Ознака: Ана Брнабиќ
Балкан 30.04.21 | 13:20

Брнабиќ: Од 1 мај вакцинираните граѓани добиваат дигитален ковид сертификат

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ соопшти дека од сабота, 1 мај, сите граѓани што се вакцинирани, ќе добијат дигитален ковид сертификат, јави дописникот на МИА од Белград. Благодарение...

Балкан 06.04.21 | 10:49

Дваесет проценти од граѓаните на Србија веќе примиле по две дози од вакцините против Ковид-19

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека 20 проценти од населението веќе има примено по две дози од вакцините против корона вирусот, а околу 26 проценти од граѓаните...

Балкан 05.04.21 | 12:46

Во Србија 20 отсто од населението ја примило и втората доза на вакцина

Во Србија околу 26 отсто од населението е вакцинирано со една доза, а 20 отсто со две дози од вакцината против коронавирус, соопшти денеска српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Балкан 04.04.21 | 16:04

Еден од уапсените антиваксери во Србија бил вакциниран, потврди Брнабиќ

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека еден од петте уапсени антиваксери бил вакциниран против коронавирусот. Од петмината антиваксери кои беа приведени, еден...

Балкан 04.04.21 | 11:59

Брнабиќ: Покажавме солидарност, на Македонија и дадовме 48.000 вакцини

Покажавме дека сме солидарни во најтешките можни времиња – на  Македонија и испративме 8.000 вакцини на Фајзер и 40.000 вакцини Спутник В, што е за 24.000 граѓани, изјави српската...

Балкан 02.04.21 | 10:56

Брнабиќ: До крајот на април 40 отсто од населението во Србија ќе биде вакцинирано

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека до крајот на април 40 отсто од населението во државата ќе биде вакцинирано барем со првата доза и најави дека повеќе од 660.000...

Балкан 02.04.21 | 10:55

Брнабиќ: До крајот на април 40 отсто од населението во Србија ќе биде вакцинирано

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека до крајот на април 40 отсто од населението во државата ќе биде вакцинирано барем со првата доза и најави дека повеќе од 660.000...

Балкан 14.03.21 | 19:43

Брнабиќ најави заострување на мерките против корона вирусот во Србија

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, најави дека мерките против корона вирусот ќе мора да бидат заострени. Таа информира дека ќе има состанок со медицинскиот дел на Кризниот...

Балкан 14.03.21 | 13:44

Во исчекување нови пратки вакцини, Србија ги заострува мерките

Српската премиерка Ана Брнабиќ најави во неделата дека мерките против коронавирусот ќе мора да се заострат и информира дека подоцна во текот на денот ќе се одржи состанок...

Балкан 07.03.21 | 22:36

Брнабиќ за фотографиите од злосторствата на Невоља: Тоа што го покажавме не е ништо во споредба со она што е пронајдено

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, истакна дека на вчерашната прес-конференција биле прикажани „помалку застрашувачки фотографии“ кои се доказ за убиствата на групата...

Македонија 11.02.21 | 19:54

Брнабиќ: Србија чека дозвола на Фајзер за донацијата на вакцини за Македонија

Сè е подготвено за Србија да и ја предаде донацијата на вакцините на Фајзер на  Македонија, но се чека дозвола на тој американски производител, изјави премиерот на Србија,...

Балкан 11.02.21 | 09:32

Доцна синоќа: Македонија дозна дека Владата ѝ е неспособна да ги прими вакцините – Србија прими „новогодишен подарок од Кинезите“

Она што со сигурност се знае е дека не се знае кога ќе пристигнат првите вакцини во Македонија. Настанот кој беше најавен за четврток на граничниот премин Табановце...

Балкан 06.02.21 | 15:52

Брнабиќ: Србија е единствена земја во светот каде граѓаните може да ја бираат вакцината

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, по повод стоте дена од работата на владата, изјави дека досега се вакцинирани околу 520.000 граѓани и дека Србија е единствената земја во...

Балкан 05.02.21 | 09:40

Брнабиќ: Србија е на чекор до нормалниот живот, наскоро и четврта вакцина и ревакцинација

За разлика од многу други земји, Србија се наоѓа на чекор до враќање на нормалниот живот, рече синоќа српската премиерка Ана Брнабиќна РТС, најавувајќи дека во земјата...

Балкан 03.02.21 | 15:08

Брнабиќ го уништи Заев: Во пандемија е важно спасувањето животи, а не геополитиката

Во интервјуто за германскиот магазин „Фокус“, Брнабиќ посочува дека во Европа, по Велика Британија, ниту една земја не вакцинира побрзо за Србија, додавајќи дека тоа...

Балкан 01.02.21 | 22:03

Уште 100.000 вакцини од „Фајзер“ ќе стигнат во Србија до крајот на месецот

Во Србија денеска се доставени уште 9.360 дози од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ објави премиерката премиерка Ана Брнабиќ, додавајќи дека до крајот на февруари ќе...

Македонија 23.01.21 | 22:44

Aрсовски со одговор до МЗ и Филипче: Премиерката Брнабиќ изјави дека илегално се вакцинира, пративте ли демант до неа?

Гледам Министерство за здравство бараат извинување од мене и колегата Антонијо Милошоски што сме објавиле изјава на српската премиерка Брнабиќ, која во една реченица...

Македонија 23.01.21 | 19:03

Кој е вакциниран преку ред и колку платиле луѓето за вакцинирање со врски?

Заев и Филипче треба да им објаснат на граѓаните што значи тоа илегално носење на вакцини, веднаш да излезе Комисијата за заразни болести да каже дали и колку се безбедни...

Твитови 21.01.21 | 18:21

Нека и каже некој на Брнабиќ дека не сме ја регистрирале вакцината, пошто планираме да ја возиме на бугарски таблички


Македонија 21.01.21 | 12:17

Јакимовски за скандалот со вакцините: Што би рекла Шекеринска – се шокирав

Претседателот на ГРОМ Стевчо Јакимовски вели дека се шокирал кога утрово на српска телевизија од српската премиерка Ана Брнабиќ дознал дека предвидените вакцини за...