Ознака: ЕСМ
Економија 27.04.22 | 15:09

АД ЕСМ: Намалени плати на директори, намалени јавни набавки и расходи со новите мерки за штедење

АД ЕСМ воведе нови мерки за штедење и ги прошири мерките кои ги донесе во декември 2021г, со цел намалување на трошоците во услови на енергетска криза. Со најновите мерки...

Економија 13.02.22 | 20:27

Ќе дојде парно, велат од ЕСМ

Скопјани останаа без парно греење по прекинот на електричната енергија во повеќето скопски населби. Од ЕСМ информираа дека греењето ќе се нормализира. „Што се однесува...

Скопје 13.02.22 | 19:15

Скопјани останаа без парно греење, од EСМ велат дека ќе се нормализира во текот на вечерта

Скопјани останаа без парно греење по прекинот на електричната енергија во повеќето скопски населби. Од ЕВН информираа дека греењето ќе се нормализира. „Што се однесува...

Економија 08.02.22 | 23:22

Владата дозволи одложено плаќање на сметките на ЕВН кон ЕСМ до 1 јули годинава

ЕВН шест мeсеци нема да ги плаќа сметките кон државната ЕСМ. Откако ЕВН се пожали дека има проблем со плаќањето на декемвриската и јануарската сметка за струјата што...

Економија 07.02.22 | 17:06

ЕВН бара од Владата шест месеци грејс период за долгот кон ЕСМ

ЕВН бара пролонгирање на рокот за плаќање на декемвриската и јануарската фактура кон ЕСМ за набавена струја за снабдување на домаќинствата. Викендов од ЕВН доставиле...

Економија 02.02.22 | 11:29

Мицкоски: Цената на струјата во овие четири години се зголеми за повеќе од 30 отсто, а ДДВ-то се намали за 13 отсто

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју на Алстат М, во емисијата „360 степени“ изјави дека цената на струјата во овие четири години се зголемила за повеќе...

Македонија 22.01.22 | 14:02

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

АД ЕСМ ги потпиша договорите за деловно-техничка соработка со трите правни субјекти на Балкан Енерџи (Производство, Дистрибуција и Снабдување). Од компанијата соопштија...

Економија 21.01.22 | 14:12

Владата ќе му префрли 6 милиони евра на ЕСМ за да го преземе управувањето со БЕГ и Скопје Север

Владата ќе префрли шест милиони евра на сметката на АД ЕСМ за да го преземе управувањето, дистрибуцијата, снабдувањето и производството на топлинска енергија за град...

Економија 20.01.22 | 09:26

ЕСМ утре ги презема БЕГ и Скопје Север, најавуваат три часа повеќе парно за скопјани

ЕСМ од утре (21 јануари), согласно владината одлука, ќе го преземе управувањето со БЕГ и Скопје Север до крајот на грејната сезона, со што се решава проблемот со парното...

Економија 15.01.22 | 14:03

АД ЕСМ се огласи со соопштение: Одлуките на Владата и РКЕ ќе го стабилизира снабдувањето со топлинска и електрична енергија

АД ЕСМ ги поздравува мерките кои ги преземаат Владата на Р. Македонија и РКЕ за надминување на кризата со снабдување со електрична енергија и на кризата со снабдување...

Вести 31.12.21 | 10:22

ЕСМ: Одлуката на РКЕ е на линија со нашите заложби корекцијата на цената да биде едноцифрена

АД ЕСМ преку пишано соопштение го поздравува фактот што Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одлучи покачувањето на цената на електричната енергија...

Македонија 26.12.21 | 20:51

ЕСМ во итна постапка без тендер, ја избра „Марковски” да копа јаглен за 18 милиони евра за една година

АД ЕСМ со одлука на Владата е задолжена во првите 6 месеци од следната година да обезбеди 100 проценти од потребите за електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи,...

Економија 25.12.21 | 20:46

Поранешно ЕЛЕМ среде криза склучи договор за 19 милиони евра

Државната компанија за производство на струја АД ЕСМ или поранешно ЕЛЕМ склучи спогодба и договор во постапка со преговарање без претходно објавување на оглас со Марковски...

Економија 14.12.21 | 21:48

Бислимоски: ЕВН дистрибуција побара 100 отсто повисока цена за покривање на загубите во системот

Пристигна првото барање за цената на електричната енергија доставено од страна на ЕВН дистрибуција. Согласно нивното барање, пред се заради зголемени трошоци за набавка...

Економија 13.12.21 | 14:11

ЕСМ: Се работи на отстранување на дефектот на 35-киловолтниот далековод од хидроелектраната Вруток

Во текот на снежниот викенд во западниот дел од државата, екипи на Хидросистемот „Маврово“ работеа на дел од далноводите во надлежност на АД ЕСМ, кои ја носат електричната...

Економија 11.12.21 | 19:09

41 евро наместо досегашните 36,1 евро за мегават час – новата цена по која ЕСМ ќе ја снабдува со струја ЕВН хоме

ЕСМ ќе ја продава произведената електрична енергија за 41 евро наместо досегашните 36,1 евро за мегават час (mwh), објави Телма. ЕСМ ќе понуди 100 проценти од потрошувачката...

Економија 09.12.21 | 12:46

ЕСМ не поднесе понуда на тендерот на ЕВН Хоум

Енергетската компанија ЕСМ денеска сооопшти дека не поднела понуда на распишаниот тендер на ЕВН Хоум, заради 12 месечниот временски период за колку што се однсеува распишаниот...

Македонија 07.12.21 | 18:12

Хајредини: Директорот на МЕПСО прв ја кажа вистината за драматичната состојба во ЕСМ и сега го менуваат

Наместо министерот Бектеши и директорот Ковачевски, да бидат веднаш разрешени од функциите, поради тоа што се обидуваат да ја сокријат состојбата во електростопанството,...

Економија 06.12.21 | 15:01

Васко Ковачевски oчекува од Владата да донесе одлука за препорачана цена на струјата

Очекуваме Владата да донесе одлука со препорачана цена на електричната енергија, а потоа на 9 декември да доставиме понуда до ЕВН Хоум и да почнеме со подготовки за реализација...

Економија 05.12.21 | 12:34

Струјата на берзите достига рекродни 320 евра, ако ЕСМ не обезбеди струја, граѓаните ќе плаќаат и до 50 отсто повисока цена

Рекорден раст на цената на регионалната берза Хупекс. Дури 320 евра за мегават час достигна цената која ја платија трговците со струја кои ги снабдуваат домашните фирми...