Ознака: јосип броз тито
Калеидоскоп 08.07.21 | 09:34

Ретро снимка: Глигоров заедно со Тито во Холивуд меѓу џет-сетот

На оваа ретро снимка од тогаш популарните „Филмски новости“ документирана е посетата на Лос Анџелес на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров и лидерот...

Балкан 25.05.21 | 13:22

Само две признал: Tито ни самиот не знаел колку деца има

Денеска е 25 мај или Денот на маршалот како што се нарекуваше во поранешна Југославија. Иако на денешен ден не е роден Јоспип Броз Тито тој го земал како роденден бидејќи...

Балкан 07.05.21 | 09:39

На оваа тераса Тито го нагостил Черчил

Едно од најпрестижните места во Хрватска е „Вилата Далмација“ во Сплит. Таа е позната како летната резиденција на Маршалот каде често знаел да дојде и приватно со Јованка...

Балкан 04.05.21 | 15:33

Што говореше Тито за Бугарите: Тие најмногу работеа против мене

Во еден говор од седумдесеттите години  поранешниот претседател на Југославија Јосип Броз Тито  говори за тесните врски помеѓу некогашниот советски лидер Јосип Сталин...

Балкан 04.05.21 | 11:25

Што откриваат документите на УДБА: Taјната служба имала посебен метод за мачење за оние што не сакале да соработуваат

На повеќето документи од времето на тајната служба на поранешна Југославија тргната им е ознаката „доверливо“ и српските медиуми ги објавија. Во правилникот се наведени...

Балкан 04.05.21 | 08:20

Тито и по 41 годинa е предмет на восхит и критика

На денешен ден пред 41 година почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито беше водач во борбата...

Балкан 30.04.21 | 21:47

Биле против комунистичката партија: Објавена листата на ликвидирани луѓе по наредба на Тито

По повеќе од половина век објавена е листа на луѓе кои се стрелани по наредба на Јоспип Броз Тито. Сите екзекутирани биле политички противници на Маршалот а езгекузијата...

Балкан 22.04.21 | 15:28

Јоже од Кумровец е само приказна: Tито е вонбрачен син на полска грофица

Публицистот Милан Видојевиќ вели дека воопшто не точна приказната која сите ја учевме дека Јосип Броз Тито е малиот Јоже од селото Кумровец од Хрватска.Тој тврди дека...

Балкан 22.04.21 | 11:56

НАТО се двоумел дали да ја бомбардира вилата на Милошевиќ поради слика на Рембрант

На денешен ден НАТО ја бомбардираше вилата на Слободан Милошевиќ во ул Ужичка 15 на Дедиње. Милошевиќ ја користел оваа резиденција до почетокот на нападите откаде бил...

Балкан 18.04.21 | 14:41

Погледнете како изгледал Тито на 36 години како затвореник

На социјалните мрежи се појави досега невидена фотографија од Јосип Броз на млади години.Тогаш се уште не беше Тито туку само истакнат член на Комунистичката партија. Сликата...

Балкан 20.03.21 | 23:07

Ја граделе затвореници од Голи Оток: Вилата на Тито на Плитвице се распаѓа

Една од најубавите вили на Тито за одмор била на Плитвице. Вилата се вика „Извор“ или „Објект 99“. Сигурно ќе се запрашате зошто.Ова име го добиле бидејќи на изгадбата...

Калеидоскоп Балкан 18.01.21 | 14:17

Денот кога Тито ја дочека новата година во Нови Сад: Апартманот во хотелот се уште го носи името на Маршалот

Жителите на Нови Сад на доаѓањето на 1977 година ја добија најголемата чест во тоа време во СФРЈ, да ја пречекаа новата година заедно со најважниот гостин во земјата, Јосип...

Балкан 03.01.21 | 12:13

Денот кога Тито ја посети Северна Кореја: Највеличенствениот државнички пречек во историјата

Јосип Броз Тито е светскиот државник што го доби најспектакуларниот пречек при официјална посета на Севрена Кореја. Тоа се случи летото 1977 година, кога Тито имаше долга...

Балкан 16.12.20 | 13:28

Било планирано да се формира балканска федерација: Конфликтот меѓу Тито и Сталин настанал поради обединета Македонија

Режисерот Дарко Митревски во емисијата „Заспиј ако можеш“ се присети на средбата со Лазар Колишевски пред дваесеттина години на која го прашал за тоа зошто по Втората...

Македонија 15.12.20 | 14:35

Ти мисице најде да зборуваш за тоталитарни матрици кај Македонците?

И во последното интервју на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева се изнесени доста тези и контроверзни тврдења, кои повторно наидоа на реакции...

Македонија 15.12.20 | 12:51

Захариева го спореди Тито со Хитлер, вели Македонците ги негираат правата на Бугарите

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева Софија повторно со став дека Бугарија не го негира јазикот и идентитетот на Македонците, туку, таа смета дека...

Балкан 16.11.20 | 15:55

Што говореше Тито: Бугарите најмногу работеа против мене

На социјалните мрежи се појави видео од поранешниот претседател на Југославија Јосип Броз Тито во кое тој говори за тесните врски помеѓу некогашниот советски лидер...

Македонија 15.11.20 | 19:50

Прашање за Захариева: Има ли Цар Борис ваква фотографија?

По последните скандалозни изјави на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која објаснувајќи го спорот со Македонија порача дека не може...

Калеидоскоп 22.10.20 | 17:00

Софија Лорен била заљубена во Тито: Во овие лозја Маршалот тајно се среќавал со актерката

Италијанската актерка Софија Лорен била заљубена во Јосип Броз Тито, раскажуваат неговите готвачи.Таа била честа гостинка кај него, а посебно сакала да доаѓа на лозјата...

Балкан 25.08.20 | 09:25

Помоќен и од Тито: Зад овој човек била целата контрола во Југославија

Иако се мисли дека Јосип Броз Тито бил најмоќниот човек во поранешна Југославија тоа сепак не е така. Човекот од сенка кој ги имал сите конци во рацете е Стане Доланц....