Јошка Броз, внук на доживотниот доживотен претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито,откри што му признал дедо му како најголема грешка.

По првата операција го прашав Тито која е неговата најголема грешка.

-Тоа што го потпишал Уставот од 1974 година. Десет дена ми седеше на маса и не го потпишав. А тој устав беше почеток на крајот и на Југославија и на партијата му открил Тито на внукот.

Тој не сакаше да го потпише тој устав. Кога прашав зошто не стави вето, Тито ми рече:

– Јас како демократ не сакав да дозволам да бидам надгласан во Собранието. И можев да ставам вето… Грешката беше што не ставив, изјавил Тито.

Мика Шпиљак и Киро Глигоров го потпишаа уставот, а целата приказна ја туркаа Кардељ и Стева Крајачиќ, објасни Јошка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.