Бугарија сними филм за бугарската хероина Мара Бунева.Овој документарец следниот месец ќе има премиера и тоа токму кога се одблежува годишнина. Бунева Бугарите ја сметаат за свој херој и секогаш на одбележувањето на плочата посветена на неа се случуваат инциденти. Не се знае дали филмот ќе има премиера и во Македонија.

Според Договорот за добрососедство Македонија не смее да снима филмови за поврзани со својата историја и ликови ако претходно тоа не биде одобрено од Бугарија.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.