Ознака: СП во Катар
Фудбал 23.12.22 | 20:42

ФИФА тврди дека немало ни еден наместен меч на СП

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) соопшти денеска дека не се пронајдени индиции за „манипулации“ или неправилности на натпреварите на неодамна завршеното...

Фудбал 20.12.22 | 20:15

Ова се најлошите 11 на Светското првенство

Аналитичка страница за љубителите на спортот „Whoscored.com“ ги избра  11-те најлоши на СП. На голот е репрезентативецот на Канада и капитен на Црвена звезда, Милан Борјан,...

Фудбал 19.12.22 | 08:23

Франција и Аргентина го спасија напаѓачкиот фудбал пред налетот на дефанзивата

Светското првенство во Катар кое еден месец беше најчеста тема за разговор во Македонија ако се тргне настрана политикaта, е зад нас. Некој е среќен што правдата кон...

Фудбал 18.12.22 | 19:07

Меси и Аргентина се нови светски шампиони!

Аргентина е нов светски фудбалски шампион откако во финалето на Мундијалот во Катар ја совледа Франција со 4-2 по изведувањето пенали. Франција не успеа да го одбрани...

Фудбал 18.12.22 | 18:44

Аргентина е повторно на чекор до титула со голот на Меси во 109. минута

Лионел Меси ја носи Аргентина во ново водство во 109. минута од натпреварот од 3-2 откако стрелаше и повторно ја одведе на чекор до титула во финалето на Светското првенство...

Фудбал 18.12.22 | 18:12

Франција направи фантастичен пресврт и се избори за продолженија

Без победник (2-2) заврши финалето на Светското првенство, односно ќе гледаме најмалку уште 30 минути, а може и пенали за да го дознаеме новиот шампион, дали тоа е биде Аргентина...

Фудбал 17.12.22 | 11:27

Недостиг на аргентински дресови на „Адидас“ пред финалето на СП

Германскиот производител на спортска опрема Адидас објави денеска дека во некои земји има недостиг од дресови на аргентинската репрезентација пред утрешното финале...

Фудбал 13.12.22 | 13:00

Oвие соколи вредат колку Меси и Роналдо: Катарците за нив имаат и посебни болници

Белиот сокол, кој потекнува од Русија, од Сибир, без ниту еден пердув во друга боја освен бело, во Катар се плаќа со суво злато. Цената на овие „грациозни предатори“ достигнува...

Фудбал 03.12.22 | 18:15

Холанѓаните се први четвртфиналисти на СП во Катар

Репрезентацијата на Холандија се пласира во четврт-финалето на Мундијалот во Катар откако во првата осминафинална пресметка славеше против селекцијата на Соединетите...

Фудбал 01.12.22 | 09:50

Судир на цивилизации во Катар: Прекриeна Арапка ја црта разголената Аргентинка на рацете

Неверојатна сцена се одиграла на главната улица во Доха која наликува на судир на две цивилизации, пишува „Курир.рс“. Две жени, едната облечена според современите стандарди...

Фудбал 28.11.22 | 19:05

Бразил се пласираше во осминафиналето на фудубалското СП

Бразил е вториот осминафиналист на фудбалското Светското првенство (СП) кое е во тек во Катар. После светскиот првак Франција и „кариоките“ ја остварија втората победа...

Фудбал 28.11.22 | 18:03

Во Катар на СП, снема струја на натпреварот Бразил – Швајцарија

Во тек се натпреварите од 2. коло на Светското фудбалско првенство коешто се одржува во Катар, а најинтересен момент беше пред крајот на првото полувреме кога на стадионот...

Фудбал 28.11.22 | 11:54

Луди Срби: Два гола за две минути

Србија се врати о мртвите на мечот со Камерун.  Иако од 26 минута камерунците водеа со голот на Кастељето, во финишот на мечот Србија со головите на Павловиќ и Милинковиќ-Савиќ...

Фудбал 26.11.22 | 20:24

На Албанците им пречи знамето во соблекувалната на Србија со Косово на картата

Фудбалската федерација на Косово реагираше до УЕФА бидејќи во соблекувалната на Србија пред мечот со Бразил имаше истакнато знаме со картата на Србија сосе јужната...

Фудбал 26.11.22 | 19:20

Франција е во завршната фаза на СП

Килијан Мбапе со два гола и донесе победа на Франција вечерва над Данска во 2.коло на Светското првенство 2022. Французите славеа со 2:1 и се првите кои обезбедија осминафинале...

Фудбал 24.11.22 | 13:28

Швајцарија едвај со Камерун

Швајцарија го победи Камерун со 1:0 на отворањето на петтиот ден од Светското фудбалско првенство во Катар. Победничкиот гол на средбата одиграна во Ал Вакрах го постигна...

Фудбал 24.11.22 | 08:05

Белгија едвај против Канада

Белгија стартуваше на Светското првенство во Катар со тешко извојувана победа вчера против Канада од 1-0 (1-0) во рамки на групата Ф. Канада од самиот почеток наметна висок...

Фудбал 23.11.22 | 16:00

Фудбалот веќе не е игра во која најчесто победуваат Германци: Јапонија ја шокира Германија

Сензација во Катар, Јапонија ја шокираше Германија. Фаворитите имаа предност од 1-0 во дуелот со Јапонија во 32. минута, но играа со многу проблеми во одбраната, а тоа го...

Фудбал 23.11.22 | 08:32

Пијана работа: Англиски навивачи влегле во палатата на шеикот барајќи пиво

Двајца англиски навивачи во Катар открија дека завршиле во палатата на шеикот додека барале пиво. Верувале или не, навивачите на Англија разговарале со Наваф и Абдул...

Фудбал 22.11.22 | 19:19

И Полска и Мексико одиграа 0-0

Првото коло во рамки на групата Ц на Светското првенство во Катар е комплетирано вечерва со дуелот меѓу Полска и Мексико што заврши нерешено 0-0 на стадионот „974“ во...