Група пратеници од партијата на францускиот претседател ќе предложат закон за регистрација на правото на абортус во Уставот на земјата, се наведува во соопштението на двајца пратеници. Овој потег уследи откако Врховниот суд на САД ја укина пресудата стара 50 години и им ја одзеде уставната заштита на жените за абортус.

Правото на абортус во Франција е веќе вградено во законот од 1975 година кој се однесува на доброволниот абортус во правната рамка што го декриминализираше абортусот.

Уставниот закон ќе ги зајакне правата на абортус за идните генерации, изјави Мари-Пјер Риксаин, пратеник во парламентот и Републиканската партија во движењето на Емануел Макрон.

Она што се случи на друго место не смее да се случи во Франција – рече Риксаин.

Нацрт-законот ќе содржи одредба со која „ќе се спречи лице да биде лишено од правото доброволно да ја прекине бременост“, се вели во соопштението објавено од двајца членови на Националното собрание, најмоќниот дом во францускиот парламент.

Орора Берге, лидер на партиската група на Макрон во парламентот, рече дека одлуката на Врховниот суд на САД за укинување на правата за абортус е „катастрофална за жените ширум светот“.

Мораме денеска да преземеме чекори во Франција за утре да немаме поништување на постоечките закони, изјави Берже за јавното радио Франс Интер.

Партијата на Макрон и неговата центристичка алијанса имаат најмногу места во Националното собрание, иако загубија мнозинство на парламентарните избори во неделата, бидејќи гласачите се определија за екстремно десничарски и екстремно леви партии.

Се очекува пратениците од двете страни на политичкиот спектар да ја оспорат домашната агенда на Макрон, како што е неговата контроверзна пензиска реформа.

Во длабоко поларизирана политичка клима, Берже рече дека француските пратеници не треба да преземаат ризици за основните права дури и ако тие се веќе пропишани со закон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.