Тренерот на Баер, Чаби Алонсо ги сподели своите очекувања за финалето на Лигата на Европа против Аталанта.

– Знаеме дека во изминатите пет години Аталанта, под водство на Гасперини, се здоби со многу препознатливо лице. Запознаени сме со овој тим, но тој продолжува да се развива. Игравме против слични противници во Германија и најважен ќе биде менталитетот. Имаме план за игра, но играчите се уште ја чувствуваат истата славеничка атмосфера што не придружуваше во саботата кога ја славевме титулата. Сакаме да продолжиме во истиот дух. Ништо не сменивме на подготовките. Оваа сезона одигравме 51 натпревар, разговаравме многу пати, а играчите имаат разбирање како точно да се подготват. Наша задача е да победиме во следните два натпревари. Пред натпреварите од Лига Европа трениравме пенали цела сезона. Сè уште не ни беа потребни, но во последните три финалиња… Никогаш не се знае со сигурност, изјави Алонсо.

Финалето на Лига Европа ќе се игра вечер во Даблин со почеток во 21 часотRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.