Светската фудбалска федерација (ФИФА) може да го одложи почетокот на Светското првенство во 2022 година во Катар, пишува „Marca“.

Според шпанскиот спортски весник, организацијата разговара за промена на распоредот на турнирот. Забележано е дека почетокот на Светското првенство може да се случи ден порано.

Натпревар меѓу репрезентациите на Катар и Еквадор наместо првичниот термин 21 ноември, може да се одржи на 20 ноември. Причината е да се запази традицијата, домашната репрезентација да игра на првиот натпревар на Мундијалот.

Во овој случај, таквата одлука треба да се донесе исклучиво врз основа на резултатите од гласањето. Во постапката учествуваат претседателот на ФИФА, Џани Инфантино и шефовите на фудбалските конфедерации.

Првично, Светското првенство требаше да се одржи од 21 ноември до 18 декември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.