Ознака: јосип броз тито
Балкан 31.05.22 | 08:34

На ова место Тито сакал да прави атомска бомба

Под превезот на најстрогата тајност на југословенските безбедносни служби на чело со Александар Лека Ранковиќ, речиси седум децении од јавноста се криеше дека среде...

Балкан 04.05.22 | 22:43

Tито не умрел на 4 мај туку на 18 февруари!

Неколку историчари, биографи, но и теоретичари на заговор упорно ја изнесуваат идејата дека Тито не умрел на  4 мај туку неколку месеци претходно Лекарите вештачки го...

Калеидоскоп 04.05.22 | 14:51

Југословенскиот град во кој Тито одбивал да стапне

Доживотниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, во историјата остана познат по своите светски турнеи, посети на земјите од целиот свет и патувањата кои траеле...

Македонија 04.05.22 | 12:05

Што кажал Тито откако се пoклонил пред гpoбот на Гоце Делчев

Скоро цела минута со наведната глава стоеше маршалот Јосип Броз Тито пред гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас” во Скопје. Потоа се исправи и порача Слава на...

Балкан 04.05.22 | 09:22

Додека Тито бил на смртна постела во болница неговите доктори и обезбедување изеле сто килограми месо и испиле 90 шишиња виски

Документите пронајдени во подземните простории на Клиничкиот центар во Љубљана открија шокантни детали за Јосип Броз Тито. Во тој Центар доживотниот претседател на...

Калеидоскоп 06.04.22 | 15:09

Сара е уметник: Правнуката на Тито си го промени презимето и го зеде на сопругата на дедото

Семејството нa  Јосип Броз Тито  живее затскриено a таква е и  неговата правнука Сара Зидаревиќ (27). По примерот на родителите, Сара се сврте кон уметноста, па убавата...

Балкан 04.04.22 | 18:37

Јосип Броз Тито патуваше секаде во светот, но секогаш го избегнувал овој град во централна Србија

Доживотниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, остана познат во историјата по своите светски турнеи, обиколките на земјите од другата страна на светот и патувањата...

Балкан 03.04.22 | 15:28

Правнуката на Тито реши да го смени презимето Броз

Саша Броз, театарска режисерка и внука на Тито, во интервју за „Вечерњи лист“ призна дека нејзината ќерка Сара сакала да се ослободи од товарот на познатите презимиња...

Македонија 17.02.22 | 08:23

Градоначалникот на Дебар од ДУИ Хекуран Дука со пионерска жар пишувал и рецитирал песни за Тито

На социјалните мрежи се шири архивска видеоснимка, на која се гледа како градоначалникот на Дебар од ДУИ Хекуран Дука рецитира песна за поранешниот претседател на СФРЈ,...

Балкан 14.02.22 | 09:56

Докторот открива кои биле последните зборови на Тито на смртната постела

д-р Миломир Станковиќ бил млад лекар кој бил дежурен до креветот на Тито кога тој во Љубљана умираше. Неговата задача била да запишува – дијагнози, прогнози на лекари,...

Калеидоскоп 25.12.21 | 23:49

Тито не ги сакал козите, донесол и посебен закон, дознајте зошто

Јосип Броз Тито по Втората светска војна донел закон со кој во цела Југославија се забранило чување и размножување на кози. Тој сметал дека ова домашно животно предизвикува...

Балкан 24.12.21 | 23:39

Зошто Тито никогаш не отишол на гробот на родителите и синот?

Во селото Купинец во Хрватска се погребани Марија и Фрањо Броз, родителите на Тито чии гробови тој никогаш не ги посетил, како и гробот на неговиот прв син, кој бил погребан...

Кујнски тефтер 22.12.21 | 11:37

Почина готвачката на Тито, му ги правеше омилените загорски штрукли

Почина Будимирка Буда Младеновиќ, личниот готвач на Јосип Броз Тито. Таа е жена херој, но и жртва. Животот го минала во четирите ѕида од кујната на хотелот „Сопоќани“...

Балкан 14.12.21 | 14:28

Внукот на Тито: По смртта сите земји го укинаа одложеното плаќање на Југославија,државата мораше да се распадне

Внукот на Тито, Јошкa Броз нема дилема дека Американците  почнале со подготовки за војна на овие простори во 1970 и 1971 година. Нормално е дека знаеја дека Тито е во поодминати...

Калеидоскоп 29.11.21 | 11:28

Ако тајниот план на Маршалот се оствареше, денеска ќе го славевме денот на Југославија во главниот град на Македонија – Солун

На денен ден, 29 Ноември, кога се прославуваше Денот на републиката, некои со носталгија се сеќаваат на Југославија, сметаат дека тогаш се живеело побезгрижно и посигурно,...

Македонија 02.11.21 | 11:50

Ванковска: Умирам од смеа цело утро размислувајќи за „оставката“ на Зоќе и Тито

Размислувајќи за „оставката“ на Зоќе и „спонтаното“ движење кое вели НЕ ТЕ ДАВАМЕ, ми доаѓаат сеќавања (иако бев доста млада) од времето кога тргна иницијативата за...

Македонија 20.10.21 | 16:15

Заев, лидерот на пробугарското крило на СДСМ, сака да биде како Тито

Замислете, премиерот и лидер на отворено пробугарското крило на некогаш државотворниот СДСМ, Зоран Заев, сака да биде како Маршалот и доживотен претседател на некогашната...

Калеидоскоп 08.07.21 | 09:34

Ретро снимка: Глигоров заедно со Тито во Холивуд меѓу џет-сетот

На оваа ретро снимка од тогаш популарните „Филмски новости“ документирана е посетата на Лос Анџелес на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров и лидерот...

Балкан 25.05.21 | 13:22

Само две признал: Tито ни самиот не знаел колку деца има

Денеска е 25 мај или Денот на маршалот како што се нарекуваше во поранешна Југославија. Иако на денешен ден не е роден Јоспип Броз Тито тој го земал како роденден бидејќи...

Балкан 07.05.21 | 09:39

На оваа тераса Тито го нагостил Черчил

Едно од најпрестижните места во Хрватска е „Вилата Далмација“ во Сплит. Таа е позната како летната резиденција на Маршалот каде често знаел да дојде и приватно со Јованка...