Неколку историчари, биографи, но и теоретичари на заговор упорно ја изнесуваат идејата дека Тито не умрел на  4 мај туку неколку месеци претходно

Лекарите вештачки го држеле веќе клинички мртвиот Броз на апаратите додека државниот врв не одлучи што да прави по неговата смрт и како да ја зачува стабилноста во државата.

Клиничкиот центар во Љубљана наводно само ја чекал шифрираната порака која гласела „Натпреварот започна“, која го означила моментот да и се соопшти на јавноста дека Тито е мртов.

Но, според теориите, претседателот на СФРЈ не издржал и наводно починал пред зори на 19 февруари 1980 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.