Ознака: Вилма Рускоска
Црна хроника 13.10.20 | 11:35

Денеска во 14 часот пресуда за случајот Рускоска против ВМРО-ДПМНЕ

Денеска во 14 часот граѓанскиот суд во Скопје ќе ја објави пресудата за случајот во кој обвинителката Вилма Рускоска ја тужи за клевета ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот претседател. Рускоска...

Македонија 08.10.20 | 15:50

Се распаѓа обвинението на Рускоска за „27 април“: И Талат Џафери потврди дека Вељаноски постапувал деловнички

На денешното рочиште за настаните за 27-ми април претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, сведочеше дека екс-спикерот Трајко Вељаноски постапил...

Црна хроника 05.10.20 | 17:02

Судот на 13 октомври ќе пресуди дали ВМРО-ДПМНЕ ја клеветело и навредувало Рускоска во предизборните спотови

Граѓанскиот суд Скопје на 13 октомври ќе објави дали во спотовите на ВМРО-ДПМНЕ, против обвинителката Вилма Рускоска, имало клевета или критичка мисла. Адвокатот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 25.09.20 | 11:50

Со душевна болка и лутина Русковска тешко дека може да биде непристрасен и објективен обвинител

Душевна болка, анксиозност, страв, лутина, загриженост се дел од симптомите, кои многу психолози ќе се сложат дека се за третман кај обичните луѓе, истите лоцираат пристрасност...

Македонија 10.09.20 | 14:07

Илиоски ја праша Рускоска: СДСМ ја поддржуваше Шарената револуција, дали тоа значи дека беа и организатори на протестите?

Во судот денеска сведочеше поранешниот пратеник на ВМРО-ДПММЕ, Зоран Илиоски. Тој рече дека добил впечаток оти на 27 април 2017 година парламентарното мнозинство било...

Македонија 06.08.20 | 20:55

Рускоска побара осум, но добива пет нови обвинители

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, ќе добие пет нови обвинители, иако Вилма Рускоска побарала нови осум обвинители. Според претседателот на...

Македонија 21.07.20 | 14:23

Рускоска: Поседуваме докази за парите на бизнисмените, како и од телефонот на Боки

Обвинителката Вилма Рускоска рече дека имаат цврсти докази за делата за кои се тератат обвинетите во случајот „Меѓународен сојуз“. Според неа, се е документирано,...

Црна хроника 21.07.20 | 13:27

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од...

Македонија 05.07.20 | 16:15

Мицкоски: Ги охрабрувам Рускоска и Кацарска наместо под политички диктат да ги задоволуваат страстите на Заев да обвинуваат и судат по закон!

Нормално е човек кога ќе го слушне тоа добива чувство на згрозеност и чудоневиденост, практично каква е коалицијата помеѓу оваа влада и ова раководство на СДСМ и Зоран...

Македонија 04.07.20 | 15:00

ВМРО-ДПМНЕ: Не очекуваме на Рускоска и Кацарска да им се допаднат спотовите, исто како што на Македонија не и се допаѓа тоа што се амнестира за криминал

Откако обвинителката Вилма Рускоска и судијката Добрила Кацарска денеска реагираа во врска со спорните спотови на ВМРО-ДПМНЕ во кои тие се „појавуваат“, се огласија...

Македонија 03.07.20 | 12:52

Дали Рускоска ќе ги згрижи кај себе „грациите“ од СЈО?

Во јавното обвинителство во тек е интерен оглас за прераспределба и вработување обвинители во Одделението за борба против организираниот криминал и корупција. Ова...

Македонија 01.07.20 | 13:48

Вилма барала од Боки лажно да сведочи против Ременски

Интересен момент од денешното судење за случајот „Рекет 2“ беше признанието на првообвнетиот Бојан Јовановски поврзано со обвинителката во овој процес Вилма Рускоска. Според...

Македонија 25.06.20 | 13:19

Стоилковски: Јовевски и Русковска го претворија ЈО во марионета на Заев

ВМРО-ДПМНЕ преку прес-конференција реагира на одлуката на Јавното обвинителство да не поведе постапка по видеото на кое се гледа како Ден Дончев, екс-директорот на најбогатиот...

Македонија 21.06.20 | 19:18

Дурловски до Рускоска: Нам ни беше баш пријатно апсењето со куп специјалци пред очите на нашите деца…

Оперскиот пејач Игор Дурловски реагира на изјавата за ТВ 24 на главната јавна обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Русковска дека не повела истрага...

Македонија 20.06.20 | 12:41

Милошоски: Дали Заев преку посредници ја трампал правдата за милиони евра?

Дали и Вице и Зоран Заеви се ликовите во чие име зборува адвокатот Димишков, и дали адвокатот Димишков бара 6 милиони евра во име на Зоран и Вице Заеви? Дали тие се политичкиот...

Македонија 20.06.20 | 12:24

Ковачки: Прашањето не е дали, туку кого штити обвинителката Рускоска?!

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, преку статус на фејсбук ја прашува Јавната обвинителка, Вилма Русковска, во кое својство адвокатот...

Македонија 19.06.20 | 21:15

Рускоска ако знаела за 6 те милиони евра, тогаш зошто молчела и не постапила

По објавувањето на  аудио снимките  денеска , на кои се слуша наводно името на адвокатот Васил Димишков, брат на судијката Весна Димишкова која важи за многу блиска...

Македонија 19.06.20 | 17:35

Рускоска знае за снимката од Димишков, тврди дека Заеви во неа не се споменуваат

Дел од нова аудио снимка од случајот „Рекет“ протече во јавност,  на која се слуша наводно името на адвокатот Васил Димишков, брат на судијката Весна Димишкова од Кривичен...

Македонија 18.06.20 | 11:46

Рускоска води истрага за Јанева за бонусите во СЈО

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Рускоска за Република потврди дека против Катица Јанева се води уште еден случај кој е во предистражна постапка за делењето...

Македонија 18.06.20 | 11:31

Рускоска: Пресудите се очекувани, но ќе се жалиме

Очекувани се пресудите иако ќе има жалби. Да видиме што ќе каже Апелација, изјави Јавната обвинителка Вилма Рускоска по денешната пресуда. Дали задоволив очекувањата...