Ознака: Курди
Свет 20.10.19 | 15:33

„Тато, горам, нека престане, те молам!“

На социјалните мрежи се појавија морничави снимки од деца од Сирија, кои на себе имаат изгореници и рани, а Курдите тврдат дека тоа е последица на хемиското оружје кое...

Свет 17.10.19 | 20:57

Eрдоган, сепак, го прими Пенс и се согласи на прекин на огнот

Американскиот потпретседател Мајк Пенс попладнево во Анкара се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган со цел да се обиде да го убеди да ја запре офанзивата...

Свет 16.10.19 | 13:40

Ердоган: Офанзивата ќе заврши кога Курдите ќе се повлечат

Офанзивата на Турција во североисточна Сирија ќе заврши кога курдските борци во регионот ќе го положат оружјето и се повлечат од планираната „безбедносна зона”-...

Свет 15.10.19 | 08:25

Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција во врска со нејзината  воена операција во Сирија, се наведува во соопштение...

Свет 03.01.19 | 09:40

Трамп: Војната во Авганистан направи од Советскиот Сојуз Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека војната во Авганистан е правата причина за распаот на СССР. Русија беше Советски Сојуз. Но, Авганистан од СССР направи...