Топ тема попладнево е суспензијата на обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска и оставката на директорот на Финансиската полиција, кадар на ДУИ, Арафат Муареми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.