Ознака: струја
Македонија 14.09.20 | 19:33

Антовски: Недомаќинското работење на власта една од главните причини за покачувањето на струјата

Во своето гостување во емисијата 24 Анализа, Стевче Андовски, член на комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека актуелното покачување на цената на струјата...

Економија 14.09.20 | 19:03

Андовски: Власта ги измами граѓаните со покачувањето на струјата, улицата е единствен начин да се слушне гласот на народот

Членот на комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ, Стевче Андовски во своето гостување во емисијата 24 Анализа на Телевизија 24 истакна дека старо-новата Влада ги измами...

Економија 13.09.20 | 10:44

Скапата струја која ја донесе Бислимовски на Заев му носи пари, а на народот сиромаштија

Скапата струја која ја донесе Бислимовски на Заев му носи пари, нови мотори, мајбах возила и удобства, а на народот сиромаштија, се вели во утринското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ....

Сервиси 13.09.20 | 08:36

Делови на Гази Баба утре без струја

„ЕВН Македонија“ АД известува дека за ден 14.09.2020 година (понеделник),  планирани се следните технички зафати во електро-системот во градот Скопје. – во периодот од...

Економија 11.09.20 | 19:50

Шести протест против поскапување на струјата во Тетово

Шести пат по ред во Тетово се организираат протести во знак на незадоволство од зголемувањето на цената на електричната енергија. Тетовчани со блокади на сообраќајот...

Економија 11.09.20 | 19:12

Анкета: Граѓаните против поскапувањето на струјата, велат државата е крива за сè!

Мнозинството граѓани се против одлуката за поскапување на струјата, забележуваат дека во услови на криза цената треба да се намали, а не да се зголемува, покажува анкетата...

Македонија 11.09.20 | 15:08

„Заев апаш-тендери лапаш“: Скопјани протестираат против високата цена на струјата

„Заев апаш-тендери лапаш“; „Лопови“, „Нов бомбона бизнис“, се дел од паролите кои ги испишаа скопјани кои се придружија на протестот кој го организира ВМРО ДПМНЕ...

Економија 11.09.20 | 08:46

И Конфедерацијата на синдикалните организации денеска на протест за поскапувањето на струјата

Конфедерацијата на синдикални организации (КСОМ) од 18 часот најави протестен мото-синдикален граѓански марш, во знак на негодување за постапката и иницијатива за покачување...

Економија 10.09.20 | 17:43

Јанушев: 6.2 милиони евра државен тендер за финансиер на СДСМ, утре протест пред Регулаторна

Дваесетина часа по протестот против поскапувањето на струјата на кој граѓаните побараа поевтина струја, професионализација на регулаторната комисија и оставка на...

Македонија 10.09.20 | 08:03

ВМРО-ДПМНЕ бара враќање на старата цена на струјата, викенд без ДДВ и професионална Регулаторна

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, за кои рече дека...

Македонија 09.09.20 | 21:25

Сарач: Намерно се доцнеше со пресметката на струјата за да не се наштети на изборните резултати

Струјата во моментов е наш единствен главен енергенс во домаќинствата, но исто така и во економијата. Поскапа струја значи повисоки цени на сите производи. Помалку пари...

Македонија 09.09.20 | 20:38

СНИМКИ ОД ДРОН: Илјадници скопјани се придружија на граѓанскиот протест „Скапа струја – сиромашен народ“

Илјадници скопјани се придружја на граѓанскиот протест кој го организираше ВМРО ДПМНЕ под мотото „Скапа струја – сиромашен народ“, а лидерот на партијата Христијан...

Македонија 09.09.20 | 20:36

Мисајловски: Ова е почетокот на крајот на Зоран Заев и оваа криминална банда на власт

Новата влада која што се создаде е дивоградба која што може да функционира само со прекршување на законите. Иако ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период имало во план да ги разговара...

Македонија 09.09.20 | 20:21

Јанушев: Нема да отстапиме од барањето за укинување на покачената цена на струјата и оставка на првиот човек на Регулаторна

Основната порака на она што денес го започнавме е дека ВМРО-ДПМНЕ е на улица и дека ќе биде на протести се додека на граѓаните на Република Македонија не им се овозможи...

Македонија 09.09.20 | 20:13

Попов: Купуваат службени возила од осум милиони евра, а ние треба да плаќаме поскапа струја

Денеска нема да ви се обратам како претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, ниту како член на оваа политичка партија туку ќе ви се обратам како млад човек кој сака својата иднина...

Македонија 09.09.20 | 19:36

ВМРО-ДПМНЕ упати три барања до власта на протестот против поскапувањето на струјата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, за кои рече дека...

Македонија 09.09.20 | 19:32

Арсовски: Во штабот на СДСМ се договара цената на струјата

40.000 граѓани чувствуваат што значи власта на СДСМ да не им помогне на компаниите каде што работеле и останале без работа. Тоа се податоци кои што јавно статистички објавени,...

Македонија 09.09.20 | 19:23

Милошоски: Доколку власта и РКЕ не го слушнат, народот тогаш протестите ќе се интензивираат

Сметаме дека протестот е навремен, затоа што септември е последниот месец кога граѓаните ќе плаќаат нормална цена на струјата. Македонецот, Албанецот, Турчинот, Србинот,...

Македонија 09.09.20 | 19:17

Мицкоски: Ова е човекот кој ја поскапе струјата

Нема назад, ние тргнуваме! Денеска сме овде и протестираме за социјална тема, тоа е покачената цена на електрична енергија, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија 09.09.20 | 19:04

Мицкоски: Ова ќе биде прв од серијата протести против мафијата од „Илинденска“ број 2

Ова е прв од серијата протести кои што треба да го покажат и докажат гневот насобран во народот поради онаа неправда која што се случуваше во изминатите месеци, украдените...