Ознака: Фејсбук
Црна хроника 13.07.20 | 20:38

Полицијата трага по десетина активисти на политичка партија за кривично дело поврзано со изборите, меѓу нив и Ѓорѓи Спасов

По апсењето на директорот на Зоолошката градина, Ѓорги Галетановски, полицијата трага по уште десетина други активисти на една политичка партија кои правеле изборна...

Вести 10.07.20 | 20:58

Заев ги ветуваше „Гугл“ и „Фејсбук“ како инвестиции, но веројатно и за тоа зборувал со некој пранкер

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 на гостувањето на телевизија Канал 5 во емисијата „Само вистина“...

Македонија 09.07.20 | 15:56

Луксузна кампања: СДСМ на Фејсбук истура 10 пати повеќе илјади евра од која било друга политичка опција

Од сите политички партии кои учестуваат на вонредните парламентарни избори СДСМ убедливо најмногу има потрошено на рекламирање на Фејсбук. Само во текот на вчерашниот...

Македонија 07.07.20 | 10:16

Чулев: Јас сум тука за луѓето, а не тие за мене

Јас сум тука за луѓето, а не тие за мене. Моја задача како министер е да работам за државата и граѓаните, порача преку неговиот фејсбук-профил, министерот за внатрепни...

Економија 06.07.20 | 23:44

Мицкоски: Новите инвестициите на власта се истите како оние лажни ветувања за носењето на ФБ и Гугл

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на МТВ зборуваше дека откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта во државата одноsно по 15 јули следува период...

Здравје 03.07.20 | 09:37

Бил Гејтс: Фејсбук е виновник за брзото ширење на коронавирусот

Основачот на „Мајкрософт” Бил Гејтс го обвини Фејсбук и другите социјални мрежи за брзото распространување на коронавирусот во САД, поради дезинформациите на нив. Какво...

Технологија 27.06.20 | 11:09

„Фејсбук“ ќе предупредува ако веста што ја споделувате е стара

Нова алатка на „Фејсбук“, која ќе биде лансирана неделава, ќе ги известува корисниците кои сакаат да споделат статија која е објавена пред повеќе од 90 дена, како најнов...

Свет 20.05.20 | 08:37

Фејсбук сега им овозможува на корисниците да ги продаваат своите производи

Фејсбук почнува со нова услуга –  „Продавници“ (Shops) – што ќе им овозможува на бизнисите да изложат и продаваат производи на платформите на најголемата социјална мрежа...

Технологија 08.05.20 | 13:22

Фејсбук ќе им овозможи на своите вработени да работат од дома до крајот на годината

Фејсбук денеска соопшти дека ќе им овозможи на своите вработени, кои имаат можност да работат од дома, тоа да го прават до крајот на годината. Како што пренесуваат странските...

Македонија 07.05.20 | 16:11

Зоране Заев, те поздрави другар ти Бојко Борисов

Зоран Заев, те поздрави другар ти Бојко и ти рече да видиш што пишува во документот кој си го потпишал‼ Оној во кој „Добрососедските односи“ се засноваат на УЦЕНА на...

Двоглед 28.04.20 | 13:35

Гугл и Фејсбук планираат да ја купат Република Македонија

Гигантите Гугл и Фејсбук планираат да ја купат Република Македонија, соопштуваат извори од владата за „Двоглед“. На ваков чекор технолошките гиганти се одлучиле затоа...

Црна хроника 20.04.20 | 14:55

Кривична пријава против Б.Т. (68) од Скопје: На Фејсбук објавил навредлива и заканувачка содржина кон претседател на политичка партија

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до Oсновното јавно обвинителство–Скопје поднесе кривична пријава против Б.Т.(68) од Скопје поради постоење...

Црна хроника 14.04.20 | 23:40

На „Фејсбук“ пишал дека син на функционер е уапсен, доби казна од 3.000 евра за лажно пријавување

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе предлог за изрекување казна во висина од 3.000 евра против едно лице од Кавадарци кое лажно пријави...

Црна хроника 08.04.20 | 15:26

Заработи кривична пријава: Објавувал слики од политичари со закани на Фејсбук

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до скопското Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против С.Р.(34) од Скопје, поради постоење...

Црна хроника 02.04.20 | 23:40

Девојка од Кочани на Фејсбук лажела дека е заразена од корона и ги терала другите да се тестираат

СВР Кочани до ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против С.А.С.(23) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените...

Сервиси 21.03.20 | 15:58

„Бизнис инсајдер“: Фејсбук погрешно ги филтрира објавите за Ковид-19

Голем број корисници на социјалните мрежи вчера се пожалија дека Фејсбук ги блокира нивните легитимни статии и медиумски содржини за новиот коронавирус, објави „Бизнис...

Македонија 14.02.20 | 13:53

Не реагирајте тука, ако сакате да кажете нешто, пишете на Фејсбук, Џафери му списка на Зекири

На почетокот на денешната седница кога претседателот на Собранието, Талат Џафери објаснуваше за тоа како ќе се одвива седницата, од собраниските клупи му дофрлаше пратеникот...

Македонија 14.02.20 | 13:51

Јанушев: СДСМ има штаб за правење кризи

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на својот профил на Фејсбук порача дека Зоран Заев е минато за оваа држава, додавајќи дека на 12 април, народот си доаѓа...

Македонија 14.02.20 | 12:42

Десковска не сака да зборува пред пратениците, ама напиша на Фејсбук: Очигледна е намерата да се опструира носењето на Законот за ЈО

Министерката за правда Рената Десковска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците, ама затоа на Фејсбик напиша дека е очигледна намерата...

Македонија 12.02.20 | 12:07

Десковаштината е владеење на кривото

Професорот Александар Апасиев на Фејксбук напиша статус во кој замолува некој „поначитан“ колега од него или министерката во амнестија како што пишува тој да го посочат...