Ознака: Арафат Муареми
Македонија 20.10.22 | 15:01

Поднесената кривична пријава Русковска ја смета како притисок кон неа и нејзините колеги

Суспендирањето, поведувањето на дисциплинска постапка, како и поднесената кривична пријава, обвинителката Вилма Русковска го гледа како притисок кон неа и кон сите...

Македонија 20.10.22 | 14:07

Русковска: Очекувам пријавата од Муареми да биде отфрлена, обвинителите да внимаваат кон кого поведуваат постапки

Вилма Русковска дала исказ како осомничена во скопското Обвинителство, по пријавата од ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми. Таа смета дека оваа...

Црна хроника 02.09.22 | 13:51

Пеливанов ѝ го додели случајот за Муареми на Стефанова

Предметите во предистражна постапка што се однесуваат на работењето на Управата за финансиска полиција и на станицата за технички преглед „Виа Комерц“, а по кои до...

Македонија 01.09.22 | 15:32

Германските истражни органи ќе го гонат Арафат Муареми, Артан Ајро и Гаврил Бубевски?

Германската влада е заинтересирана за разрешница во случајот со кривичната пријава против Артан Ајро и Арафат Муареми, која ја поднесе Фехми Стафа, државниот правобранител...

Македонија 31.08.22 | 20:59

Човекот кој ќе ја менува Русковска додека се одвивал претресот во Финансова седел во кафеана со Арафат Муареми

Обвинителот на поранешното СЈО, Трајче Пеливанов, кој треба да ја менува Русковска, на денот на претресот во Финансова полиција бил во кафеана заедно со тогашниот директор...

Македонија 23.08.22 | 21:15

Божиновски: Оставката на правобранителот Стафа е резултат на огромен притисок од Арафат Муареми, Гаврил Бубевски и Артан Ајро

Новинарот Зоран Божиновски, пишува дека правобранителот Фехми Стафа поднел неотповиклива оставка до Владата, како што наведе од „лични причини“, поради силен притисок...

Македонија 17.08.22 | 20:25

Данева за аферата Русковска/Муареми: Малку несоодветен начин за спроведување на идејата „Нема правда, нема мир”!

Формирано Специјално јавно обвинителство чија шефица е осудена за корупција, а обвинителството укинато. Обвинителство за организиран криминал времено го раководи...

Македонија 17.08.22 | 17:20

Русковска ќе се жали на одлуката за суспензија, владата тврди дека на Муареми му истекол мандатот

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе се жали на суспензијата од републичкиот обвинител, Љубомир...

Македонија 16.08.22 | 20:36

Дали Јовески ја суспендира Русковска поради доказите кои ги поседува за криминалот на Муареми кои водат до кримнали на високи владини функционери?

Што се случува во триаголникот Вилма Рускоска, Љубомир Јовевски и Арафат Муареми? Денеска главниот обвинител Јовески ја суспендираше шефицата на Обвинителството за...

Македонија 16.08.22 | 19:07

Мицковски: Ова егзитов за Русковска у пакет иде со прославава за Рамковен

Топ тема попладнево е суспензијата на обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска и оставката на директорот на Финансиската полиција, кадар на...

Македонија 16.08.22 | 16:37

Арафат Муареми се повлече од функцијата: Сам се повлекувам, за јавноста да нема сомнеж дека вршам притисоци

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, информира дека по своја сопствена волја се повлекува од функцијата в.д директор на Управата за финансиска...

Македонија 10.08.22 | 08:45

Само Смаќовска може да го гони Муареми, но неа никаде ја нема

Цели десет дена откако државниот обвинител Љубомир Јовески ја посочи како надлежна да го гони шефот на Финансиската полиција обвинителката Гордана Смаќовска не презема...

Македонија 08.08.22 | 08:55

Сега Муареми ќе ја тужи Русковска

Директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми во текот на денешниот ден се очекува до Основното јавно обвинителство да ги достави најавените кривични пријави...

Македонија 07.08.22 | 19:05

Директорот на Финансиската полиција утре ќе поднесе кривична пријава против Рускоска, Трајчева и Јосифовска

Директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми се очекува утре до Обвинителството да ја поднесе кривичната пријава против обвинителите Вилма Русковска, Ивана...

Македонија 06.08.22 | 09:26

Кога институциите задолжени за борба со криминалот и самите прават криминал

Последните случувања на релација Русковска-Муареми покажуваат дека институциите надлежни за борба со криминалот го правеле токму спротивното. Меѓусебните обвинувања...

Македонија 05.08.22 | 19:22

Судирот Муареми-Русковска е на штета на граѓаните, порача Спасовски

Ова предизвикува штета на граѓаните, затоа што вербата во институциите се губи. Мора секој еден што носи функција, мора да носи одговорност. Не може да се дозволи да се...

Македонија 05.08.22 | 12:52

EУ не зазема став за „војната“ Рускоска – Муареми, бара спроведување на владеењето на правото

Европската Унија внимателно ги следи сите случувања поврзани со меѓусебните неодамнешни јавни размени на обвинувања меѓу шефицата на Основното јавно обвинителство...

Македонија 05.08.22 | 12:52

И ЕУ ја откачи Русковска: Проблемот треба да го решат надлежните органи

Европската Унија внимателно ги следи сите случувања поврзани со меѓусебните неодамнешни јавни размени на обвинувања меѓу шефицата на Основното јавно обвинителство...

Македонија 05.08.22 | 08:53

УЈП и Финансиската полиција рекератски дувла, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Од препукувањата на обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска и првиот човек на Финансиската полиција Арафат Муареми полека излегува на виделина сето она...

Македонија 04.08.22 | 18:02

Реакција на Амбасадата на САД по барањето на Русковска: Ова е прашање за надлежните органи

Амбасадата на САД е вложена во унапредување на владеењето на правото во Македонија и ги поддржува напорите на властите и на правосудството за обезбедување на транспарентност...