Ознака: Ана Брнабиќ
Македонија 27.08.19 | 18:07

Да не се правиме луди: Знаме нема – знаме има

Интересно соопштение од Владината прес-служба пристигна на нашата адреса. Дури три реченици текст, а ниту еднаш не напишале „лажна вест“. Затоа медиумската машинерија...

Македонија 26.08.19 | 15:20

Заев-Брнабиќ: Соработка, а не блокади, фокус на иднината, не на минатото

Северна Македонија и Србија се блиски и пријателски земји со традиционално добри односи, земја со која немаме отворени прашања, оцени по денешната средба премиерот...

Македонија 26.08.19 | 13:12

Владата не го погреши знамето на Србија – Брнабиќ пречекана без знаме

Протоколот на Владата си ја научи лекцијата, но не да го поставува вистинското знаме пред делегацијата која доаѓа, зашто другото е дипломатски скандал и навреда, ами...

Македонија 26.08.19 | 12:35

ВО ЖИВО: Ана Брнабиќ во Владата на РМ

Официјален пречек на Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, пред платото на Владата на Република Македонија.

Македонија 26.08.19 | 11:43

Од денес границата со Србија се поминува со едно чекање

На ГП Табановце – Прешево од денеска се поминува со едно чекање на заедничката испостава што ја воспоставија граничните служби од Македонија и од Србија со проектот...

Македонија 26.08.19 | 09:05

Српската премиерка во официјална посета на Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска ќе биде домаќин на делегација од Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ. Како што информираат од Владата, посетата ќе започне...

Балкан 17.08.19 | 14:33

Брнабиќ: Косово во сегашните граници е црвена линија преку која Србија нема да помине

Признавањето на Косово во сегашните граници е црвена линија преку која Србија нема да ја премине, рече премиерката Ана Брнабиќ, додавајќи дека засега не гледа решение...

Балкан 08.08.19 | 17:51

Брнабиќ: Наскоро интегрирани гранични премини на Србија со Македонија, Албанија и БиХ

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска најави дека наскоро ќе биде отворен интегрираниот граничен премин со Северна Македонија, а вакви премини наскоро ќе бидат воспоставени...

Балкан 09.07.19 | 21:19

Борисов и Брнабиќ пред новинарите искрено за „карањето“ на Бојко со Србите

Несреќната изјава на бугарскиот премиер упетена кон Србија на многу чувствутелна тема, Косово, ги наелектризира односите меѓу Бојко Борисов и Ивица Дачиќ.  Сепак, Борисов...

Македонија 05.07.19 | 18:14

Заев-Брнабиќ: Граѓаните двојно помалку ќе чекаат на Граница со „Уан стоп шоп“

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерката на Република Србија Ана Брнабиќ, денеска остварија средба на маргините на Самитот за Западен...

Балкан 30.05.19 | 18:59

Брнабиќ: Пацоли не е од шума, па затоа ме чудат неговите изјави

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека е сигурна кога ќе посака да оди во Косово, дека тоа ќе и биде овозможено. Таа изјави дека не е особено загрижена од...

Балкан 29.05.19 | 19:45

Брнабиќ: ЕУ и сама да го почитува владеењето на правото

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска ја повика Европската унија да го почитува владеењето на правото, на кое толку многу инсистира, бидејќи Спогодбата за стабилизација...

Балкан 22.03.19 | 14:56

Брнабиќ: Свесни сме за нашите грешки, но нападите на НАТО е грешка на други

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Србија е свесна за грешките што ги направила во минатото, но дека нападите на НАТО врз поранешна СР Југославија во 1999 година...

Балкан 17.03.19 | 11:31

Брнабиќ: Упадот во РТС е вандалски чин на Ѓилас, Обрадовиќ, Јеремиќ

Државата во иднина нема да толерира насилство а упадот во РТС е вандалски чин на Ѓилас, Обрадовиќ, Јеремиќ кои сакаат да ја сменат оваа легитимно избрана власт. Српската...

Балкан 21.02.19 | 09:15

Ана и Милица го добија синот Игор, но Би-Би-Си ја искористи пригодата за друго

Русокосата убава докторка Милица Ѓурѓиќ и премиерката на Србија Ана Брнабиќ (43) се во врска околу 10 години, а вчера станаа родители на синот Игор. Убавата вест ја пренесоа...

Балкан 20.02.19 | 18:00

Партнерката се породила во Белград: Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ доби син

Партнерката на Ана Брнабиќ, претседателката на Владата на Србија, денеска родила машко бебе во една белградска болница, јавува Блиц.рс. Милица Ѓуричиќ на свет донесе...

Калеидоскоп 04.02.19 | 12:53

Доаѓа бебето: Премиерката на Србија и нејзината партнерка стануваат родители

Претседателката на Владата на Србија, Ана Брнабиќ(43)  и нејзината неколку години помлада партнерка, докторката Милица Ѓуриќ, наскоро стануваат родители. Како што дознава...

Балкан 21.12.18 | 13:54

Брнабиќ со писмо до Рама: „Преиспитајте ја поддршката кон Косово“!

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, недоамна му испратила две писма на својот албански колега Еди Рама, во кои изразила загриженост поради состојбата во регионот обвинувајќи...