Ознака: Вилма Рускоска
Македонија 11.02.21 | 12:02

Рускоска не дозволуваше на Иванов да му поставуваат прашања – биле политички констатации

Обвинителката Вилма Рускоска на денешното рочиште се спротиставуваше на речиси секое прашање што адвокатите му го постaвуваа на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Таа...

Македонија 22.12.20 | 17:01

На Рускоска не ѝ се допадна сведочењето на вештакот кој докажа дека Нинџа не бил во седиштетото на ВМРО-ДПМНЕ на „27 април“

Обвинителката Вилма Рускоска беше видно нервозна по денешното сведочење на вештакот Мирослав Котевски кој со анализа на телефонските броеви на Александар Василевски...

Македонија 14.12.20 | 18:09

Рускоска: Обвинетите за насилен влез во Собранието не се терористи

Обвинителката, Вилма Русковска, во гостување на „Само интервју“, се осврна на случувањата од 27. Април. Објаснив дека во 27. април не се работи за терористи. Требаше сите...

Македонија 12.12.20 | 17:34

Јане Ченто до Рускоска: Обвинителке, можеби требаше и вие како вашите родители да ја изберете Македонија

По вчерашното интервју на обвинителката Вилма Рускоска, ѝ се обрати Јане Ченто, кој веќе четврта година е во затвор за настаните од 27 април. Одвоете 3 минути и 17 секунди...

Македонија 12.12.20 | 15:30

Дукоски: Русковска не ја говори вистината за предметите „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“

Aдвокатот Сашо Дукоски реагира на интервјуто на Обвинителката Вилма Рускоска во емисијата „Само Интервју“ на Канал 5. Тој вели дека во емисијата биле  изнесени ноторно...

Македонија 11.12.20 | 22:13

ВМРО-ДПМНЕ за интервјуто на Рускоска: Граѓаните можеа да видат како изгледа уценет и сервилен обвинител на Заев

Граѓаните денес можеа да видат како изгледа уценет и сервилен обвинител на Зоран Заев. Вилма Рускоска повторно, по кој знае кој пат излезе јавно да го брани криминалот...

Македонија 11.12.20 | 21:58

Русковска призна дека граѓаните немаат доверба ниту во неа ниту во судството

Вилма Рускоска, обвiнителка во обвинителствто за органiзиран криминал и корупција во своето гостување во емисијата „Само интервју“ зборуваше за обвинителството во...

Македонија 11.12.20 | 21:50

Русковска: СЈО не го урна никој друг освен Катица Јанева

Од предметите што се преземени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), околу 17 се во истрага, а околу 47 во предистрага, рече обвинителката за организиран криминал...

Македонија 27.11.20 | 11:37

Не даваше да му постават прашање: Вилма го бранеше Заев пред судот

За време на сведочењето на Зоран Заев за настаните од 27 април денеска во Кривичниот суд обвинителката Вилма Ристовска постојано се уфрлаше и не дозволуваше одбраната...

Македонија 14.11.20 | 17:00

Очигледно е дека Заев ѝ е миленик на обвинителката Русковска

По изјавата на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека сè уште нема јавно соопштено одлука, но ќе се донесе резолуција за отфрлање на пријавите од пратеникот Антонијо...

Македонија 13.11.20 | 23:11

Предвреме ја најави одлуката: Рускоска ќе ги отфрли аудиоматеријалите за поврзаност на Заев со случајот „Рекет“

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во интервју за „360 степени“ зборуваше и за пријавите за видео и аудиоматеријалите...

Црна хроника 13.10.20 | 11:35

Денеска во 14 часот пресуда за случајот Рускоска против ВМРО-ДПМНЕ

Денеска во 14 часот граѓанскиот суд во Скопје ќе ја објави пресудата за случајот во кој обвинителката Вилма Рускоска ја тужи за клевета ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот претседател. Рускоска...

Македонија 08.10.20 | 15:50

Се распаѓа обвинението на Рускоска за „27 април“: И Талат Џафери потврди дека Вељаноски постапувал деловнички

На денешното рочиште за настаните за 27-ми април претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, сведочеше дека екс-спикерот Трајко Вељаноски постапил...

Црна хроника 05.10.20 | 17:02

Судот на 13 октомври ќе пресуди дали ВМРО-ДПМНЕ ја клеветело и навредувало Рускоска во предизборните спотови

Граѓанскиот суд Скопје на 13 октомври ќе објави дали во спотовите на ВМРО-ДПМНЕ, против обвинителката Вилма Рускоска, имало клевета или критичка мисла. Адвокатот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 25.09.20 | 11:50

Со душевна болка и лутина Русковска тешко дека може да биде непристрасен и објективен обвинител

Душевна болка, анксиозност, страв, лутина, загриженост се дел од симптомите, кои многу психолози ќе се сложат дека се за третман кај обичните луѓе, истите лоцираат пристрасност...

Македонија 10.09.20 | 14:07

Илиоски ја праша Рускоска: СДСМ ја поддржуваше Шарената револуција, дали тоа значи дека беа и организатори на протестите?

Во судот денеска сведочеше поранешниот пратеник на ВМРО-ДПММЕ, Зоран Илиоски. Тој рече дека добил впечаток оти на 27 април 2017 година парламентарното мнозинство било...

Македонија 06.08.20 | 20:55

Рускоска побара осум, но добива пет нови обвинители

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, ќе добие пет нови обвинители, иако Вилма Рускоска побарала нови осум обвинители. Според претседателот на...

Македонија 21.07.20 | 14:23

Рускоска: Поседуваме докази за парите на бизнисмените, како и од телефонот на Боки

Обвинителката Вилма Рускоска рече дека имаат цврсти докази за делата за кои се тератат обвинетите во случајот „Меѓународен сојуз“. Според неа, се е документирано,...

Црна хроника 21.07.20 | 13:27

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од...

Македонија 05.07.20 | 16:15

Мицкоски: Ги охрабрувам Рускоска и Кацарска наместо под политички диктат да ги задоволуваат страстите на Заев да обвинуваат и судат по закон!

Нормално е човек кога ќе го слушне тоа добива чувство на згрозеност и чудоневиденост, практично каква е коалицијата помеѓу оваа влада и ова раководство на СДСМ и Зоран...