Лука Модриќ најави дека ќе се повлече од хрватската репрезентација по Светското првенство во 2022 година.

Свесен сум дека веќе се наоѓам на одредена возраст. Ова ќе биде мојот последен турнир со хрватската репрезентација, изјави играчот од средниот ред на Реал Мадрид за „ФИФА+“.

Претходно беше објавено дека Модриќ нема да ја напушти репрезентацијата до Евро 2024 година.

Модриќ дебитираше за националниот тим во март 2006 година. Тој го држи рекордот за најмногу настапи за Хрватска (154). Со него тимот стигна до финалето на Светското првенство 2018 година, во кое загуби од Франција (2:4).

Триесет и седумгодишниот играч од средниот ред оваа сезона забележа 14 настапи за Реал Мадрид, постигнувајќи три гола и две асистенции.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.