Аталанта  убедливо ја освои Лигата на Европа со победата од 3-0 над Баерн Леверузен. подобриот тим во ова финале. Со овој пораз заврши доминацијата на Чаби Алонсо. Аталанта беше доминантна во текот на целиот меч а за тоа доволно говори поседот на топка: Аталанта: 33%, Баер Леверкузен: 67%.

Баер, новиот германски шампион, оваа сезона е без пораз во сите натпреварувања. Клубот од Леверкузен предводен од тренерот Чаби Алонсо одигра 51 натпревар. До крајот на сезоната им претстои финалето на германскиот куп против второлигашот КајзерслаутернRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.