Шведска вети дека ќе ѝ испорача 73 лица на Турција како резултат на меморандумот што во вторникот беше потпишан во Мадрид меѓу Шведска, Финска и Турција, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ако не се одржи ветувањето, ќе го направиме она што е потребно во договорот“, рече тој денеска за време на прес-конференцијата во Мадрид, додавајќи дека Турција нема да ја испрати ратификацијата на договорот до парламентот. „Ако тие не ги исполнат ова, нема да го испратиме во парламентот“.

Сепак, Ердоган го нарече меморандумот „дипломатска победа“.

Пред самитот на НАТО на кој беше потпишан трилатералниот меморандум, Турција рече дека ќе стави вето на кандидатурите за членство на Шведска и Финска во НАТО, тврдејќи дека во нив има членови на Курдистанската работничка партија или ПКК која Турција, ЕУ и САД ја признаваат како терористичка организација, како и ФЕТО, што Турција го гледа зад обидот за државен удар во 2015 година.

Во меморандумот од 10 члена се вели дека Шведска и Финска ќе ги решат барањата на Турција за екстрадиција на осомничените за тероризам, во согласност со Европската конвенција за екстрадиција.

Турција се откажа од својот приговор за членството на Финска и Шведска во НАТО како резултат на меморандумот потпишан од овие три земји и откако Ердоган разговараше со американскиот претседател Џо Бајден.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.