Тренерот на Аталанта, Џан Пјеро Гасперини се осврна на поразот на неговиот тим од Јувентус вчеравечер во финалето на турнирот во Копа Италија.

Гасперини е разочаран но и подготвен за следните натпревари во домашниот шампионат и во Лига Европа.

– Игравме против силен противник кој брзо поведе и одлично се бранеше. Мислам дека и Аталанта играше добро, имавме иницијатива долго време, но не можевме да создадеме многу шанси за гол, но сепак имавме шанси да ја свртиме ситуацијата. Не сме задоволни со поразот, но не сме толку разочарани од нашиот настап. Тоа е загуба и нормално дека ќе се зборува за нас, но имаме важни цели кои допрва треба да ги оствариме во Серија А и Лига Европа, изјави Гасперини.

Следната недела, на 22 мај (среда), екипата на Аталанта ќе се појави во финалето на вториот најмоќен турнир во организација на УЕФА – Лигата на Европа. Таму тешките Италијанци ќе се сретнат со Баер (Леверкузен) кој нема пораз оваа сезонаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.