АД ЕСМ на 22.03.2023 година произведe 14.863 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.
Во Термоелектраните произведени се 10.250 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.613 MWh.
* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 22.03.2023 година.


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.