Ознака: Александар Вучиќ
Балкан 13.12.19 | 15:27

Вучиќ: Србија не учествува во кампањата против Макрон затоа што не дозволи преговори со Македонија и Албанија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Србија има доверба во францускиот претседател Емануел Макрон и изрази благодарност за поддршката на Париз...

Балкан 11.12.19 | 08:34

Вучиќ: Со бојкотот на нобеловецот Хандке Владата во Северна Македонија им покажа на Србите за кого да гласаат

Српскиот претседател Александар Вучиќ го коментираше бојкотот на доделувањето на Нобеловата награда за книжевност на австрискиот книжевник Петер Хандке. Тој на македонската...

Балкан 07.12.19 | 16:07

Вучиќ: Курти почна да се занимава со кадровски прашања во Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ, коментирајќи ги денеска трите принципи за дијалог со Белград на кандидатот за косовски премиер Албин Кутри, дека не го сака Вучиќ...

Фудбал 29.11.19 | 11:50

Вучиќ се шегува за мечот со Баерн: Ѕвезда немаше шанса да направи шанса

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ проговори и за спортски теми и за успехот на српските тимови. Тој иако е навивач на Црвена Ѕвезда се пошегува дека на мечот...

Балкан 26.11.19 | 10:38

Вучиќ разговараше со Рама, понуди помош по земјотресот

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама, откако Албанија ја погоди силен земјотрес, и понудија помош од...

Твитови 22.11.19 | 19:07

Кој ти вети? Нема да ги отворат преговорите

На денешната прес конференција по средбата со Пендаровски, Александар Вучиќ на прашањето што може да значи францускиот нон пејпер за Србија и Македонија, вели дека...

Македонија 22.11.19 | 17:30

Вучиќ: Му реков на Заев дека нема да има преговори, тој ме гледаше како да сум „шлакнат“ и рече „Ми ветија“!

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, на прес-конференцијата со македонскиот претседател Стево Пендаровски, кој денеска беше во прва официјална посета на Белград,...

Балкан 22.11.19 | 14:50

Вучиќ за однесувањето на ЕУ: Си играат со нас како со марионети

Си играат со нас како со марионети. Тоа време сакам да заврши и затоа сум горд на оваа иницијатива. Ќе покажеме дека не сме веќе малолетни”. Ова е ставот на српскиот претседател...

Балкан 22.11.19 | 14:43

Вучиќ: Заев ме гледаше како да сум „шлакнат“ кога му кажав дека нема да му отворат преговори и бев во право

За време на денешната посета на Србија, претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски посочи дека влегувањето во ЕУ ќе биде долг процес. Залагањето на Макрон...

Балкан 22.11.19 | 12:56

Вучиќ до Пендаровски: Зошто ти се слушалки кога десет пати подобро од мене зборуваш српски

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски денеска ја започна дводневната посета на Србија. По свечениот прием пред Палатата Србија, Пендаровски оствари тет-а...

Македонија 22.11.19 | 11:49

По излегувањето од болница Вучиќ го пречека Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски е во официјална посета на Србија.Тој во Белгра со највисоки почести беше пречекан од неговиот колега Александар Вучиќ. Тема на разговор,...

Македонија 22.11.19 | 10:05

Пендаровски за Политика: Скопје и Белград имаат исти грижи и исти цели

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски...

Македонија 22.11.19 | 08:38

Пендаровски во официјална посета на Србија

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска и утре престојува во официјална посета на Република Србија, каде што ќе биде пречекан со највисоки...

Балкан 20.11.19 | 11:01

Вучиќ побара истрага дали руски шпиони регрутираат српски агенти

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти,...

Балкан 20.11.19 | 00:08

Вучиќ: Јас сум хронично болен човек, новинарското прашање не ми го загрози здравјето

На прашањето на новинарот на телевизијата Н1 да ги искоментира тврдењата дека новинарот на таа телевизија Миодраг Совиљ е „виновен“ што во петокот попладне беше примен...

Балкан 19.11.19 | 12:54

Не сум некој со најдобро здравје, но ќе се борам додека имам сила: Вучиќ првпат се обрати по излегување од болница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се сретна денeска со претставници на компанијата Азвирт. Притоа тој имаше обраќање во врска со инвестицијата, но  се осврна...

Балкан 19.11.19 | 11:03

Кучето Пако најмногу му се израдува: Вучиќ се врати во канцеларија

Претседателот на Србија се врати на работа по неколкудневниот престој во болница поради проблеми со срцето. На првиот ден во канцеларија беше срдечно пречекан од својот...

Балкан 18.11.19 | 15:14

Од болничка постела, на работа: Вака изгледаше денешниот работен ден на Вучиќ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како што вети, денеска по пуштањето од болница, беше на своето работно место, иако во петокот значително му беше влошена здравствената...

Балкан 18.11.19 | 09:03

По два дена на апарати, Вучиќ пуштен од болница

Радио телевизија Србија утрово објави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ е пуштен од болница. Додека советничката на српскиот претседател за медиуми, Сузана...

Балкан 17.11.19 | 16:51

Расправија со новинарот од N1 го довела Вучиќ во прединфарктна состојба

Што пишува прочитајте ми Пишува дека е еден од членовите Ама прочитајте ми, јас ви верувам вас, имам наочари не можам да видам..тука ништо не се гледа..прочитајте ми што...