Денешната парада на бугарскиот државен врв во Битола, на отворањето на културниот центар „Ванчо Михајлов“ наиде на жестоки реакции на македонската јавност, но не и од македонскиот политички врв.

Сите земји на Балканот тендираат да имаат втора потенцијална држава. Србија во Р. Српска, Хрватска во Херцеговина, Албанија во Косово, Грција и Турција на Кипар, Романија во Молдавија.
Бугарите очајнички сакаат тоа да го направат со Македонија.
Само ние и Босна сме држави за сите народи, сите други се само свои, пишува Ивор Мицковски по посетата на Петков и Јотова на Битола.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.