Ознака: абортус
Свет 25.08.22 | 20:43

И Тенеси, Тексас и Ајдахо го забранија абортусот

Законот за забрана за абортус денеска стапи во сила во уште три американски држави. Со ова, дополнително се ограничува пристапот до абортус во САД, два месеца по одлуката...

Свет 16.07.22 | 11:42

Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон за заштита на правото за абортус, се чека одговор од републиканците во Сенатот

Претставничкиот дом на САД усвои два нацрт-закона насочени кон заштита на пристапот до абортус, како одговоро на одлуката на Врховниот суд, кој пресуди дека поединечните...

Свет 08.07.22 | 20:16

Бајден: Се додека сум претседател во САД, абортусот нема да биде забранет

Американскиот претседател Џо Бајден денеска нагласи дека во САД додека тој ги води, абортусот нема да биде забранет и потпиша извршна наредба за заштита на абортусот,...

Свет 29.06.22 | 22:58

СЗО за забраната за абортус во САД: Ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека неодамнешната одлука на Врховниот суд на САД со која се укинува правото на абортус на федерално ниво...

Свет 28.06.22 | 13:53

Суд во Луизијана го запре законот за забрана на абортусот, се очекува блокада во уште неколку сојузни држави

Суд во Луизијана, која е една од 13-те држави кои го забранија абортусот по одлуката на Врховниот суд на САД, одлучи привремено да ја запре примената на законот со кој...

Свет 27.06.22 | 20:43

Американците стравуваат дека укинувањето на абортусот ќе повлече загрозување и на други права

Одлуката на Врховниот суд на САД да ја укине уставната гаранција за правото на абортус ги зголеми стравувањата од можна остра промена надесно, а милиони Американци...

Филм 27.06.22 | 18:07

Имав 15 години кога абортирав и никогаш не се покајав: Отворено писмо на познатата актерка кое го трогна целиот свет

Одлуката на Врховниот суд на САД, кој пресуди дека во САД не постои уставно право на абортус, со што го смени преседанот направен пред речиси 50 години во познатата тужба...

Свет 26.06.22 | 11:59

Додека некаде се забранува абортусот, Франција во вметнува во уставот

Група пратеници од партијата на францускиот претседател ќе предложат закон за регистрација на правото на абортус во Уставот на земјата, се наведува во соопштението...

Свет 25.06.22 | 11:08

Масовни протести во САД против забраната на абортус

Пресудата на Врховниот суд во САД со која се поништи правото на абортус предизвика протести во повеќе американски држави. Стотици луѓе излегоа на улиците во Њујорк,...

Свет 24.06.22 | 23:59

Oбединетите нации го осудија ограничувањето на правото на абортус

Ограничувањето на пристапот до абортусот не ги спречува луѓето да го вршат и „тоа само го прави посмртоносен“, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН Антонио...

Свет 24.06.22 | 22:10

Maкрон го поддржува правото на абортус

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека абортусот е основно право на жените, откако Врховниот суд на САД ја поништи пресудата од 1973 година со која се легализираше...

Свет 24.06.22 | 19:26

Бајден за забраната на абортусот: Трагични вести, здравјето и животот на жените сега се загрозени

Американскиот претседател Џо Бајден се обраќа до Белата куќа за да ја коментира одлуката на Врховниот суд, кој денеска ја поништи 50-годишната пресуда со која се легализираше...

Свет 24.06.22 | 17:21

Жените изгубија дел од своите права: Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се легализираше правото на абортус пред 50 години низ...

Здравје 11.05.22 | 14:49

Македонска асоцијација на гинеколози: 13-годишно девојче е најмладата што имала абортус, 30 отсто од жените немаат избраноо матичен гинеколог

Најмалата малолетничка што имала абортус кај нас е на 13-годишна возраст, што е еден поразителен факт за свеста за сексуалното и репродуктивното воспитување кај младите...

Свет 03.05.22 | 23:41

Бајден: Подготвени сме да го заштитиме правото на абортус

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека не знае дали објавената одлука на Врховниот суд за абортусот е точна или, пак, дали ја одразува конечната одлука, но...

Свет 08.09.21 | 09:42

Во Мексико абортусот повеќе не е кривично дело

Врховниот суд на Мексико го оцени како противуставно третирањето на абортусот како кривично дело, што во оваа доминантно католичка нација се гледа како голема...

Свет 08.07.21 | 23:33

Европскиот суд за човекови права бара објаснување од Полска за законот против абортус

Полска мора да го објасни построгиот закон против абортус, нареди Европскиот суд за човекови права (ЕКЧП). Полска е информирана дека се поднесени 12 тужби до судот во...

Македонија 03.07.21 | 09:53

Пендаровски: Жените и девојките смеат самостојно да носат одлуки за своето тело, наша обврска е да овозможиме услови

Унапредувањето на човековите права, вклучително и правата на жените е предуслов за развојот на секое општество втемелено врз демократски принципи. Мојата земја е поддржувач...

Балкан 08.06.21 | 12:44

Во Црна Гора селективни абортуси за повеќе машки деца

И онака со голем демографски предизвик, најмалку населената држава на Балканот Црна Гора и натаму има проблем со давање „предност на новоредни машки деца“ и со селективен...

Здравје 08.03.21 | 23:17

Филипче: Со измените на Законот за абортус, волјата на жената е ставена на прво место

Министерот за здравство Венко Филипче, по повод денот на жената 8 Март беше во посета на органзацијата на жени на СДСМ во скопската општина Гази Баба каде говореше за...