Ознака: абортус
Свет 31.01.24 | 10:18

Францускиот парламент го изгласа правото на абортус

Долниот дом на францускиот Парламент синоќа со огромно мнозинство гласови во прво читање ја прифати владината реформа, чија цел е да се вметне во Уставот „гарантираната...

Свет 25.12.23 | 15:43

Папата се заложи за прекин на војната во Газа и го осуди абортусот

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск денеска во божиќната порака повика на прекин на војната во Газа и изнаоѓање трајно решение на конфликтот на Блискиот...

Свет 15.08.23 | 10:25

Се породило13-годишно девојче, не можело да абортира

Во американската сојузна држава Мисисипи 13-годишно девојче родило момче откако било силувано од странец, затоа што не можело да абортира, објави Тајм. Мајката на девојчето...

Свет 28.06.23 | 23:01

Малта усвои закон со кој се легализира абортусот, само ако има ризик за здравјето на жената

Парламентот на Малта едногласно усвои Закон за легализирање на абортусот, но само доколку постои ризик по здравјето на жената, што се смета за голем чекор за претежно...

Свет 13.05.23 | 10:12

Си ја убил девојката зошто абортирала

Маж си убил девојка бидејќи дознал дека абортирала. Станува збор за Харолд Томпсон (22) од Тексас кој ја застрелал Габриела Гонзалес (26) на паркинг, откако не му успеал...

Македонија 10.05.23 | 19:25

Скандал во охридската болница: Направиле абортус на една пациентка, и го препишале на друга

Напрвиле абортус на една пациентка, го препишале на друга која воопшто не ни била бремена. Ова е новиот скандал во Охридската болница, а медицинското лице кое го направило...

Свет 27.01.23 | 21:42

14-годишна девојка била силувана од нејзиниот вујко и останала бремена: Лекарите одбиле да и направат абортус

За четиринаесетгодишно девојче со пречки во развојот од Полска животот за неколку месеци се претворил во целосен пекол. Таа прво била силувана од нејзиниот вујко, а...

Свет 17.01.23 | 14:59

Франција планира да го воведе правото на абортус во Уставот

Франција планира да го воведе правото на абортус во Уставот, 48 години откако абортусот беше декриминализиран во таа земја, а потоа и предвиден со закон. Со тоа, Франција...

Свет 25.08.22 | 20:43

И Тенеси, Тексас и Ајдахо го забранија абортусот

Законот за забрана за абортус денеска стапи во сила во уште три американски држави. Со ова, дополнително се ограничува пристапот до абортус во САД, два месеца по одлуката...

Свет 16.07.22 | 11:42

Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон за заштита на правото за абортус, се чека одговор од републиканците во Сенатот

Претставничкиот дом на САД усвои два нацрт-закона насочени кон заштита на пристапот до абортус, како одговоро на одлуката на Врховниот суд, кој пресуди дека поединечните...

Свет 08.07.22 | 20:16

Бајден: Се додека сум претседател во САД, абортусот нема да биде забранет

Американскиот претседател Џо Бајден денеска нагласи дека во САД додека тој ги води, абортусот нема да биде забранет и потпиша извршна наредба за заштита на абортусот,...

Свет 29.06.22 | 22:58

СЗО за забраната за абортус во САД: Ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека неодамнешната одлука на Врховниот суд на САД со која се укинува правото на абортус на федерално ниво...

Свет 28.06.22 | 13:53

Суд во Луизијана го запре законот за забрана на абортусот, се очекува блокада во уште неколку сојузни држави

Суд во Луизијана, која е една од 13-те држави кои го забранија абортусот по одлуката на Врховниот суд на САД, одлучи привремено да ја запре примената на законот со кој...

Свет 27.06.22 | 20:43

Американците стравуваат дека укинувањето на абортусот ќе повлече загрозување и на други права

Одлуката на Врховниот суд на САД да ја укине уставната гаранција за правото на абортус ги зголеми стравувањата од можна остра промена надесно, а милиони Американци...

Филм 27.06.22 | 18:07

Имав 15 години кога абортирав и никогаш не се покајав: Отворено писмо на познатата актерка кое го трогна целиот свет

Одлуката на Врховниот суд на САД, кој пресуди дека во САД не постои уставно право на абортус, со што го смени преседанот направен пред речиси 50 години во познатата тужба...

Свет 26.06.22 | 11:59

Додека некаде се забранува абортусот, Франција во вметнува во уставот

Група пратеници од партијата на францускиот претседател ќе предложат закон за регистрација на правото на абортус во Уставот на земјата, се наведува во соопштението...

Свет 25.06.22 | 11:08

Масовни протести во САД против забраната на абортус

Пресудата на Врховниот суд во САД со која се поништи правото на абортус предизвика протести во повеќе американски држави. Стотици луѓе излегоа на улиците во Њујорк,...

Свет 24.06.22 | 23:59

Oбединетите нации го осудија ограничувањето на правото на абортус

Ограничувањето на пристапот до абортусот не ги спречува луѓето да го вршат и „тоа само го прави посмртоносен“, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН Антонио...

Свет 24.06.22 | 22:10

Maкрон го поддржува правото на абортус

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека абортусот е основно право на жените, откако Врховниот суд на САД ја поништи пресудата од 1973 година со која се легализираше...

Свет 24.06.22 | 19:26

Бајден за забраната на абортусот: Трагични вести, здравјето и животот на жените сега се загрозени

Американскиот претседател Џо Бајден се обраќа до Белата куќа за да ја коментира одлуката на Врховниот суд, кој денеска ја поништи 50-годишната пресуда со која се легализираше...