Ознака: Вилма Рускоска
Македонија 06.08.20 | 20:55

Рускоска побара осум, но добива пет нови обвинители

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, ќе добие пет нови обвинители, иако Вилма Рускоска побарала нови осум обвинители. Според претседателот на...

Македонија 21.07.20 | 14:23

Рускоска: Поседуваме докази за парите на бизнисмените, како и од телефонот на Боки

Обвинителката Вилма Рускоска рече дека имаат цврсти докази за делата за кои се тератат обвинетите во случајот „Меѓународен сојуз“. Според неа, се е документирано,...

Црна хроника 21.07.20 | 13:27

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од...

Македонија 05.07.20 | 16:15

Мицкоски: Ги охрабрувам Рускоска и Кацарска наместо под политички диктат да ги задоволуваат страстите на Заев да обвинуваат и судат по закон!

Нормално е човек кога ќе го слушне тоа добива чувство на згрозеност и чудоневиденост, практично каква е коалицијата помеѓу оваа влада и ова раководство на СДСМ и Зоран...

Македонија 04.07.20 | 15:00

ВМРО-ДПМНЕ: Не очекуваме на Рускоска и Кацарска да им се допаднат спотовите, исто како што на Македонија не и се допаѓа тоа што се амнестира за криминал

Откако обвинителката Вилма Рускоска и судијката Добрила Кацарска денеска реагираа во врска со спорните спотови на ВМРО-ДПМНЕ во кои тие се „појавуваат“, се огласија...

Македонија 03.07.20 | 12:52

Дали Рускоска ќе ги згрижи кај себе „грациите“ од СЈО?

Во јавното обвинителство во тек е интерен оглас за прераспределба и вработување обвинители во Одделението за борба против организираниот криминал и корупција. Ова...

Македонија 01.07.20 | 13:48

Вилма барала од Боки лажно да сведочи против Ременски

Интересен момент од денешното судење за случајот „Рекет 2“ беше признанието на првообвнетиот Бојан Јовановски поврзано со обвинителката во овој процес Вилма Рускоска. Според...

Македонија 25.06.20 | 13:19

Стоилковски: Јовевски и Русковска го претворија ЈО во марионета на Заев

ВМРО-ДПМНЕ преку прес-конференција реагира на одлуката на Јавното обвинителство да не поведе постапка по видеото на кое се гледа како Ден Дончев, екс-директорот на најбогатиот...

Македонија 21.06.20 | 19:18

Дурловски до Рускоска: Нам ни беше баш пријатно апсењето со куп специјалци пред очите на нашите деца…

Оперскиот пејач Игор Дурловски реагира на изјавата за ТВ 24 на главната јавна обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Русковска дека не повела истрага...

Македонија 20.06.20 | 12:41

Милошоски: Дали Заев преку посредници ја трампал правдата за милиони евра?

Дали и Вице и Зоран Заеви се ликовите во чие име зборува адвокатот Димишков, и дали адвокатот Димишков бара 6 милиони евра во име на Зоран и Вице Заеви? Дали тие се политичкиот...

Македонија 20.06.20 | 12:24

Ковачки: Прашањето не е дали, туку кого штити обвинителката Рускоска?!

Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, преку статус на фејсбук ја прашува Јавната обвинителка, Вилма Русковска, во кое својство адвокатот...

Македонија 19.06.20 | 21:15

Рускоска ако знаела за 6 те милиони евра, тогаш зошто молчела и не постапила

По објавувањето на  аудио снимките  денеска , на кои се слуша наводно името на адвокатот Васил Димишков, брат на судијката Весна Димишкова која важи за многу блиска...

Македонија 19.06.20 | 17:35

Рускоска знае за снимката од Димишков, тврди дека Заеви во неа не се споменуваат

Дел од нова аудио снимка од случајот „Рекет“ протече во јавност,  на која се слуша наводно името на адвокатот Васил Димишков, брат на судијката Весна Димишкова од Кривичен...

Македонија 18.06.20 | 11:46

Рускоска води истрага за Јанева за бонусите во СЈО

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Рускоска за Република потврди дека против Катица Јанева се води уште еден случај кој е во предистражна постапка за делењето...

Македонија 18.06.20 | 11:31

Рускоска: Пресудите се очекувани, но ќе се жалиме

Очекувани се пресудите иако ќе има жалби. Да видиме што ќе каже Апелација, изјави Јавната обвинителка Вилма Рускоска по денешната пресуда. Дали задоволив очекувањата...

Македонија 18.06.20 | 11:13

Боки 13: Ова е политичка пресуда, парите рекетирани барајте ги кај Вице и Зоран Заев

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Рускоска бара Боки 13 да остане во притвор бидејќи постои опасност од негово бегство и дека против него ќе почне друг...

Македонија 09.06.20 | 14:03

Дали постои договор меѓу Рускоска и Нинџа за да не и пропадне обвинението?

По денешното сведочење на Никола Василевски- Нинџа се поставува прашањето дали постои договор меѓу него и Обвинителката во случајот „27 април“, Вилма Рускоска. Нинџа...

Македонија 02.06.20 | 14:43

Катица за Вилма: Нека пукне

Пијаници и неисполнети личности кои не можат без да се напијат една ракија не ги одбирав иако ми се нудеа, рече поранешната обвинителка Катица Јанева во завршните зборови...

Македонија 02.06.20 | 14:07

Мицкоски: Русковска да истражи по сведочењето на Јовановски во „Рекет“

Претседателот ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека не би сакал да е вистина она што вчера на судењето на случајот „Рекет“ го кажал Бојан Јовановски. Смета...

Македонија 01.06.20 | 17:16

Како можел Заев да знае за доказите кои ги имала Рускоска уште на 16 април ако пријавата е направена на 2 мај

“Дојди да се видиме и ќе се соочиме со доказите“ – порака од Зоран Заев испратена до Бојан Јовановкси на 16. април. Како можел Заев да знае за доказите кои ги имала...