Ознака: белград
Балкан 19.09.21 | 08:47

Хаос во Белград: Антиваксерите на улица, расчинетиот монах Антоније фрла јајца кон полицијата и кон новинарите

Околу 1.000 антиваксери, кои протестираа низ улиците на главниот град во Србија, се собраа на платото во близина на Филозофскиот факултет. Како што пренесува српски „Блиц“...

Балкан 08.09.21 | 21:24

Меркел во понеделник во Белград, во вторник во Тирана со лидерите од Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел в понеделник, на 13 септември ќе го посети Белград, објавен е на веб-страницата на канцеларката, јави дописникот на МИА од Белград. Меркел...

Филм 28.08.21 | 16:43

„Романтичарот“ прошета низ центарот на Белград

Турскиот актер Џан Јаман е добро познат на македонската публика од серијата „Романтичарот“, посебно на жескиот дел. Тој објави видео и фотографија на својот профил...

Балкан 24.08.21 | 09:57

Земјата се отворила додека чекал на семафор, комбе пропадна во асфалт на сред Белград

Кобме кое во моментот чекало на семафор на улицата „Крал Петар“ во центарот на Белград утрово околу 7 часот пропаднало во дупка откако асфалтот потонал. Како што пренесуваат...

Балкан 23.08.21 | 09:44

Абдула и Марко, добри колеги: Сорос со билборди низ Белград ја убедува Србија колку е добро да примат бегалци од Авганистан

Низ Белград осамнаа билборди за која „Република.рс“ тврди дека се финанирани од фондадијата на Џорџ Сорос. На нив е напишано „Добар колега и во Авганистан и во Србија,...

Калеидоскоп 20.08.21 | 22:44

Оргии на брод на Сава во Белград: Фирма организирала забава за вработените

Минувачите на савскиот кеј во Белград не можеле да се изначудат од она што го гледааат. Низ реката минувал брод на кој на палубата се случувале вистински оргии. Голи...

Балкан 12.08.21 | 23:27

Изгаснат пожарот во Белград, гореше кинескиот трговски центар

Кинескиот трговски центар во Блок 70 во Нов Белград го зафати пожар.Голем облак од чад се крена во тој дел од градот. На социјалните мрежи се појави и видео од пожарот. Opet...

Филм 10.08.21 | 14:54

Кејт Хадсон и Едвард Нортон се прошетаа низ Белград

Снимањето на продолжението на филмот „Knives out“ донесе многу холивудски ѕвезди во Белград, најновите посетители се Едвард Нортон и Кејт Хадсон. Кејт Хадсон и Едвард...

Македонија 30.07.21 | 21:10

Македонците од Белград го одбележаа Илинден

Во пресрет на најголемиот македонски национален празник Илинден, Македонците од Белград и здружението „Македониум“ традиционално и годинава по дванаесетти пат го...

Балкан 19.07.21 | 12:37

Moмче крвнички претепа жена на семафор

Шокантно видео доаѓа од Белград.На него се гледа момче крвнички удира жена на семафор.Прво и мава шамари за потоа да ја фати на клоци. Не се знае која е причината ниту...

Балкан 16.07.21 | 14:23

Во Белград се урна зграда, во тек е евакуација на станарите

Во Белград во општината Врачар, во делот на Црвен Крст на улицата Видовданска денес се сруши зграда лоцирана на парцела до актуелно градилиште. Поради уривање на станбената...

Балкан 05.07.21 | 14:26

Западнонилски вирус откриен во Белград

За време на анализата на комарците во Белград, лабораторијата на Секторот за екологија и подобрување на животната средина на ЈКП „Градска чистоша“ го открила западнонилскиот...

Балкан 01.07.21 | 21:51

Невреме го зафати Белград: Два часа врнеше обилен дожд, град, силни грмотевици и ветер

Српскиот главен град Белград го погоди силно невреме во попладневните часови проследено со обилни дождови, грмотевици, град и силен ветер. Метеоролозите претходно...

Балкан 25.06.21 | 15:50

Манијак мастурбирал пред девојки па им приоѓал, тие безуспешно молеле за помош

Фотографија од маж кој мастурбира на постојка на градскиот превоз во белград се прошпири низ социјалните мрежи, На постојката за автобуси и трамвај во белградската...

Македонија 19.06.21 | 08:07

Во Ниш и на белградски Саем викендов ќе се ревакцинираат 15 илјади македонски граѓани со Астра Зенека

На Белградскиот саем и Чаир во Ниш викендов ќе се ревакцинираат околу 15 000 македонски граѓани, кои на 27 и 28 март ја примија првата доза на вакцината Астра Зенека, а продолжува...

Балкан 10.06.21 | 11:20

Дел од оградата на српското собрание (1936-1956), која беше сочувана во вилата Билаана во Охрид, стигна во Белград

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски и делегација од Македонија денеска со претседателот на српското собрание Ивица Дачиќ извршија примопредавање на дел...

Македонија 10.06.21 | 10:41

Ова е оградата што им ја вративме на Србите

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски и делагација од Македонија денеска со претседателот на српското собрание Ивица Дачиќ извршија примопредавање...

Здравје 06.06.21 | 17:33

Македонците го окупираа Белград, едни трчаа маратон, други се вакцинираа: Навивајте за Македонија на ЕП во фудбал!

Поради ситуацијата со вирусот коронавирусот на денешниот традиционален 34. маратон во Белград имаше околу 5.000 учесници. Меѓу нив беа околу 200 учесници од Македонија,...

Музика 05.06.21 | 19:40

Влатко Стефановски во Белград: Вие не сте виртуелна публика, јас не сум виртуелен изведувач, заедно сме и тоа е нешто навистина незаменливо

Легендарниот гитарист Влатко Стефановски ја израдува публиката во Големата сала во Домот на млади во Белград со концерт кој го одржа третата вечер на „Gitar art festival”. На...

Македонија 02.06.21 | 10:42

Истиот Клинички центар во Скопје кој не е ни почнат чини четири пати повеќе од тој во Белград

Изградбата на Клинички центри е главна тема во Србија и во Македонија. Разликата е во тоа што тој во Белград се гради наголемо а во Скопје е само лист хартија. Власта...