Ознака: Александар Вучиќ
Македонија 20.10.19 | 16:42

Вучиќ го предупредил Заев дека датум ќе нема, овој се вцрвенил во лицето и не верувал

Осврнувајќи се на одбивањето на ЕУ да одреди датум за почеток на преговорите за членство со Македонија и Албанија, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека...

Балкан 16.10.19 | 12:12

Вучиќ призна: Бараат да го признаеме Косово, но не кажуваат дали ќе станеме членка на ЕУ

Од Србија сите постојано очекуваат да го признае Косово, но не кажуваат дали земјата ќе добие членство во ЕУ до 2025 година, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ...

Балкан 14.10.19 | 17:05

Вучиќ: Албанците измислуваат приказни дека српските пликови кои дошле на Косово се затруени

Српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со информациите дека во Косово постои можност да се укине Српската листа, предупреди за многу лош развој на настаните...

Економија 10.10.19 | 20:09

Заедничка декларација за четирите темелни слободи на ЕУ во земјите од Западен Балкан

Заедничка декларација на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Република Албанија, Еди Рама и претседателот на Владата на Република Северна...

Економија 10.10.19 | 14:48

Заев, Вучиќ и Рама усвоија Декларација за слободен проток на стоки, услуги и луѓе

Отворени сме за оваа и за сите други иницијативи кои одат во насока да ги зајакнат постоечките форми што ја промовираат регионалната соработка и што го забрзуваат процесот...

Балкан 09.10.19 | 20:54

Речник на албански јазик подарок за Вучиќ, за подобро разбирање во иднина

Подарок речник на албански јазик денеска доби претседателот на Србија, Александар Вучиќ од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. На Неговата екселенција...

Македонија 07.10.19 | 12:15

Во четврток во Нови Сад трилатерален состанок Вучиќ – Заев – Рама

Во четврток, на 10 октомври во Нови Сад, ќе се одржи трилатерален состанок меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран...

Балкан 07.10.19 | 12:03

Во четврток трилатерален состанок Вучиќ – Заев – Рама

Во четврток, на 10 октомври во Нови Сад, ќе се одржи трилатерален состанок меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ, македонскиот и премиерот на Албанија, Зоран Заев...

Балкан 07.10.19 | 08:35

Вучиќ: Триумфот на Српска листа ми е една од најомилените победи

Српскиот претседател Александар Вучиќ, доцна синоќа на вонредно обраќање пред јавноста изјави дека Српска листа на денешните предвремени парламентарни избори во Косово,...

Балкан 05.10.19 | 11:43

Вучиќ прозборе албански, па праша косовски новинар: Дали го изговорив добро?

За време на средба со кандидатите на Српската листа во Белград, претседателот на Србија, Александар Вичиќ прочита текст на албански јазик, неколку реченици од еден документ...

Балкан 27.09.19 | 16:12

Вучиќ предлага „мал Шенген“ со Македонија и Албанија

Српскиот претседател Александар Вучиќ по посетата на Њујорк, говорејќи за иницијативата за „Мал Шенген“ и поблиската економска соработка на Западен Балкан преку...

Балкан 27.09.19 | 14:09

Вучиќ: Договорот со Приштина може да биде постигнат за 5 месеци, 50 години или никогаш

Српскиот претседател Александар Вучиќ по посетата на Њујорк изјави дека договор со Приштина може да се постигне за пет месеци, 50 години или никогаш. Вучиќ, одговарајќи...

Балкан 26.09.19 | 18:14

Вучиќ во ОН: За Косово е потребно трајно решение

Српскиот претседател Александар Вучиќ на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска изјави дека нерешениот проблем со Косово го попречува...

Балкан 02.09.19 | 08:52

Вучиќ: Нема да дозволам криминалци како Боки 13 да решаваат кој ќе биде на власт во Србија

Претседателот на Србија одговори негативно на барањето на опозицијата за формирање преодна техничка влада. Лидерите на Двери и на ЛДП Бошко Обрадовиќ и Чедомир Јовановиќ...

Балкан 31.08.19 | 12:55

Вучиќ: Опозицијата сонува да носи торби пари како Боки 13

Тие го сонуваат македонското сценарио и му се молат на Бога дека, исто како и Боки 13, ќе носат торби со по милиони евра и ќе им ги делат на обвинителите, Чарлиевите ангели,...

Македонија 22.08.19 | 23:38

Заев го демантира Вучиќ: Не сме разговарале за „Рекет“

Во изјавата за медиумите по завршувањето на Централниот одбор претседателот на СДСМ Зоран Заев го демантира претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој пред две...

Македонија 11.08.19 | 15:00

Вучиќ: Ќе има уште изненадувања во случајот Рекет во Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград одржа прес-конференција на која зборуваше за политичката ситуација во државата, но доби и новинарско прашање за случајот...

Балкан 08.08.19 | 13:55

Вучиќ: Нема решение за Косово ако Србија треба да биде понижена

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека очекува „тешка есен“ по прашањето за Косово, бидејќи верува оти Западот ќе се обиде да го забрза решението...

Балкан 01.08.19 | 14:51

Вучиќ: Нема да ѝ дозволам на опозицијата да ги спречи изборите

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека нема да и дозволи на опозицијата да го спречи одржувањето на изборите и дека тоа е едно од најтешките кривични...

Балкан 01.08.19 | 12:38

Вучиќ: Ме прислушуваат 24 години, Тадиќ му поднесе кривична пријава

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека бил прислушуван речиси 24 години, со одредени паузи, на различни начини и со користење разни методи, оценувајќи дека...