Редакцијата на порталот Телеграф.рс повторно добила електронска пошта во која непознат испраќач наведува дека на повеќе локации во Белград била поставена експлозивна направа.

Е-поштата ја пренесуваме во целост:

„Поставивме бомби на следните локации:

Терминали на аеродромот Никола Тесла

На летовите TK 1080 и FZ 1746

Музејот на Никола Тесла

Белградска тврдина

Музеј на современа уметност во Белград

Старк Арена

Југословенски музеј

Аквариум

Зоолошката градина во Белград

Наследната куќа

Националниот музеј

Руската, белоруската, кинеската, суданската и кубанската амбасада.

Простории на Ер Србија во Белград

Простории на Турски авиокомпании во Белград

Поставивме бомби и на железничките станици во Белград, трговските центри и факултетите.

Поставивме бомби на следните локации:

Универзитет во Белград Студентски трг 1

Унион универзитет – Никола Тесла

Факултет за спорт Народних хероја 30, 1 кат

Факултет за применета екологија – Футура

Рударско-геолошки факултет, Универзитетот во Белград

Универзитетот Сингидунум

Шопинг центар

Парк Бео Авив

Трговски центар ТЦ „Земун Парк“ – Земун

ТЦ „Галерија“ – Белград, Нов Белград

Железничка станица Белград Центар

Железничка станица Дунав

Куќата на Александар Вучиќ

Куќата на Ана Брнабиќ

Куќата на Александар Вулин

Овие бомби ќе експлодираат помеѓу 16 и 18 часот.

Русија е терористичка нација која продолжува да го тероризира светот. Србија ги поддржува и нивниот влез во Европа е дека ние немаме друг избор освен да ѝ држиме лекција на Србија. Ќе продолжиме да ги бомбардираме вашите градови додека не ја направите вистинската работа. Воведовте санкции на Белорусија, а сега воведете ги на РУСИЈА. Нема да не спречите“, се наведува во меилот пристигнат на адресата на Телграф.рс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.