Полицијата поднесе кривична пријава против В.Д.(61) од Велес поради „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

МВР во дневниот билтен информираше дека причина е коментар на „Фејсбук“ што го напишал велешанецот под објавен текст на интернет портал.

Според информациите, лицето во коментарот промовирало и поттикнувало омраза и насилство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.