Ознака: ивор мицковски
Македонија 03.10.23 | 12:21

Оти сè e труло се изживуваме на последните, на деца со аутизам, на немоќни баби, на некој со ќебапи…

Има ли пилот во авионот? Има ли контролор на земја?, прашува Ивор Мицковски. Курац има, пукаме по сите шевови, пак ќе речам, вакво безвластие и криминал, ваква неодговорност,...

Македонија 28.09.23 | 10:16

Мицковски за амнестијата на осудените од Монструм: Па Зоки уште во 2015-та рече дека невини биле луѓето за Смилковско

Новинарот Ивор Мицковски реагира на информацијата дека Хаки и Фејзи Азири, двајцата осудени за помагање во случајот „Монструм“, ќе се најдат на слобода со новиот закон...

Македонија 21.09.23 | 09:19

Со измените на КЗ се загрозени случаи кои се бават со проневера на пари од ЕУ фондови и ИПА проект

Која перверзија и најдобар аргумент колку измените на КЗ се антиправни, антидржавни и антиевропски, вели Ивор Мицковски споделувајќи ја листата на кривични предмети...

Македонија 20.09.23 | 08:52

Мицковски: Најточно од небулозите на Али испадна дека војната 2001 се случила зашто ДУИ не била дел од приватизацијата

Од сите небулози најјако е дека испадна како најточно дека војната се случила пошто ДУИ не била дел од приватизација, коментира Ивор Мицковски за интервјуто на лидерот...

Скопје 19.09.23 | 09:46

Ова е плацот каде пред избори Герасимовски и Шилегов ветуваа нема да се гради

Ова е плацот каде пред избори Герасимовски и Шилегов ветуваа нема да се гради. Очигледно некој ќе гради пошто и светилки си ставиле по патот и материјал си донеле, вели...

Македонија 18.09.23 | 09:50

Мицковски до Ахмети: Ни ти самиот не си веруваш на овие жалопојки

Али Баба, ни ти самиот не си веруваш на овие жалопојки,  му порача Ивор Мицковски на Али Ахмети откако лидерот на ДУИ вчера се пожали дека има добро смислена кампања против...

Економија 17.09.23 | 09:58

Мицковски: Ај честито уште една милијарда дубиозна инвестиција

Јаки сме, 2023 потпишуваме договор за реализација на браната Чебрен која како проект постои од 1966. Би требало да се гради 7 години, значи негде со влезот во ЕУ ќе биде пуштена. Сум...

Македонија 13.09.23 | 14:03

Додека премиерот зборува за Дарт Вејдери десно од него гледаме претставник на бандата „Дарт Вејдер и Империјата го возвраќа ударот”

Тука пак гледаме една чудна, иако честа ситуација за македонската политика. Додека премиерот зборува за Дарт Вејдери и како тој ги исправал комунистичките грешки, десно...

Македонија 13.09.23 | 08:44

Мицковски: Од Онкологија се имаат случено најмалку уште 2-3 јаки скандали, сè во рок од 2 недели

Од Онкологија се имаат случено најмалку уште 2-3 јаки скандали и неколку попратни и потенцијални, алармира активистот Ивор Мицковски. Амнестија преку измени на КЗ со...

Македонија 12.09.23 | 20:26

Со неколку силни скандали некои „мудоњи“ тераат кампања „Ние сме Европа“

Ивор Мицковски коментира дека во изминатиот период се имаат случено иште неколку силни скандали и дека во такви услови некои „мудоњи“ тераат кампања „Ние сме Европа“.  

Македонија 08.09.23 | 11:50

Мицковски: Седум години имавте нешто да смените, државата е непоправливо упропастена

„Какви грозоморни глупости!“, вели активистот Ивор Мицковски, конемтирајќи го денешниот говор на премиерот Димитар Ковачевски, во кој тој меѓудругото вели „Ако некогаш...

Македонија 07.09.23 | 12:21

Ивор Мицковски: Крадете кога не сте на власт, тоа се барем криминалци со чест, вие сте обични криминални мивки

А се на власт мора да крадат и јадат, а ги избркаш, одма апанажа, а изгубат избори, не смеат да лежат, пишува аналитичарот Ивор Мицковски на својот фејсбук профил. Па вакви...

Македонија 06.09.23 | 19:14

Мицковски: Си зголемија плати и бенефиции, си намалија казни, а во меѓувреме дозакопаа Здравство и Образование

Си зголемија плати и бенефиции, си купија коли и патишта, си појачаа патни трошоци, изглумија двеста инвестиции и отварања фабрики, си присвоија секаков криминал и рекет,...

Македонија 03.09.23 | 18:55

Мицковски: Шампионите на сензационализмот кои селективно пуштаа бомби денес зборат за презумпција на невиност

Јеботе, шампионите на сензационализмот кои селективно пуштаа бомби и тајно рекетираа и се уште рекетираат, оние кои ветуваа правда за Смилковско и лажеа ужалени семејства,...

Македонија 03.09.23 | 16:55

Mицковски: На Македонија нема да и се повтори шансата да се опорави каква што ја имавме во 2017 година

Ивор Мицковски на Фејсбук коментира дека на Македонија нема да и се повтори шансата да се опорави каква што ја имавме во 2017 година. Шанса што беше така грозоморно и мизерно...

Македонија 26.08.23 | 21:28

Мицковски: За 1,8 милиони евра фирмата донатор на ДУИ ќе го адаптира СЦ „Борис Трајковски“ за конференција на ОБСЕ – Вие сте лопови

Аналитичарот Ивор Мицковски, реагира на веста дека фирма блиска до ДУИ ќе добие речиси два милиона евра за адаптирање на СЦ „Борис Трајковски“ за конференција на ОБСЕ. НИЕ...

Македонија 25.08.23 | 14:49

Почитуван Ескобар, се надевам сфативте дека не се именуваме како северномакедонци или православни?

Ивор Мицковски излезе со коментар за посетата на Габриел Ескобар.Тој го праша дали Македонија му личи  на земја за ЕУ, според кој било стандард, според која било реформа,...

Македонија 23.08.23 | 22:47

Мицковски: Фрлање пари во ветер е кампања за уставни измени, 80 отсто од народот е против

За Ивор Мицковски, политички аналитичар фрлање пари во ветер е кампања за уставни измени, бидејќи 80 отсто од народот е против. Во својот статус на фејсбук Мицковски пишува: Да...

Македонија 23.08.23 | 15:10

Мицковски: Значи поглупи и пофалц се и од Брат Љубе

Веројатно попроста, посамобендисана, понеспособна, понекреативна екипа никад ни се нема случено, коментира Ивор Мицковски за новата кампања на вицепремиерот Бојан...

Македонија 18.08.23 | 19:58

Мицковски за Зејд: Закана со сецесија би требало да биде сериозна работа

Јавноста реагира на скандалозната изјава на независниот пратеник Скендер Реџепи Зејд од собраниската говорница денеска се закани дека во иднина „албански општини“...