Ознака: Ана Брнабиќ
Балкан 09.07.24 | 11:25

Партнерката на Брнабиќ отворила поликлиника на „Белград на вода“

Милица Ѓурѓиќ, партнерката на претседателката на Собранието на Србија Ана Брнабиќ, отворила приватна поликлиника во луксузниот станбено-деловен комплекс „Белград...

Балкан 27.06.24 | 10:53

Брнабиќ: Курти уште еднаш покажа дека не сака дијалог

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ, денеска оцени дека премиерот на Косово, Албин Курти, не сака дијалог и дека се плаши од средба со претседателот...

Балкан 24.05.24 | 09:59

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: Пирова победа и фаул на големите западни елити

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за Сребреница претставува „пирова победа и фаул на големите...

Балкан 11.05.24 | 12:45

Брнабиќ: „Го затнавме носот“ и гласавме за промена на законот, сега веќе не можат да кукаат кога губат

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека пратениците на Српската напредна партија (СНС) „го затнале носот“ и гласале за измена на Законот...

Балкан 26.04.24 | 18:35

Брнабиќ: Во понеделник ќе се формира работна група за подобрување на изборниот процес

На средбата на претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ, со претставници на пратенички групи, политички партии на националните малцинства и граѓански организации,...

Балкан 25.04.24 | 13:24

Брнабиќ утре ќе распише локални избори

Претседателката на српскиот Парламент Ана Брнабиќ утре претпладне ќе распише локални избори, соопштија од нејзиниот кабинет. Изборите ќе бидат распишани за градовите...

Балкан 18.04.24 | 12:52

Брнабиќ: Белградските и локалните избори ќе се одржат на 2 јуни

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ денеска соопшти дека го прифаќа предлогот сите локални избори да се распишат за 2 јуни. По 17 дена разговори со сите...

Балкан 16.04.24 | 11:54

Српската опозиција и предложи на Брнабиќ локалните и белградските избори да се одржат наесен

Пратениците од коалицијата „Србија против насилството“ на претседателката на српскиот парламент Ана Брнабиќ и доставија предлог за измени на Уставниот закон, со...

Балкан 03.04.24 | 14:46

Брнабиќ: Денеска ги распишувам изборите за Белград, власта и опозицијата без договор за изборните услови

Претседателката на српското Собрание, Ана Брнабиќ, на прес-конференција по собранискиот колегиум со претставници на коалициите „Србија против насилството“ (СПН) и...

Балкан 03.04.24 | 11:17

Србија полека оди кон македонско сценарио: Ќе се прочистува Избирачкиот систем и Јавниот сервис ќе мора да известува и за опозицијата

Србија полека оди кон македонско сценарио. Падна договор меѓу претседателот на Парламентот Ана Брнабиќ и српската опозиција за изборни реформи. Конкретно, ќе прави...

Балкан 29.03.24 | 14:04

Брнабиќ: Србија по литиумот ќе биде како Норвешка по откривањето на нафтата

Претседателката на српскиот Парламент, Ана Брнабиќ, денеска изјави дека „отсекогаш“ верувала дека експлоатацијата на наоѓалиштата на литиум е добра за Србија и дека...

Балкан 23.03.24 | 20:17

Брнабиќ: Србија не блефира за можноста да излезе од Советот на Европа

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ изјави денес дека Србија не блефира кога вели дека постои можност да излезе од Советот на Европа, доколку таа организација...

Балкан 21.03.24 | 09:30

Српската опозиција фрлаше со тоалет хартија во Парламентот

Српската опозиција на вчерашната конститутивна седница правеше нереди и тензии.Во моментот кога ја бираа Ана Брнабиќ за спикер тие почнаа да флраат со тоалетна хартија...

Балкан 20.03.24 | 21:15

Србија против насилство: Брнабиќ ја официјализираше полицијата, вечерва воведена е вонредна состојба

Пратениците од листата „Србија против насилството“ оценија дека новата претседателка на Собранието, Ана Брнабиќ, спречувајќи ја расправата за кандидатите за потпретседатели...

Балкан 20.03.24 | 19:34

Oд исти книги учат: Српската опозиција прави нереди во Парламентот како СДСМ кога го бираше Талат

СДСМ и српската опозиција дефинитивно учат од иста книга. Деновите во српската „Скупштина“ трае изборот на претседател, а тоа треба да биде Ана Брнабиќ. Но, со тоа не...

Балкан 20.03.24 | 18:32

Ана Брнабиќ е избрана за претседателка на Собранието на Србија

Со 153 гласа за и пет против, Ана Брнабиќ, до неодамна премиерка на Србија, е избрана за претседател на Собранието на Србија, пренесуваат српските медиуми. Овластениот...

Балкан 11.03.24 | 22:44

Брнабиќ не може да биде претседател на Парламентот, тврди српски ескперт

Ана Брнабиќ, премиерката на Србија во технички мандат, не може да биде кандидат, а уште помалку избрана за претседател на Собранието, бидејќи за тоа има уставни пречки,...

Балкан 09.03.24 | 11:28

Брнабиќ: Дачиќ ќе претседава со Владата до изборот на нова влада во Србија

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, која е предложена за нова претседателка на српскиот Парламент, изјави дека првиот вицепремиер, Ивица Дачиќ, ќе претседава со Владата...

Семејство 07.03.24 | 21:54

Брнабиќ ги покажа синот и кучето

Премиерката Ана Брнабиќ и нејзината партнерка, докторката Милица Ѓурѓиќ пред девет години посвоија куче. На миленикот најмногу се радува нивниот син Игор. Пред девет...

Македонија 07.03.24 | 12:38

Mицкоски и Силјановска на средба со Брнабиќ

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатката за претедател на држава Гордана-Силјановска-Давкова се сретнаа со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. Да создаваме пријателства...