Ознака: шведска
Свет 26.02.24 | 21:36

Унгарскиот парламент гласаше за прием на Шведска во НАТО, САД задоволни

АД го поздравија гласањето за прием на Шведска во НАТО од страна на Унгарија. Ние секако го поздравуваме денешното гласање во унгарскиот Парламент и со нетрпение го...

Свет 23.02.24 | 17:19

Евакуирани 500 вработени во шведската безбедносна агенција, полицијата се сомнева на истекување гас

Околу 500 вработени денеска се евакуирани од седиштето на шведската Агенција за безбедност поради сомнително истекување на гас, соопшти локалната полиција. Петмина...

Свет 23.02.24 | 11:15

Орбан: Унгарија ќе потпише договор со Шведска од сферата на одбранбената индустрија

Унгарија ќе потпише договор од областа на одбранбената индустрија со Шведска, соопшти унагрскиот премиер Виктор Орбан пред денешниот состанок во Будимпешта со неговиот...

Свет 22.02.24 | 15:14

Шведска во 2023 година забележа најнизок демографски раст во последните 22 години

Популацијата на Шведска порасна за само 0,3 oтсто, или 30.200 луѓе, на 10,55 милиони минатата година, што е најниско ниво забележано од 2001 година, покажуваат податоците на Националната...

Свет 20.02.24 | 11:52

Унгарија ќе го ратификува членството на Шведска во НАТО

Владејачката унгарска партија ФИДЕС на 26 февруари во Парламентот да гласа за ратификација на членството на Шведска во НАТО, а партијата ќе го поддржи, објави денеска...

Свет 07.02.24 | 09:44

Шведска: Ескалација на насилството меѓу криминалните банди, во Стокхолм повеќе подметнати бомби

Експлозии од подметнати бомби во Стокхолм се слушаат веќе четири ноќи по ред, откако по три месеци релативно затишје, повторно ескалираше насилството меѓу криминалните...

Свет 07.02.24 | 09:27

Шведска гори, криминалните банди почнаа да се пресметуваат и со бомби

Експлозии од подметнати бомби во Стокхолм се слушаат веќе четири ноќи по ред, откако по три месеци релативно затишје, повторно ескалираше насилството меѓу криминалните...

Свет 01.02.24 | 16:49

Унгарскиот парламент следната недела ќе дебатира за членството на Шведска во НАТО

Парламентот на Унгарија на 5 февруари, на инсистирање на опозицијата, ќе гласа за ратификација на членството на Шведска во НАТО. Не е познато дали на седницата ќе присуствуваат...

Ракомет 28.01.24 | 18:06

Шведска го освои бронзениот медал на ракометното ЕП

Репрезентацијата на Шведска го освои бронзениот медал на Европското ракометно првенство во Германија, откако вечерва во натпреварот за третото место во Келн го совлада...

Свет 23.01.24 | 22:50

Турскиот парламент го одобри влезот на Шведска во НАТО

Турскиот парламент го одобри предлог-законот за протоколот за пристапување на Шведска во НАТО. По денешното гласање во турскиот парламент, Унгарија е единствената...

Свет 23.01.24 | 11:09

Кандидатурата на Шведска за членство во НАТО и официјално е ставена на агендата на турскиот парламент

Кандидатурата на Шведска за членство во НАТО и официјално е ставена на агендата на турскиот Парламент, јави државната телевизија ТРТ-Хабер. Денеска се очекува да се...

Свет 19.01.24 | 11:15

Шведска ќе прави стелт подморници за да се спротивстави на Русија во Балтичкото Море

Шведска ќе почне со производство на подморници за спротивставување и задржување на Руската Федерација во Балтичкото Море, објави „Политико“. Официјално, Шведскса...

Ракомет 18.01.24 | 08:27

Данска и Шведска на чекор до полуфиналето на ракометното Европско првенство

Репрезентацијата на Данска и на Шведска направија голем исчекор кон полуфиналето на Европското ракометно првенство што се одржува во Германија. Двете селекции забележаа...

Црна хроника 13.01.24 | 14:31

Македонец во Шведска си го убил 10-годишниот син

Медиумите во Шведска известуваат за трагедија која се случила на осми јануари во апартман во областа Розенлунд. Како што пренесуваат, татко се обидел да го убие 10-годишниот...

Свет 11.01.24 | 15:11

Изјавата на шведскиот министер предизвика паника меѓу граѓаните: Психички подгответе се за војна

Предупредувањето на двајца високи претставници на одбраната до Швеѓаните да се подготват за војна, предизвика загриженост во јавноста и обвинувања за непотребно поттикнување...

Свет 09.01.24 | 14:22

Шведска: Испраќаме војска на границата со Русија

Шведска, која моментално чека да се приклучи во НАТО, се обврза да испрати копнени борбени единици за да учествуваат во операциите на сојузот долж руската граница. Премиерот...

Свет 09.01.24 | 10:38

Шведските власти со алармантно предупредување: Подгответе се за војна!

Шведските власти ги предупредуваат граѓаните да бидат поподготвени од кога било за војна. Шведска и Финска, познати по својата неутралност, најавија дека ќе влезат...

Свет 02.01.24 | 16:20

Во Финска и Шведска екстремно студено, температури од – 40 степени

Во Финска и Шведска денеска се забележани најниски температури во текот на оваа зима околу минус 40 Целзиусови степени. Во селото Никалуокти, населено со Лапонци, во...

Свет 29.12.23 | 10:37

Еколошки скандал ја тресе Шведска: Групата била предводена од поранешна порно ѕвезда и „кралица“ на ѓубрето

Единаесет лица поврзани со компанијата за управување со отпад Think Pink се обвинети за еколошки злосторства во најголемиот еколошки скандал во Шведска во последните 50...

Свет 29.12.23 | 09:01

Во Шведска обвинети се 11 лица во најголемиот еколошки скандал

Единаесет лица поврзани со компанијата за управување со отпад Think Pink се обвинети за еколошки казнени дела во најголемиот еколошки скандал во Шведска во изминатите 50...