра зошто ќерка ѝ наводно прегазила човек

Вчера во 18.05 часот, Р.Д.(78) од Скопје пријавила дека била измамена од едно лице за сума 1.400 евра и 30.000 денари. Според пријавеното, околу 10.00 часот од непознат број и се јавило...

Црна хроника 17.08.20 | 16:21

Ѝ рекол дека е син на нејзин пријател, му дала 500 долари

Вчера во 13.00 часот, Љ.П.(79) од Скопје во полиција пријавила дека околу 10.00 часот едно лице ја измамило за сума од 500 долари. Според пријавеното, лицето дошло во нејзиниот...

Црна хроника 07.08.20 | 17:20

Нова жртва на истата измама: Дала 52 илјади денари зошто ќерка ѝ наводно прегазила дете

Нова жрвтва на истата измама што со месеци успешно ја изведува една или повеќе групи низ државата. Се јавуваат кај постари лица, на кои им велат дека нивен близок член...

Црна хроника 03.08.20 | 16:12

Поднесени кривични пријви, поради измами со ваучерите за туризам

Пазарната инспекција минатата недела поднела три кривични пријави поради измами со ваучерите за туризам, објави Сител ТВ. Станува збор за три објекти, две во Охрид –...

Црна хроника 29.07.20 | 15:40

Се јавува човек и вели: Ќерка ви прегази дете!

Вчера во 18.15 часот во Полициска станица Бит пазар, К.Х.(62) од Скопје пријавила дека околу 14.45 часот се јавилo непознато лице кое ѝ кажало дека нејзината ќерка направила...

Фудбал 28.07.20 | 18:35

Илчо Ѓорѓиоски: Измамен сум, и јас ќе поднесам кривични пријави

Откако финансиската полиција поднесе кривични пријави против повеќе физички и правни лица за проневера на 2,4 милиони евра во Фудбалската федерација на Македонија,...

Македонија 14.07.20 | 09:50

Нова измама на една од партиите: Бараат да се додаде зборот „Никогаш“ за гласачкото ливче да биде неважечко

Нова измама поврзана со утрешните избори се шири на социјалните мрежи. Голем број на граѓани реагираат дека една од партиити со цел да има голем број неважечки ливчиња...

Црна хроника 13.07.20 | 20:38

Полицијата трага по десетина активисти на политичка партија за кривично дело поврзано со изборите, меѓу нив и Ѓорѓи Спасов

По апсењето на директорот на Зоолошката градина, Ѓорги Галетановски, полицијата трага по уште десетина други активисти на една политичка партија кои правеле изборна...

Твитови 10.07.20 | 23:25

Нова измама: Си кажуваат колку пари имаат на картица за да банката им ги дуплира

Нова измама се појави на социјалните мрежи. На лажна страница на една од банките од луѓето се бара да напишат колку пари имаат на картичката за банката да им ги дуллира...

Црна хроника 18.06.20 | 16:04

Во Ѓорче фатена 65-годишна скопјанка осудена на 17 години затвор

Вчера наутро околу 9 часот полициски службеници од СВР Скопје од ул.„Гостиварска“ на подрачјето на Ѓорче Петров ја лишиле од слобода Б.П.(65) од Скопје, соопшти денеска...

Црна хроника 29.05.20 | 10:14

Затвореник закажал журка во кафеана – сопственикот платил за торта и огномет, па сфатил дека е измамен

Затвореник од Идризово се јавил во угостителски објект во Делчево велејќи дека му се родил син и дека сака да прави прослава. Тој го замолил сопственикот да плати за...