Ознака: лука модриќ
Фудбал 14.06.24 | 08:47

Пепе, Модриќ и Роналдо најстари играчи на ЕП

Двајцата највозрасни играчи на овогодинешното Европско првенство во Германија доаѓаат од Португалија. Пепе, кој на 26 февруари наполни 41 година, ќе игра за шампионите...

Фудбал 06.06.24 | 12:25

Луксуз на сите страни: Погледнете ја вилата покрај море на Модриќ

Луксузната куќа на Лука Модриќ на приморјето во Хрватска е вистински дом од соништата.  Погледот кон морето маѓепсува. Вилата девет спални соби и девет бањи. На првиот...

Фудбал 22.05.24 | 17:43

Легендата Модриќ останува во Мадрид

Се ближи крајот на преговорите меѓу Лука Модриќ и Реал Мадрид околу прашањето за нов договор, а според најавите на шпанските медиуми, епилогот е дека хрватскиот фудбалер...

Фудбал 22.04.24 | 10:06

Moдриќ: Ни останува само уште малку да ја освоиме титулата

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ, кој го предводеше Реал Мадрид со капитенската лента на раката во неделата вечер во триумфот над Барселона со 3-2, изјави дека на неговиот...

Фудбал 06.04.24 | 20:58

Со оглас на цела страна во „Марка“ Динамо сака да го убеди Модриќ да се врати во Загреб

Динамо Загреб не крие дека сака да го врати Лука Модриќ на „Максимир“. Според шпанските медиуми, хрватскиот ветеран, по завршувањето на сезоната ќе има две опции: да...

Фудбал 02.01.24 | 13:50

На Модриќ не му се оди од Мадрид

   Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ сака да остане во клубот уште една сезона. Тој има намера да ужива во секој момент со тимот. – Мојот план е да...

Фудбал 22.07.23 | 19:32

Мамиќ: Разочаран сум од Модриќ, го зедов како бегалец во Динамо

Здравко Мамиќ еден од најдобите директори на Динамо вели дека е разочаран од однесувањето на Лука Модриќ кој го смета за „свое дете“.  Го донесов во Динамо како бегалец,...

Фудбал 17.06.23 | 19:23

Лука Модриќ одбил 200 милиони од Саудиска Арабија за да остане уште една година во Реал Мадрид

Лука Модриќ се откажал од 200 милиони евра за три години во Ал Хилал, во Саудиска Арабија, за една сезона во Реал Мадрид. Според новинарот Џанлука Ди Марцио, хрватскиот...

Фудбал 11.06.23 | 12:44

Катарците му нудат вистинско богатство на Модриќ

Катарскиот тим Ал-Сад му понуди договор на играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ.   Новинарот на Марка, Рамон Алварез де Мон, пренесува дека на Хрватот...

Фудбал 18.05.23 | 09:55

Moдриќ: Анчелоти заслужува да oстане во Реал Мадрид.

Фудбалерот од средниот ред на Реал, Лука Модриќ изјави дека тренерот Карло Анчелоти заслужува да ја задржи функцијата во мадридскиот клуб.   – Анчелоти заслужува...

Фудбал 10.05.23 | 08:36

Модриќ не се предава ни по 1-1 во првиот меч против Сити

Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ даде коментар за резултатот од првиот натпревар против Манчестер сити во полуфиналето на Лигата на шампионите.   „Кралевите“...

Фудбал 30.04.23 | 21:11

Модриќ во Белград бара спас кај „чудесната“ докторка на Ѓоковиќ

Хрватската ѕвезда на Реал Мадрид, Лука Модриќ, неочекувано е во посета на Белград, Србија, каде што ќе бара решение за мускулната повреда која ќе го оддалечи од терените...

Фудбал 29.03.23 | 13:25

Модриќ ќе игра на ЕП 2024, па дури и на Светското првенство

Фудбалерот од средниот ред на Челзи и Хрватска, Матео Ковачиќ, зборуваше за својот соиграч од репрезентацијата Лука Модриќ, откако ја совладаа Турција (2:0) во второто...

Фудбал 24.01.23 | 20:23

Понуда од 100 милиони за 2,5 години: Ал-Наср го бара Лука Модриќ

Ал-Наср се обидува оваа зима да го ангажира играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ. Како што објави весникот „Оказ“, клубот од Саудиска Арабија на 37-годишниот...

Фудбал 13.12.22 | 15:52

Moдриќ се срами да признае дека е половина Србин

Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ е идол на младите во својата земја, но тој со нелагодност зборува за своето минато и за своите претци. Имено, Лука по мајка е...

Фудбал 25.10.22 | 11:58

СП во Катар ќе биде последно за Лука Модриќ во националниот дрес

Лука Модриќ најави дека ќе се повлече од хрватската репрезентација по Светското првенство во 2022 година. Свесен сум дека веќе се наоѓам на одредена возраст. Ова ќе биде...

Фудбал 29.05.22 | 11:44

Модриќ останува во Реал барем уште една сезона

Лука Модриќ ќе остане во Реал Мадрид барем уште една сезона. Новинарот Фабрицио Романо пишува дека играчот од средниот ред потпишал договор со мадридскиот клуб до 2023...

Фудбал 26.04.22 | 08:40

Реал не го пушта Модриќ

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација Лука Модриќ, иако е во поодминати играчки години, ќе го продолжи договорот со Реал Мадрид за уште една сезона, објави...

Вести 13.04.22 | 13:22

Две легенди: Дел Пјеро му честиташе на Модриќ

Натпреварот меѓу Реал Мадрид и Челзи го следеше и италијанската легенда Александро Дел Пјеро .Тој влезе на тревникот за да му честита на хрватскиот маестро Лука Модриќ...

Фудбал 16.01.22 | 22:39

Реал Мадрид го освои шпанскиот Суперкуп

Реал Мадрид во Ријад во Саудиска Арабија го победи Атлетик Билбао во финалето на шпанскиот Суперкуп. Средбата заврши со резултат 2:0. Откако во полуфиналето по продолженија...