Ознака: Александар Вучиќ
Македонија 03.08.21 | 00:10

Вучиќ утре ќе ни прати хеликоптери за гаснење на пожарите

Србија утре наутро ќе ни прати хеликоптери за гасење на пожари, а помош најавила и Бугарија. Премиерот Зорав Заев вечерва во Кочани кажа дека имал телефонски разговор...

Балкан 02.08.21 | 16:58

Приштина му се налути на Рама – на пано покрај Вучиќ и Заев залепен и Шешељ

Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен Балкан“,...

Балкан 01.08.21 | 13:28

Вучиќ за Политика: Отворен Балкан е историски чекор за регионот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ оцени дека Србија мора да биде отворена, подготвена за соработка и да ја прифати секоја шанса за економски раст, инфраструктурнo...

Македонија 29.07.21 | 18:23

„Отворен Балкан“ има за цел позитивно да придонесе за заедничката иднина за граѓаните и за целиот Западен Балкан

Во заедничка изјава по средбата во Скопје, премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакнаа дека најавената...

Македонија 29.07.21 | 13:19

Вучиќ: „Мини Шенген“ ќе ги промени работите на Балканот

Регионалната иницијатив што досега беше позната како „Мини Шенген“ е победа за иднината, нешто што ќе ги промени работите на Балканот и потврда дека сме способни самите...

Македонија 29.07.21 | 12:13

Вучиќ како млад излегувал во „Тропикана“, Заев не знае каде се наоѓа легендарното кафуле, ама мисли дека сигурно не е во Центар

Од вчера во Скопје како гости на премиерот Зоран Заев се претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Албанија Еди Рама. Тројцата вчера се прошетаа низ центарот...

Скопје 29.07.21 | 11:25

Шилегов му подари дрес на Вучиќ дрес од „македонскиот клуб“ Црвена Звезда

Слично како на премиерот на Албанија Еди Рама на кого му подари дрес од Јувентус, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на претседателот на Србија му подари дрес од...

Македонија 29.07.21 | 09:55

Претседателката на МАН Ивона Талевска му врачи благодарница на Вучиќ за вакцинирањето на македонските новинари во Србија

Претседателката на Македонска асоцијација на новинари (МАН) Ивона Талевска му врачи благодарница на српскиот претседател Александар Вучиќ за вакцинирањето на македонските...

Македонија 29.07.21 | 08:54

Ако Заев се плаши, Вучиќ среде Скопје изговори Македонци и македонски народ

Претседателот на Србија Александар Вучиќ утрово во Скопје одржа прес конференција на која ги истакна добрите односи меѓу Македонија и Србија.Тој истакна дека ништо...

Фудбал 29.07.21 | 08:39

Вучиќ се сретна со Дарко Панчев: Чест ми е што седам со големиот шампион

Српскиот претседател Александар Вучиќ е во посета на Македонија, каде денес во Скопје треба да се одржи Економскиот форум за регионална соработка меѓу нашата земја,...

Балкан 28.07.21 | 21:08

Заев му го покажа на Вучиќ Скопје 2014 – Македонците со три прста го поздравуваат српскиот претседател

Селфи со Претседателот! Вучиќ Македонците го застануваат на улица! Креваат три прста и го поздравуваат од кафулиња: Добродојдовте претседателе – е еден од насловите...

Македонија 28.07.21 | 20:37

Заев: Балканот е нашиот заеднички европски дом

Зоран Заев попладнево ги пречекал српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама, кои ќе учествуваат на главниот панел на Регионалниот економски...

Македонија 28.07.21 | 19:49

Заев ги шеташе Рама и Вучиќ низ Скопје, па ги почасти со кафе на плоштад

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва прошета низ Скопје со својот домаќин, премиерот на Македонија, Зоран Заев и премиерот на Албанија, Еди Рама. За време...

Македонија 28.07.21 | 18:08

Вучиќ: Три важни договори во Скопје

Претседателот Александар Вучиќ изјави дека утре во Скопје ќе бидат потпишани три договори меѓу Србија, Македонија и Албанија. Како што рече, едниот се однесува...

Македонија 27.07.21 | 17:36

Вучиќ и Рама на гости кај Заев во Скопје

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре и задутре ќе престојува во Скопје, каде ќе се сретне со премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Албанија, Еди Рама, во...

Балкан 25.07.21 | 14:06

Вучуќ сподели нови ужасни детали за злосторствата на кланот на Беливук: Ги штител функционер во МВР

Подготвен сум за полиграф, за разлика од Дијана Хркаловиќ и Владимир Вулетиќ. Ќе ја „отсечеме главата“ на мафијата.Може да ме убијат, но нема да можат да променат ништо...

Балкан 24.07.21 | 23:38

Вучиќ: Груевски ме мачеше, немав стратегија за него

Груевски ме мачеше, немав стратегија за него, вели српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју зборувајќи за инвестицкиот бум во Србија во последните години....

Балкан 22.07.21 | 12:00

Вучиќ: Имав многу успешен разговор со Заев и Рама

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, преку видео врска разговараше со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, за регионалниот економски форум...

Македонија 22.07.21 | 11:41

Вучиќ задоволен од разговорот со Заев и Рама

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, разговараше денеска преку видео врска со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, за регионалниот економски...

Балкан 13.07.21 | 15:17

Вучиќ и Курти на 19 јули во Брисел ќе имаат нова рунда од дијалогот Белград-Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти ќе се сретнат на 19 јули во Брисел во рамките на новата рунда од Дијалогот Белград-Приштина,...