Ознака: шведска
Свет 22.09.20 | 09:17

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирус

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот...

Здравје 22.09.20 | 08:51

Децата во Шведска нема да се вакцинираат против ковид-19

Шведската влада нема да ја препорачува вакцината против коронавирусот на младите од 18 години. Децата вирусот го пренесуваат на ограничен начин така што вакцината не...

Свет 21.09.20 | 22:19

Шведска не препорачува вакцинирање против Ковид-19 за помладите од 18 години

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање против корона вирусот за помладите од 18 години. Ваквата одлука е донесена поради сфаќањето дека децата го пренесуваат...

Свет 21.09.20 | 16:21

Дански експерт: Шведска плати висока цена, но ја победи епидемијата на Ковид-19

Еден од водечките дански епидемиолози, Ким Снепен, проценува дека епидемијата на корона вирус во Шведска веројатно е сузбиена, иако имунитетот на населението сè уште...

Свет 21.09.20 | 11:24

Шведска ќе интервенира со 12 милијарди долари во бизнисот

Активностите во шведската економија годинава ќе се намалат за околу 4,6 проценти, соопшти денеска шведската влада и додаде дека во 2021 година од буџетот во економијата...

Здравје 12.09.20 | 18:56

Шведска ќе има локални жаришта и ниско ниво на пренос на вирусот, во други земји ќе биде многу посериозно

Шведскиот лекар и државен епидемиолог Андерс Тегнел можеби сепак беше во право. Како одминува времето и како расте бројот на заразени и активни случаи во многу европски...

Здравје 03.09.20 | 11:42

Ако маските не се користат правилно, може да предизвикаат повеќе штета отколку полза, тврдат шведски експерти

Шведска го привлече светското внимание со својот модел за справување со пандемијата, бидејќи земјата остана отворена, а сега ваквиот пристап се случува повторно –...

Калеидоскоп 03.09.20 | 11:00

Суд во Шведска им ги одзеде децата на родителите, со месеци ги држеле децата дома поради страв од коронавирусот

Суд во Шведска им ги одзеде децата на родители затоа што со месеци ги држеле изолирани поради страв од коронавирусот. Родителите им забраниле на трите деца, на возраст...

Свет 01.09.20 | 12:41

Шведски службеник: Вакцината нема да го запре ширењето на Ковид-19

Шефот на шведската агенција за јавно здравје, Јохан Карлсон, изјави дека пандемијата на Ковид-19 нема да може да се запре само со вакцина против таа болест. Тој изјави...

Свет 01.09.20 | 12:09

Шведскиот модел за справување со ковид-19 е најуспешен, карантинските мерки се „тап инструмент“, смета претставник на СЗО

Еден од шесте специјални претставници на Светската здравствена организација (СЗО) за коронавирус, доктор Давид Набаро го пофали пристапот на Шведска во борбата против...

Свет 01.09.20 | 10:03

СЗО: Сите држави треба да се угледаат на Шведска

Еден од шесте специјални претставници на Светската здравствена организација (СЗО) за коронавирус, доктор Давид Набаро го пофали пристапот на Шведска во борбата против...

Свет 29.08.20 | 15:21

Малме во пламен по насилни протести предизвикани од палење на Куранот

Повеќе од 15 луѓе се уапсени, а неколку полицајци се полесно повредени, кога избувнаа немири во шведскиот град Малме, откако екстремно десничарски активисти го запалија...

Свет 27.08.20 | 09:56

Околу 3.700 Швеѓани биле лажно позитивни на коронавирус поради непрецизни тестови

Околу 3.700 Швеѓани биле лажно позитивни на корона вирусот поради недостиг од тестови од Кина, објави Агенцијата за јавно здравје на Шведска. Тестовите на компанијата...

Вести 24.08.20 | 17:15

Шведска очекува појава на локални жаришта, но не и втор бран од корона вирусот

Водечкиот шведски епидемиолог, Андерс Тегнел, во интервју за ТВ4 изјави дека не верува оти во земјата ќе има класичен втор бран на епидемијата, каков што може да се забележи...

Здравје 22.08.20 | 17:36

Шведски модел: Водечки епидемиолог не препорачува носење маски

Водечкиот шведски епидемиолог, Андерс Тегнел и понатаму одбива да ги препорачува заштитните маски и предупредува дека е многу опасно да се потпираме на нив. Многу е...

Свет 21.08.20 | 17:06

Шведска ги олеснува мерките против пандемијата на коронавирусот

Шведска планира да ги олесни правилата донесени поради пандемијата на коронавирус за да им овозможи на повеќе луѓе да присуствуваат на културни и спортски настани. Доколку...

Свет 19.08.20 | 13:56

Протекоа мејлови во јавноста: Откриено зошто шведските власти се одлучиja за својот модел за борба со пандемијата

Водечкиот шведски епидемиолог Андерс Тегнел, кој е креатор на уникатната стратегија на таа земја во борбата против корона вирусот, повторно се најде под удар на јавноста....

Свет 11.08.20 | 10:04

Eпидемиолозите не можат да објаснат зошто во јули имаше забрзан пад на заразени во Шведска

Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел изјави дека од почетокот на јули дошло до забрзан пад на бројот на заразени лица со коронавирусот. Но, зошто се случи точно...

Здравје 08.08.20 | 14:16

На Инфективна помага медицински техничар од Шведска

Медицинскиот техничар од Шведска Ханс Јорген Михаел Селберг, кој пристигна во Македонија на 4 август преку европскиот механизам за цивилна заштита ќе им помогне на...

Свет 31.07.20 | 09:25

Барем до 2021 година да се работи од дома, побараа шведските власти

Шведските власти повикаа денеска да се работи од дома барем до Нова година, со оглед на тоа дека во државата се регистрирани повеќе од 80.000 лица заразени со новиот коронавирус. Мерката...