Ознака: струја
Живот 24.02.24 | 14:59

Дали ќе заштедите повеќе ако бојлерот е постојано вклучен?

Интернет-форумите се полни со совети како да заштедите кога го вклучувате бојлерот, а електричарите ги дадоа следниве совети. – Доколку во домаќинството живее самец...

Економија 17.02.24 | 12:56

Деспотовски тврди дека новата гасна централа ќе донесе пониски сметки за струја и парно

Со доделување на статусот на стратешки инвеститор на грчки Митилинеос, нема да им се наштети на интересите на државата, туку напротив, како што вели, граѓаните ќе добијат...

Економија 02.02.24 | 18:46

„Да не треба и крв да дадам?“: Скопјанец реагира на високата сметка за струја

Еден наш сограѓанин реагира откако му стигнала последната сметка за струја во износ од 36 000 денари. Тоа секако се должи на четвртиот блок каде цената е астрономска –...

Економија 31.01.24 | 14:45

Бектеши: Ако сметките за струја се превисоки, секој има право на жалба

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес-конференција, како одговор на новинарско прашање дека голем број на граѓани се жалат на многу повисоки сметки...

Црна хроника 26.01.24 | 09:55

Крадци на струја оставија дел од Струмица без улично осветлување

Повеќе улици во Струмица со денови се без улично осветлување поради диво приклучување и влегување во две трафостаници. Од ЈП Паркиралишта, задолжено за одржување на...

Економија 24.01.24 | 11:49

Бислимовски: Во јануарските сметки за струја ќе го нема надоместокот од 200 денари

Првиот човек на РКЕ, Марко Бислимовски денеска информираше дека веќе во декемвриските сметки за струја го има надоместокот од 200 денари за мрежарина. Како што вели Бислимовски,...

Економија 23.01.24 | 14:33

Бектеши: До 1 јули субвенции од Владата преку ЕСМ, нема зголемување на цената во првиот и вториот блок

До 1 јули ќе има субвенција од страна на Владата директно преку ЕСМ со утврдување на нивната цена со која се продава електричната енергија, изјави денеска министерот...

Економија 12.01.24 | 10:50

Бугарската „Кер Токи Пауер“ ќе ја преземе македонската РЕС за трговија со струја на Анѓушев

Бугарската компанија „Кер Токи Пауер“ ќе ја преземе компанијата за трговија со електрична енергија РЕС која беше во сопственост на македонскиот бизнисмен Кочо Анѓушев,...

Економија 28.12.23 | 21:42

Бислимоски: Тие што ќе одат во трет блок ќе имаат помали сметки од претходно, зашто ќе ја пренасочат потрошувачката во евтина тарифа

Најодговорно тврдам дека тие што ќе одат во трет блок ќе имаат помали сметки од претходно, ќе дојдат сметките, граѓаните ќе видат. Многу потрошувачи, потрошувачката...

Македонија 27.12.23 | 09:20

Од први јануари поскапа струја заради СДС и ДУИ, власта лажеше дека нема да ја зголеми цената“

Власта излажа дека цената на струјата нема да се покачи. Од први јануари граѓаните ќе плаќаат поскапа струја. Власта ја покачи цената на струјата за корисниците кои...

Економија 26.12.23 | 11:52

Струјата во прв блок поевтинува за 5,16 отсто, за втор блок и за евтината тарифа останува иста, за трет блок поскапува за 2,88, а за четврт блок за 1,86 отсто

Цената на струјата за домаќинствата од 1 јануари се намалува за 5,16 отсто за прв блок, за втор блок и за евтината тарифа останува иста, за трет блок поскапува за 2,88, а за...

Сервиси 17.12.23 | 10:40

Без струја утре делови од Карпош и Центар

Без електрична енергија утре од 10 до 12 часот ќе бидат корисниците на улицата „Партизанска“ бр.4 во општина Карпош, информира  Регионалниот центар за управување со кризи...

Економија 14.12.23 | 13:26

Бектеши уверува: Цената на струјата нема да се зголеми од 1 јануари

Министерот за економија Крешник Бектеши уверува дека од 1 јануари ќе нема зголемување на износот на фактурата за струјата за граѓаните и покрај новата методологија...

Македонија 12.12.23 | 13:24

На што се темели најавеното поскапување на струјата, кога Бугарија ја укинува дополнителната такса за транзит на гас?

Димитар Ковачевски на 1-ви ноември говореше дека поскапувањето на струјата кое би се случило на цената на електричната енергија за домаќинствата во Македонија, ќе биде...

Економија 12.12.23 | 11:35

Ценовен шок: Струјата ќе поскапи 27 отсто, ако се прифатат барањата од сите субјекти

Согласно добиените барања од компаниите, зголемувањето на цената на струјата би било за 27 проценти, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика. Претседателот...

Економија 11.12.23 | 15:26

Аман веќе со тие базени: Ковачевски тврди дека нема да има струен ценовен шок за граѓаните кои не се луксузираат

Граѓаните коишто не се луксузираат не треба да стравуваат од нов ценовен шок на струјата. За корисниците од првиот блок, кои имаат мала потрошувачка на струја нема да...

Економија 11.12.23 | 14:47

Ако граѓаните ја користат струјата за основни потреби во домаќинството, тогаш ќе нема ценовен шок, вели Ковачевски

Истакнувајќи дека цената на струјата во државата ја определува Регулаторната комисија за енергетика, Ковачевски посочи дека првиот и вториот тарифен блок опфаќаат...

Економија 01.12.23 | 18:13

Ковачевски очекува дека за 90 отсто од граѓаните нема да поскапи струјата

Во овој момент можам да кажам дека не очекувам зголемување на цената на електричната енергија, а финалниот збор, согласно законските надлежности го има Регулаторната...

Економија 30.11.23 | 13:19

АД ЕСМ ѝ понуди на ЕВН Хоме цена на електрична енергија од 57 евра за мегаватчас

ЕВН Хоме како Универзален снабдувач на електрична енергија, на тендерот за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите на корисниците за периодот јануари-јуни...

Економија 30.11.23 | 09:05

Од утре евтина струја преку ден

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13 до 15 часот. Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно...