Ознака: СП во Катар
Фудбал 22.11.22 | 18:47

Не е само Саудиска Арабија: Oва се најголемите изненадувања на мундиалите

Победата на Саудиска Арабија над Аргентина 2-0 во воведното коло од групата Ц на Светското првенство во Катар несомнено е меѓу најголемите мундијалски изненадувања...

Фудбал 20.11.22 | 07:38

Светот застанува на еден месец: Почнува СП во Катар, ова е целосниот распоред на натпреварите

Денеска почнува Светското првенство во Катар.„Република“ ви го претставува распоредот на сите натпревари. Она што е важно што тие ќе се играат во „нормално“ време...

Фудбал 18.11.22 | 12:18

Макрон бара да не се бојкотира Катар откако неговиот претходник Саркози лобирал тие да го добијат СП

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави денеска оти се противи на политизација на спортот и бојкот на Светското фудбалско првенство кое в недела почнува...

Фудбал 18.11.22 | 11:44

Сместување во „ќумез“ во Катар чини 200 евра од ноќ, нема гушкање, бацување и „локање“ алкохол

Светското првенство во Катар започнува во недела а навивачите кои се особено незадоволни од цените на храната и сместувањето. Во Катар голем број навивачи ќе бидат...

Фудбал 17.11.22 | 13:10

Репрезентациите на Англија, Бразил и Франција вредат повеќе од македонскиот буџет

Според студијата подготвена од Меѓународниот центар за спортски истражувања (CIES), селекцијата на Англија ја има најскапата екипа на претстојното Светско првенство. Репрезентацијата...

Фудбал 16.11.22 | 18:06

Загревање за Катар: На светските првенства учестувале четири сега непостоечки држави

Светските првенства во фудбал се одржуваат од 1930 година. Во историјата се одиграни 21 Мундијал. Доколку се направи збирна табела со сите репрезентации кои некогаш учествувале,...

Фудбал 10.11.22 | 22:57

И Палестинците ќе можат да патуваат во Катар да го гледаат Светското во живо

Фудбалските навивачи од Израел и од палестинските територии ќе можат да патуваат во Катар на Светското првенство со директни чартер летови од Тел Авив според договорот...

Фудбал 10.11.22 | 17:11

Германците во Катар ќе имаат страшен тим, ова е составот

Селекторот на фудбалската репрезентација на Германија, Ханси Флик, денеска го објави списокот со 26 фудбалери на кои ќе смета за натпреварите на претстојното Светско...

Фудбал 08.11.22 | 13:57

Фудбал и политика: Саркози лобирал Катар да го добие СП во замена за борбени авиони кои чинеле 15 милијарди долари

Швајцарецот Блатер кој има 86 години беше прв човек на ФИФА од 1998 до 2015 година, а под негова надлежност Катар ја доби организацијата на Светското првенство, со што многумина...

Фудбал 07.11.22 | 12:37

Kако Катар го доби Светското првенство: Мито, корупција, мртви работници

Од прогласувањето на Катар за земја домаќин во 2010 година, контроверзите околу овогодинешното Светско првенство на ФИФА се интензивираа како што се приближува почетокот...

Фудбал 07.11.22 | 11:38

Германија го критикува Катар пред СП дека не ги почитува човековите права

Германската критика на политиката за човекови права на Катар во пресрет на Светското фудбалско првенство изгледа лицемерна, изјави министерот за надворешни работи...

Фудбал 04.11.22 | 12:44

„Ве молиме, да се концентрираме на фудбалот“: ФИФА бара на СП во Катар да нема политика

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) во писмо испратено до сите федерации на репрезентациите кои ќе учествуваат на Светското првенство во Катар да се концентрираат...

Фудбал 02.11.22 | 13:14

Ситно одбројуваме: Дали Меси конечно ќе освои СП?

Еден од клучните луѓе за трансферот на Лионел Меси во Барселона на почетокот на овој век Фабијан Солдини изјави оти аргентинскиот капитен ќе даде сè уште од себе да...

Фудбал 02.11.22 | 11:26

Нема држење за раце на СП во Катар

Навивачите кои ќе заминат на светското првенство кое од 20-ти месецов ќе се одржи во Катар ќе мораат да се придржуваат до култрурата на домаќинот, предупреди полицијата. Најновото...

Фудбал 25.10.22 | 19:47

Италија на секаков начин бара да игра во Катар за каде беше елиминирана поради Македонија

Италија на секако начин се обидува да стане дел од Светското првенство на кое нема да игра поради нашата репрезентација. Амбасадорот на Италија во Обединетите нации,...

Фудбал 25.10.22 | 11:58

СП во Катар ќе биде последно за Лука Модриќ во националниот дрес

Лука Модриќ најави дека ќе се повлече од хрватската репрезентација по Светското првенство во 2022 година. Свесен сум дека веќе се наоѓам на одредена возраст. Ова ќе биде...

Фудбал 12.09.22 | 22:55

Koj ќе дојде на негово место: Еквадор пред исклучување од СП?

Еквадор се соочува со исфрлање од Светското првенство во Катар, тврди британски „Дејли мејл“ по добивањето на аудиоснимката, на која Бајрон Кастилјо потврдува дека...

Фудбал 04.09.22 | 15:58

Oд спалната гледаш право на теренот: Aпартман на стадион во Катар за 2,5 милиони евра

Луксузен апартман на стадионот „Лусаил“ е продаден за речиси 2,5 милиони евра. Апартманот може да биде домаќин на 44 луѓе,   и таму ќе се игра финалето на Светското првенство...

Фудбал 10.08.22 | 16:48

СП во Катар може да почне порано

Светската фудбалска федерација (ФИФА) може да го одложи почетокот на Светското првенство во 2022 година во Катар, пишува „Marca“. Според шпанскиот спортски весник, организацијата...

Фудбал 24.07.22 | 17:20

Специјални дронови на СП во Катар ќе ловат несакани летала против тероризам

За време на Светското првенство во Катар планирано е да кружат софистицирани дронови даоколу стадионите и да ловат несакани летала. Технологијата ќе ја обезбеди компанијата...