Ознака: Бугарски културен центар
Балкан 10.01.24 | 21:57

„Бугари ушли у Нишу“: Отворен бугарски културен центар во Ниш

Вo Ниш е основан и регистриран „Културно-информативниот центар“ на бугарското малцинство во земјата, јавува Гласпресс. Центарот е регистриран  како невладино здружение,...

Македонија 24.12.22 | 18:11

Мрсески: „Јас сум Бугарин од Македонија, а како прилепчанец, Здружението на Бугарите „Југ“ го регистрирав во Прилеп“

„Јас сум прилепчанец, кој себе си се чувствува како Бугарин од Македонија. И бидејќи во Прилеп има многу Бугари, а кои поради свои лични причини и мислења, не го искажуваат...

Балкан 25.11.22 | 17:24

Костадинов со нова провокација од центарот на Скопје: Македонија е втора бугарска држава

Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија е втора...

Македонија 22.11.22 | 19:00

На 25 ноември во Скопје се отвора државен културен центар на Бугарија?!

ТВ24 објави дека на 25 ноември во Скопје се отвора државен културен центар на Бугарија, но под тоа име – затоа што е таква практиката кога станува збор за културни центри...

Македонија 04.06.22 | 20:34

Бугарија му врачи протестна нота на македонскиот амбасадор

Министерството за надворешни работи на Република Бугарија му врачи протестна нота на привремениот шеф на Амбасадата на Република Македонија во Софија, Владимир...

Македонија 04.06.22 | 19:16

Бујар Османи цел ден најостро го осудува „вандалскиот напад“ на здружението „Ванчо Михајлов“ во Битола

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и неговата колешка од Бугарија, Теодора Генчовска на денешната работна средба, заеднички остро го осудија инцидентот во...

Македонија 21.04.22 | 09:20

Ковачевски и СДСМ да не глумат загриженост пет дена по настанот, да кажат зошто дозволиле формирање на клубот Ванчо Михајлов

Ковачевски и СДСМ да не глумат загриженост пет ден по настанот, да кажат зошто дозволиле формирање на клубот Ванчо Михајлов, велат во соопштение ВМРО-ДПМНЕ. Ковачевски...

Македонија 20.04.22 | 22:07

СД по посетата на Петков и Јотова: САД даваат силна поддршка за влез на Македонија во ЕУ

САД јасно ставија до знаење дека даваат силна поддршка за влез на Македонија во ЕУ, изјавија од Стејт департментот откако бугарска делегација предводена од...

Македонија 20.04.22 | 17:59

ЕК: Свесни сме дека Ванчо Михајлов е висококонтроверзна фигура во Македонија

Откако вчера не одговори на прашањето, Европската комисија денеска испрати кус коментар за отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, јави дописничката на МИА...

Македонија 20.04.22 | 08:28

Халили: Доаѓањето на Петков и Јотова во Битола е мешање во внатрешните работи

Поранешниот амбасадор Мухамед Халили вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека црната дамка не било отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“,...

Македонија 19.04.22 | 20:55

Вонредно обраќање на Ковачевски: Со последната посета на бугарската делегација во Битола се разбудија духовите од минатото

Вонредно обраќање на премиерот Димитар Ковачевски доцна вечерва по однос бугарската делегација во Битола и отворањето на клубот чие име го носи „Ванчо Михајлов“.   Од...

Колумни 19.04.22 | 17:19

Госпоѓо Јотова, народи кои немаат малцинства се вонземјани или фашисти

Ламбе Арнаудов Деновиве, мојот прекрасен роден град Охрид беше брутално пислослан, изгнасен од несмасните шовинистичко-фашизоидни изјави на една непресметлива политичарка...

Македонија 17.04.22 | 00:48

Јовановски: Дефинитивно, не сме пиеле од ист извор, немаме заедничка историја и не сме ист народ

И актерот Владо Јовановски не може да се изначуди на високата бугарска делегација на чело со премиерот Кирил Петков на отворањето на клуб именуван по фашистичкиот соработник...

Македонија 17.04.22 | 00:29

Дескоски за клубот „Ванчо Михајлов“: Фашизмот ни се повампирува на голема врата, а никој не е надлежен

Тони Дескоски, професорот по меѓународно право на УКИМ, реагираше на денешната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков кој во Битола ќе отвори клуб кој ќе работи во...

Македонија 17.04.22 | 00:13

Мицковски: Само ние и Босна сме држави за сите народи, сите други се само свои

Денешната парада на бугарскиот државен врв во Битола, на отворањето на културниот центар „Ванчо Михајлов“ наиде на жестоки реакции на македонската јавност, но не и...

Македонија 16.04.22 | 20:48

Коњановски: Кога ќе добиеме покана за отворање македонски културен клуб во Бугарија, ќе знаеме дека се за добрососедство

Po денешната посета на Битола на бугарскиот премиер Кирил Петков и бугарска делегација која присуствуваше на отворање на културен центар „Иван Михајлов“, се огласи...

Македонија 16.04.22 | 08:43

Протест во Битола за отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“, освен Петков таму денес доаѓа и Захариева

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Битола ќе отвори клуб кој ќе работи во состав на културниот центар „Иван Михаилов“. Тој ќе биде придружуван од потпретседателката...

Македонија 14.04.22 | 13:36

Петков и Јотова в сабота во Битола ќе отворaaт нов клуб на КЦ „Иван Михајлов“

Бугарскиот премиер Кирил Петков, заедно со потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова, в сабота, на 16 април ќе ја посетат Битола, во организација на бугарската амбасада...

Црна хроника 08.02.22 | 13:19

Поранешната сопруга на секретарот на бугарскиот културен центар во Битола „Иван Михајлов“ го искршила стаклото

Поранешната сопруга на секретарот на бугарскиот културен центар во Битола „Иван Михајлов“ го искршила стаклото од киоскот во негова сопственост кој го користел за...

Црна хроника 07.02.22 | 21:25

Искршено стакло на бугарскиот Културен центар „Иван Михајлов“ во Битола

Денеска наутро во Битола било искршено стакло од објектот што го користи секретарот на бугарскиот Културен центар „Иван Михајлов“, објавија од центарот. „Повторно се наложува...