Откриена е најголемата тајна беше што имаше во ковчегот на Јосип Броз Тито на неговиот погреб.Целата мистерија за погребот  ја откри д-р Обрен Ѓорѓевиќ, поранешниот шеф на СДБ на Србија.

Кога умре Јосип Броз Тито, некои членови на Претседателството на СФРЈ, пред се Стеван Дороњски и Стане Доланц, сакаа да го балсамираат и да го стават во мавзолеј, како што е Лениновиот на Црвениот плоштад.Телото на Тито беше полно со разни лекови, па  почна да се распаѓа и да шири непријатна миризба околу него. Од медицински и хигиенски причини, најпрво Доланц, Микулиќ и Дороњски решија погребот да го направат без неговото тело.Во ковчегот што беше изложен во тогашното Сојузно собрание имаше песок – изјави Ѓорѓевиќ

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.