Земјотрес со јачина од 5.8 степени според евроспката макросеизмичка скала ги вознемири жителите на Македонија.

Епицентарот на земјотресот е во Лерин, во Грција, на 15 км од Битола, 130 километри од Скопје и 119 километри од Елбасан во Албанија.

Иако земјотресот најмногу го почувствуваа битолчани, највознемирени беа скопјани. Затоа, најпотресените им испратија пораки на поддршка на најисплашените.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.