Ознака: кривична пријава
Македонија 16.09.21 | 19:06

Дали шарените ќе поднесат кpивична приjaва пpoтив Венко Филипче што не ги осигурал модуларните болници?

Кривична пријава за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“ заработи ексградоначалникот на Општина Прилеп, Марјан Ристески во 2017-та година. Според...

Скопје 06.09.21 | 09:35

Шилегов покажи ги документите инаку следи кривична пријава

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов имаше рок од 24 часа, кој полека истекува, за да покаже дозвола, платени комуналии или каков било документ за семејната зграда,...

Црна хроника 20.08.21 | 14:44

Инспектори од УЈП нападнати додека вршеле контрола во ресторан во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Н.(41) и М.Н.(46) од Охрид и А.К.(25) с. Долно Коњско, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување...

Црна хроника 15.08.21 | 11:46

Кривични пријави против две лица за предизвикување на пожарот во дебарско

Поднесена е кривична пријава против двајца албански државјани за предизвикување шумски пожар во подрачјето на дебарско, соопшти Министерството за внатрешни работи. Одделението...

Црна хроника 14.08.21 | 18:39

Кривична пријава за угостителски објект од Тетово, ималo 50 гости во затворен дел

СВР Тетово поднесе кривична пријава против правно лице – угостителски објект од Тетово и физичко лице за работа во затворениот дел на објектот и покрај забраната за...

Македонија 30.06.21 | 17:33

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Талат Џафери за свесно кршење на Уставот и законите

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието Талат Џафери поради „свесно кршење на Уставот и законите“. Од партијата го...

Македонија 12.05.21 | 09:45

Јорданов поднесе кривична пријава против градоначалникот на Штип поради зонското паркирање

Како што најавивме, денес поднесуваме пријава против СВР Штип, отсек економски криминал за основано сомнение за извршено влијание и сторен криминал од страна на градоначалникот...

Црна хроника 11.05.21 | 21:37

Велешанец заработи кривична пријава за статус на „Фејсбук“

СВР Велес поднесе кривична пријава против П.Т.(40) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал...

Црна хроника 11.05.21 | 13:40

Kривична пријава против градоначалникот на Штип за набавка на систем за зонско паркирање од 3.5 милиони денари

Пратеникот од ВМРО-ДПММНЕ Иван Јорданов поднесе кривична пријава против градоначалникот на Штип за основано сомнение за извршено влијание и сторен криминалпри неодамнешното...

Црна хроника 27.04.21 | 14:23

Поднесена кривична пријава против организаторот на неделниот протест „Слобода за уставобранителите“

Секторот за внатрешни работи Скопје денеска поднесе кривична пријава против едно лице од Гевгелија поради непочитување на мерките за заштита на населението од заразни...

Македонија 21.04.21 | 15:07

Кривичните пријави за пратениците со скафандери и Џафери веќе се распрeделени кај јавен обвинител

Кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левица против собранискиот спикер Талат Џафери и двајцата пратеници од власта кои во скафандер дојдоа на гласање се распределени ...

Македонија 20.04.21 | 11:28

Поднесена кривична пријава против сакфандер-пратениците и спикерот Џафери

Пријава до Државниот санитарен и здравствен инспекторат – со известување за прекршување на мерката строга изолација (карантин), како и кривична пријава до Основното...

Црна хроника 14.04.21 | 11:09

Затворен финтес-клуб на „Партизанска“ кој работел и покрај забраната

МВР информира дека вчера, по претходна пријава, полициски службеници од ЕВР Карпош – СВР Скопје извршиле контрола во фитнес клуб на бул. „Партизански одреди“ во Скопје,...

Црна хроника 05.03.21 | 14:42

Беровци славеле Стара нова година во продавница, добија кривични

Четиринаесет лица од беровското село Двориште добија кривични пријави за прекршување на забраната за собир што е дел од мерките против пандемијата. Целиот настан не...

Црна хроника 08.02.21 | 14:50

72-годишник повикан во полиција зошто го опцул Бочварски на „Фејсбук“

Твитерџијата Бојан Василевски ја сподели полициската покана која му стигнала на неговиот татко од Единицата за комјутерски криминал. Како што вели, неговиот 72-годишен...

Здравје 03.02.21 | 14:28

Кривична за шест доктори, хирурзи и анестезиолози од струшката болница за родилката што остана без матка, бубрег и јајник

Против шест медицински лица од струшката болница на чело со директорот, доктор Мухамед Асани, поднесена е кривична пријава за тешки дела против здравјето на луѓето,...

Македонија 27.01.21 | 13:46

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Коста Петров

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски најави кривична пријава за директорот на Фондот за иновации, Коста Петров, за којшто тврди дека го прекршил законот со тоа...

Црна хроника 21.01.21 | 13:09

Охриѓаните кои се капеа во езерото за Водици ќе добијат кривична пријава

Полицијата ќе им поднесе пријави на 49 лица кои го одбележаа празникот Водици со капење во Охридското Езеро, и покрај забраната на организираното прославување поради...

Македонија 18.01.21 | 11:45

Уште една кривнична пријава за директорот на струшката болница и гинеколог д-р Асани

Диркторот на струшката болница и гинеколог д-р Мухамед Асани доби уште една кривична пријава за наводна лекарска грешка, објави „Слободен печат“. Прва е онаа од родилка...

Црна хроника 09.01.21 | 08:28

Кривична за 26-годишник кој повикувал на насиство и убиства на „Фејсбук“

Кривична пријава е поднесена против 26-годишен жител на кочанското село Зрновци поради објава на „Фејсбук“ со повик за насилство и смртни закани. Од Министерството...