Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ е идол на младите во својата земја, но тој со нелагодност зборува за своето минато и за своите претци.

Имено, Лука по мајка е Србин. Радојка Допуќ е Србина од српска Краина, но Модриќ тоа не сака да го признае и на некој начин се срами од овој факт.

Во логорот Јасеновац страдале најмалку три члена на неговото семејство Ана, Симица и Божо Допуќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.